Uroda.com / Talent tygodnia / Najważniejsze zasady prawidłowej higieny intymnej

Talent tygodnia

Najważniejsze zasady prawidłowej higieny intymnej

2011-08-01


Higiena intymna jest niezwykle ważna. Okolice te często są narażone na niekorzystne działanie mikroorganizmów. Ponadto wrażliwa w tym miejscu skóra często ulega podrażnieniu. Jakie preparaty wybierać i co zwracać uwagę, aby odpowiednio zadbać o te delikatne partie naszego ciała?

Autor: eb

Źródło: domzdrowia.pl

1. Zwróć uwagę, na to jak ubierasz się na co dzień

Przede wszystkim otwórz szufladę i zwróć uwagę z jakich włókien wykonana jest Twoja bielizna.  „Sztuczny” materiał powoduje podniesienie temperatury okolic intymnych, co sprzyja rozwojowi niekorzystnej flory bakteryjnej. Podobny efekt wywołuje noszenie bardzo obcisłych i nie przewiewnych spodni. Zakładanie – zwłaszcza podczas letnich upałów -dopasowanych dżinsów czy skórzanych spodni również prowadzi do stworzenia doskonałych warunków do rozwoju drobnoustrojów.

2. Zadbaj o odpowiednie PH

Kosmetyki pomagające utrzymać higienę intymną powinny delikatnie pielęgnować te okolice ciała, muszą być dobrze tolerowane przez skórę oraz chronić te miejsca przed nieprzyjemnym zapachem powstającym w efekcie pocenia czy wydzieliny intymnej.

W okresie menstruacji, ciąży, menopauzy czy po antybiotykoterapii powinno się wybierać płyny myjące o pH około 3,5. Wyżej wymienione czynniki sprzyjają zachwianiu równowagi skóry i błon w obrębie okolic intymnych. To z kolei zwiększa ryzyko powstawania infekcji, a także chorób pochwy i jej okolic. Środek myjący o niskim pH będzie profilaktyką przed powstawaniem w/w dolegliwości. W innych okolicznościach można stosować preparaty o pH fizjologicznym czyli ok 5,5.

3. Mydłu powiedz NIE

Preparaty przeznaczone do higieny shutterstock_25987858.jpgintymnej nie powinny zawierać w swoim składzie mydła. Mydło ma działanie silnie wysuszające. Ponadto substancje w nim zawarte zmieniają odczyn skóry na zasadowy. W efekcie, w obrębie okolic intymnych, tworzy się środowisko doskonałe dla rozwoju mikroorganizmów. Drobnoustroje takie jak bakterie i grzyby przyczyniają się do powstawania infekcji i chorób pochwy, które muszą być leczone.

Preparaty do mycia okolic intymnych powinny zawierać delikatne składniki myjące. Ponadto w preparatach tych powinny znajdować się inne składniki, które będą pielęgnować okolice intymne oraz  zapewnią im ochronę przed działaniem mikroorganizmów.

Takim składnikiem jest z pewnością kwas mlekowy (Lactic Acid), który umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu pH w obrębie okolic intymnych. Obniża pH tworząc kwaśne środowisko w obrębie skóry – jest barierą, która utrudnia rozwój drobnoustrojów. Kwas mlekowy znajdziesz w wielu kosmetykach do higieny intymnej. Miedzy innymi w serii Ziaja Intima czy Lactacyd Femina.

Warto jednak postawić na kosmetyk, który w składzie, poza kwasem mlekowym, zawiera  wyciąg z tarczycy bajkalskiej (Scutellaria Baicalensis Root Extract). Ten wszechstronny składnik doskonale koi i nawilża podrażnioną skórę. Działa antybakteryjne i jest bardzo skuteczny w profilaktyce chorób i infekcji okolic intymnych. Znaleźć go możesz w delikatnej piance myjącej, żelu oraz pojedynczo pakowanych chusteczkach Baifem .

4. Pamiętaj o odpowiedniej higienie podczas miesiączki

W trakcie trwania krwawienia warto zwrócić uwagę na kwestię higieny, pamiętając, aby jak najczęściej – optymalnie przy każdej wizycie w toalecie podmyć się, a jeśli to nie możliwe – użyć chusteczek do higieny intymnej. Warto wybrać te, pakowane pojedynczo, które bez trudu zmieszczą się nawet w najmniejszej torebce czy kieszeni spodni.

Ważna jest również częstotliwość zmiany środków higienicznych (tamponów, podpasek, czy wkładek higienicznych). Drobnoustroje, zwłaszcza w wysokiej temperaturze rozmnażają się bardzo szybko, przez co mogą powodować przykry zapach i sprzyjać wystąpieniu infekcji – wywoływać świąd, nieprzyjemne uczucie pieczenia i dyskomfortu.

5. Zachowaj umiar

Pamiętajmy, że chodzi o zadbanie o właściwe utrzymanie równowagi, która dla organizmu jest naturalna, więc nadmierna ilość środków chemicznych, nawet stosowanych w najlepszej wierze, może narobić więcej szkody niż pożytku. Dlatego nie warto stosować zbyt wielu preparatów ani używać ich częściej, niż zaleca producent – mają one wspomóc utrzymanie naturalnej flory bakteryjnej, a używane w nadmiarze mogą jej zaszkodzić. Lepiej skupić się na bardzo dobrze dobranym preparacie oczyszczającym stosowanym na co dzień, a pozostałe kosmetyki pozostawić na okoliczności wymagające szczególnej pielęgnacji.
Ocena: 50

Komentarze (2)

 

 • 2012-06-22 16:39:55
  Dbam o higienę i używam specjalnych płynów:)
  IP: 89.229.130.248
 • 2012-05-18 14:10:42
  anula
  co do pH, to ważne jest też prawidłowe pH moczu, bo to też się wiąże z higieną intymną, bo za wysokie pH moczu prowadzi do infekcji pęcherza. Warto więc poza oczywiście dobrym płynem do hig. intymnej i doustnym probiotykiem ginekologicznym stosować też coś chroniącego drogi moczowe - np. prouro z żurawiną i wit.C.
  IP: 93.105.192.102
do góry strony