Uroda.com / Talent tygodnia / Stopy, stópki, stópeczki

Talent tygodnia

Stopy, stópki, stópeczki

2009-06-09


Stopy, stópki, stópeczki

Noszą nas przez całe życie. Narażone są na wiele urazów, zbyt ciasne buty i odciski. Nasze stopy robią dla nas tak wiele, a my często o nich zapominamy.

Autor: Joanna Zarzycka

Źródło: Uroda.com

Jako, że nadchodzi lato i wkładamy je z ciężkich butów w lekkie pantofelki, sandały i klapki, poświęćmy im trochę więcej uwagi niż wcześniej. Nasze stópki zasługują na wszystko, co najlepsze, bo zawdzięczamy im tak wiele. Zafundujmy im kąpiel. Będzie to kąpiel stóp, ale bez wątpienia zadziała ona na cały nasz organizm.

Proponuję kąpiel naprzemian w zimnej i ciepłej wodzie, która poprawi ukrwienie stóp oraz zapobiegnie przeziębieniom i zakażeniom grypowym. Nie wolno jej stosować w przypadku żylaków. Do wykonania tego zabiegu potrzebujemy dwie wanienki. Jedną napełniamy ciepłą wodą o temperaturze 36-38°C, a drugą zimną wodą. Najpierw moczymy nogi w ciepłej wodzie, przez około 5 minut, następnie na 10 sekund zanurzamy nogi w zimnej wodzie. Zmianę tę powtarzamy dwa lub trzy razy. Zabieg kończymy kąpielą w zimnej wodzie, a następnie wycieramy nogi i okrywamy. Dodanie do kąpieli igieł świerkowych, suszonych kwiatów łąkowych np. rumianku i chabru lub rozmarynu, który wzmacnia jej działanie.

shutterstock_18472495.jpg Innym rozwiązaniem dla naszych stóp jest kąpiel oczyszczająca z dodatkiem soli morskiej, octu jabłkowego lub mąki z gorczycy. Do kąpieli z octem jabłkowym potrzebne jest ćwierć litra octu, a do kąpieli z solą morską 300g soli na osiem litrów ciepłej wody. Po takim zabiegu powinnyśmy odpocząć.

Jeśli natomiast cierpimy na nadmierną potliwość stóp powinnyśmy im sprawiać kąpiel w ciepłej wodzie (36°C) z dodatkiem kory dębu i szałwii, działających ściągająco. Po kąpieli stopy należy dokładnie osuszyć, szczególnie przestrzenie między palcami i posypać talkiem.

Nie zapominajmy również o masażu stóp i nóg, którego celem jest poprawa ukrwienia i rozluźnienie mięśni, zwłaszcza stóp, które są codziennie obciążane i tkwią w ograniczających ruchy butach. Do masażu możemy stosować olejki eteryczne oraz różne wyciągi usuwające złogi, np. z rozmarynu, kasztanowca, arniki, lubczyku, majeranku i jałowca. Przeciwwskazaniami do ich stosowania są wszelkie choroby naczyń i uszkodzenia skóry. Zbawienny wpływ na kondycję naszych stóp będzie miał również systematycznie, czyli przynajmniej raz w miesiącu wykonywany zabieg pedicure.

Ocena: 50

Komentarze (3)

 

 • 2012-12-13 15:26:04
  Wystarczy wmasować wieczorem zwykły balsam i od razu czuć różnicę i lekkość w stópkach :)
  IP: 81.219.156.45
 • 2012-08-16 22:52:57
  ojjj taaak to są nasze 'nosicielki' ;) więc dbajmy o nie!
  IP: 164.127.25.172
 • 2009-12-10 12:37:13
  WIELKA STOPA MANITOU
  Lo mnie bomba
do góry strony