Uroda.com / Artykuły / Żylaki

Artykuły

Żylaki

2012-05-02


Żylaki stają się problemem coraz większej ilości osób. Niestety siedzący tryb życia, brak wysiłku fizycznego i zła dieta tylko pogarszają sprawę. Leczenie żylaków staje się konieczne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ mogą pojawić się powikłania. Specjaliści z Gabinetu NewU przybliżą Wam różne metody walki z tą chorobą.

Autor: Katarzyna Chmaj

Źródło: informacja prasowa

Żylaki są częstą chorobą układu krwionośnego, polegającą na przewlekłej niewydolności żylnej. Powodują wydłużenie lub poszerzenie żył, prowadząc do ich skręcenia. W efekcie ściany żył mogą pękać, powodując owrzodzenia. Powodem tej choroby mogą być uwarunkowania genetyczne, zły tryb życia, otyłość, a nawet częste gorące kąpiele. Choroba nie rozwija się szybko, ale daje o sobie znać uczuciem ciężkości nóg, bólem i pieczeniem nóg, zamianami skórnymi oraz obrzękami.

Kiedy już zdecydujemy się na leczenie konieczne będzie wykonanie badania dopplerowskiego. To podstawowe badanie diagnostyczne pozwala określić drożność poszczególnych żył, przybliża stan układu żylnego powierzchniowego i głębokiego oraz stanu zastawek. Ponadto lekarz ocenia stan skóry, sprawdza czy nie ma obrzęków, przebarwień, lub owrzodzeń. W wywiadzie lekarskim należy mu także przybliżyć historię choroby – jak długo występują dolegliwości, czy ich pojawienie się miało związek np. z ciążą, oraz poinformować o przyjmowanych lekach. Historia choroby i ogląd nóg pacjenta pozwalają lekarzowi na podjęcie odpowiedniego leczenia.

Metoda nieoperacyjna - skleroterapia
W naszym gabinecie wykonujemy jedną z najbardziej popularnych metod nieoperacyjnego leczenia żylaków - skleroterapię, czyli tzw. leczenie obliteracyjne. Dzięki tej metodzie likwiduje się nie tylko żylaki, ale także naczynka kończyn dolnych oraz poszerzenia żylne. Polega ona na śródnaczyniowym wprowadzaniu chemicznych środków obkurczających do niewydolnych żył, za pomocą nastrzykiwania. Wywołuje to trwałe zarośnięcie, bliznowacenie i zamykanie żylaków. Stosuje się od kilku do kilkunastu wstrzyknięć w miejsca zmienione chorobowo. Po nastrzykiwaniu zakładany jest opatrunek uciskowy, który zbliża do siebie ściany żył, ułatwiając prawidłowe gojenie. Pończochę uciskową należy nosić nawet do 2 tyg. od zabiegu, ponieważ zabezpiecza ona przed powikłaniami oraz zwiększa skuteczność zabiegu. Do momentu zagojenia się leczonych żył, prawidłowe krążenie odbywa się dzięki zdrowym naczyniom żylnym, położonym głębiej.

Często stosuje się także skleroterapię piankową, w której wstrzykiwany lek ma postać pianki. Zabieg skleroterapii jest bezbolesny. W przypadku osób o niskim progu bólu stosuje się miejscowe preparaty znieczulające. Czas trwania zabiegu – ok. pół godziny. Zabieg na tej samej kończynie można powtórzyć najwcześniej po 7-14 dniach. Nie jest konieczne stosowanie serii, kolejne zabiegi można więc powtórzyć po kilku miesiącach, a nawet roku. W tym okresie należy jednak szczególnie dbać o nogi, zapewniając im prawidłowe krążenie oraz zapobiegając dalszym zmianom, poprzez stosowanie pończoch uciskowych.

Laserowe usuwanie żylaków
Inną metodą walki z tą chorobą jest EVLT -  wewnątrznaczyniowe zamykanie żył przy pomocy lasera. Zabieg trwa ok. 1,5 godziny. Stosuje się go przy znieczuleniu miejscowym, a polega on na nakłuciu skóry i wprowadzeniu do wnętrza żyły włókna lasera, który obkurcza jej ściany. Odbywa się to pod kontrolą USG. Po zabiegu zakładany jest specjalny bandaż uciskowy, który po upływie 24. godzin można wymienić na zwykłą opaskę elastyczną. Pacjent powinien w niej chodzić przez ok. 3 tyg. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, więc na drugi dzień można wrócić do normalnej aktywności życiowej, a po kilku dniach także zawodowej. 

Metody operacyjne
Gdy zmiany żylne są rozległe i duże raczej będzie je trzeba usunąć chirurgicznie. Najstarszym i najbardziej skutecznym sposobem chirurgicznego usuwania żylaków jest operacja sposobem Babcocka. Badania dowodzą, że jest ona obarczona najniższym odsetkiem nawrotu choroby. Kwalifikują się do niej pacjenci z niewydolnością zastawek żyły odpiszczelowej. Operacja trwa ok. 2. godzin i wymaga przynajmniej 12. godzinnego pobytu na oddziale. Bywa, że operacja połączona jest z miniflebektomią. Jest to metoda niewymagająca pozostawiania szwów. Polega na wycięciu zmienionych chorobowo żył za pomocą drobnych haczyków chirurgicznych, poprzez wykonanie 1-2 milimetrowych nacięć skóry. Inną z najbardziej popularnych metod operacyjnych leczenia żylaków jest stripping. Polega on na podwiązaniu chorej żyły, a następnie jej usunięciu.

Wszystkie opisane powyżej zabiegi są wykonywane w trybie chirurgii jednego dnia oraz wymagają znieczulenia miejscowego, a w przypadku operacji sedacji anestezjologicznej. Po zabiegach stosuje się opatrunek uciskowy z bandaża elastycznego. Zmienia się go codziennie, aż do momentu zniknięcia siniaków. Jak widać, metody operacyjne są bardziej inwazyjne i wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji. Powikłaniami pooperacyjnymi mogą być: zmiany skórne; liczne krwiaki; uszkodzenia nerwów, przebiegających w okolicach usuwanych żył; zaburzenia czucia. Chyba już wiecie, dlaczego tak ważne jest wczesne podjęcie leczenia. Dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu choroby unikniecie operacji i długiego okresu rekonwalescencji, a Wasze nogi szybciej odzyskają swoje piękno.

Ocena: 50

Komentarze (14)

 

 • 2012-09-25 14:01:38
  Oglądałam jak usuwa się żylaki !!! moja babcia ma i strasznie wyglądają !
  IP: 91.210.236.221
 • 2012-09-04 14:21:44
  Dobrym sposobem na zapobieganie jest lezenie z ułozonymi nogami wyżej od ciała,krązenie jest wtedy lepsze...
  IP: 164.127.142.63
 • 2012-08-31 19:02:40
  żylaki? ach straszna rzecz i bardzooo nie estetyczna
  IP: 83.28.72.118
 • 2012-08-27 01:00:22
  Nowe metody leczenia żylaków,bezoperacyjne są zapewne skuteczne i dają mniej efektów ubocznych.Tylko czy muszą aż tyle kosztować...?
  IP: 46.174.212.2
 • 2012-08-19 00:19:24
  Moja kuzynka mimo, że ma dopiero 25 lat, ma okropne zylaki:/ A ponieważ, w tym przypadku, odpowiadają za nie uwarunkowania genetyczne, toczy ciągłą walkę z wiatrakami:(
  IP: 79.162.245.201
 • 2012-08-09 13:33:04
  ja mam dopiero 23 lata...zylaki wyszly mi na lewej nodze juz jak mialam 16 lat a sa spowodowane złym krazeniem krwi przez co tez mam wiele innych problemow zdrowotnych...ale lekarze na to krazenie nic mi nie zlaecaja wiec nie wiem jak to sie leczy...bałam sie tylko ze 2 ciazach gorzej mi wyjda te zylaki ale na szczescie nie..chociaz z tego sie ciesze
  IP: 91.149.210.151
 • 2012-08-07 22:49:32
  Żylaki biora się: z braku ruchu, otyłości,długotrwałego stania.Dobrze jest smarować żylaki octem winnym przed pójściem spać.Stosować wit.E dwa x dziennie,kąpiele przemienne ciepłe i zimne,umiarkowane opalanie.Można zrobić maść 2 SZKLANKI ŚWIEŻEGO POCIĘTEGO NAGIETKA,2 SZKLANKI SMALCU .T łuszcz roztopić zalać nagietek,pozostawić na 24 godz,smarować 2 razy dziennie przyniesie ulgę.
  IP: 93.105.64.124
do góry strony