Uroda.com / Artykuły / Zumba lepsza niż siłownia

Artykuły

Zumba lepsza niż siłownia

2013-03-11


- Na zumbę nie można się już zapisać. Najbliższe zajęcia rozpoczynają się za dwa miesiące – to można usłyszeć w wielu warszawskich klubach fitness, gdzie prowadzone są zajęcia zumby. Czym ten typ aktywności fizycznej zasłużył sobie na tak wielką popularność?

Autor: Point.fm

Źródło: www.point.fm


Zumba, mimo iż pomaga zrzucić zbędne kalorie równie dobrze, a może i skuteczniej niż fitness jest tańcem, inspirowanym z jednej strony klasycznymi ćwiczeniami podobnymi do aerobiku, z drugiej kulturą latynoamerykańską. Ten typ aktywności powstał w latach 90., a za jego twórcę uchodzi Alberto "Beto" Perez z Kolumbii.

Na czym polega zabawa?


Siłą zumby jest przede wszystkim jej nieskomplikowanie. Po pierwsze nie potrzeba być szczególnie sprawnym, by wykonać większość kroków, po drugie, jeśli tylko ma się dobrego instruktora ich powtarzalność jest spora, dlatego nie ma problemu z zapamiętaniem większości układów.

Do tej łatwości przyczynia się też dopasowanie wszystkich układów do bardzo popularnych oraz pobudzających utworów muzycznych. Można też je dowolnie modyfikować tworząc energetyczne składanki do których aż chce się tańczyć. Jakie połączenia możemy na takich składankach znaleźć? Przede wszystkim muzykę pop, salsę, flamenco, sambę, taniec brzucha, cha-cha, rumbę, twista, rock&roll`a, czasem także elementy charakterystyczne dla hip-hop`u, cumbia, reggaeton.

Ponieważ większość dobieranych do zumby utworów jest powszechnie znana, część ruchów, jakie wykonujemy nie sprawia nam kompletnie żadnego problemu, co więcej wykonujemy je intuicyjnie.

Dla kogo zumba?

Połączenie fitness i tańca jest o tyle dobre, że mogą je uprawiać prawie wszyscy. Nie liczy się tu jak w fitness`ie ścisłe odwzorowanie wszystkich kroków i powielanie układów z nastawieniem na poszczególne partie mięśni, ani choćby śladowe wyczucie rytmu, wystarczy takie, by móc pląsać w takt utworów charakterystycznych dla Ameryki Południowej. Stąd też zumbę uznaje się za trening dla każdego.

Przygodę z tym typem aktywności mogą rozpocząć zarówno ci, dla których trening taki stanowić będzie jedynie urozmaicenie innych ćwiczeń, jak i osoby starsze, które obawiają się innych aktywności ze względu na słabość stawów. Zumbę z powodzeniem mogę uprawiać też osoby, którym zupełnie z powodu braku wyczucia rytmu nie wychodzi trening typowo taneczny, wtedy nastawiać będą się na szeroką gamę ćwiczeń aktywnie wspomagających koordynacje ruchową.Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony