Uroda.com / Artykuły / Zmiana jedzenia to zmiana sposobu myślenia?

Artykuły

Zmiana jedzenia to zmiana sposobu myślenia?

2010-12-03


Wiadomo, że jesteśmy tym co jemy. To jak bilansujemy naszą dietę na co dzień i, jakie produkty spożywamy ma odzwierciedlenie w naszym organizmie, na naszej skórze, a także w naszym samopoczuciu.

kmalodobry

Autor:

Katarzyna Małodobry

Źródło: Uroda.com

Przed podjęciem decyzji o zmianie diety, należy najpierw zmienić swój sposób myślenia. Uświadomić należy sobie, jak jedzenie wpływa na nas. Należy zadać sobie pytanie. Czy aby nie szkodzimy sobie poprzez nieregularne posiłki, małą ilość witamin i substancji odżywczych lub przez zbyt tłuste potrawy? Wszelkie niedobory i zbyt uboga dieta mogą być przyczyną wielu nieprawidłowości w organizmie oraz chorób. Tak więc analogicznie, prawidłowy sposób żywienia powoduje, że nasz organizm jest w pełnej harmonii, co za tym idzie jest zdrowy.

Nasze ciało to nie śmietnik, to jak dziś będziemy jadać, będzie miało odzwierciedlenie za parę lat. Wszelkie „wpadki” żywieniowe z czasem „wyjdą” w postaci na przykład cukrzycy, zawału, nadwagi lub otyłości. W opinii wielu ludzi zmiana sposobu żywienia na zdrowszy, nastręcza wiele trudności. Motywują to przede wszystkim brakiem czasu, często zmiennymi godzinami pracy, a także zbyt dużą ilością zajęć i obowiązków. Osoby w młodym wieku oraz te prowadzące intensywne życie zawodowe, często uważają, że są zbyt zajęte aby  wprowadzić modyfikację swojego dotychczasowego sposobu żywienia. Wciąż niestety krąży mit, że zdrowa żywność jest niesmaczna. Wielu ludzi, którzy popierają ten styl myślenia, nie chcą zrezygnować z dotychczasowego sposobu żywienia. Niestety częstym powodem niechęci do zmiany sposobu żywienia, jest brak dostatecznie silnej woli i samodyscypliny. Istnieje również obiegowa opinia, że zdrowe żywienie jest bardzo drogie. Wcale tak nie musi być! Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z diety produktów, które działają niekorzystnie na organizm. Z drugiej strony natomiast chodzi o włączenie artykułów, które dostarczają niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Czyli duża ilość warzyw, owoców, ryb i tym podobnych produktów.

Niewłaściwą dietę przede wszystkim najpierw widać po naszej skórze, włosach i paznokciach. Za nim jednak sięgniemy po apteczny suplement diety „pełen” witamin i minerałów, zastanówmy się czy brakujących składników nie możemy dostarczyć, przypadkiem za pomocą właściwie zbilansowanej diety. Aby poprawić stan i wygląd naszej skóry, powinniśmy dostarczać między innymi witaminę A, C, E, a także te z grupy B. Ponadto dla wzmocnienia włosów i paznokci w diecie powinien się znaleźć cynk, żelazo, krzem i miedź.

Jeżeli mówimy o zmianie sposobu jedzenia, koniecznie należy wspomnieć o odpowiedniej regularności posiłków. Ważna jest także pora, do której będziemy spożywać ostatni posiłek. Wiadomo, że nasza przemiana materii wraz z końcem dnia ulega spowolnieniu, przez co mamy zdecydowanie większą „szansę” na dodatkowe kilogramy. Ponadto gdy posiłek zostanie spożyty bardzo późno na przykład w nocy, nasz żołądek odwdzięczy nam się bólem z samego rana. Istotne jest aby późną porą unikać spożycia produktów pochodzenia roślinnego. Dlaczego? Gdyż tego rodzaju artykułu są zdecydowanie dłużej trawione, przez co z czasem mogą zalegać nam w jelitach, co nie wróży niczego dobrego.

Gdy już w pełni zrozumiemy, jak prawidłowe żywienie korzystnie wpływa na nasz organizm, powinniśmy do tego dołączyć odpowiednią ilość ruchu. Aktywność fizyczna i  zdrowe żywienie to klucz do sukcesu, czyli harmonii w organizmie i dobrego samopoczucia.  Warto przemyśleć zmianę sposobu żywienia, na bardziej racjonalny, gdyż nie wykluczone, że nasze ciało odwdzięczy nam się długoletnią „sprawnością”.
Ocena: 0

Komentarze (5)

 

 • 2014-11-13 19:02:39
  slimsizeme.pl
  Zgadzam się w 100%. Ja zmieniłam sposób żywienia i po miesiącu mam mocniejsze paznokcie :)
  IP: 46.113.164.178
 • 2012-08-31 18:00:30
  Odkąd zaczęłam swoją przygodę ze zdrową żywnością nie mogłam dać sobie ze sobą rady :O tyle chemii ze mnie schodziło że myślałam że ze mną już koniec :D ale dałam radę, po takim detoksie jak zmiana sposobu żywienia i myślenia wszystko zmienia smak :)
  IP: 77.237.16.166
 • 2012-08-22 19:22:31
  Zdrowe jedzenie ma ogromny wpływ na wszystkie procesy życiowe człowieka,tak samo regularność spożywania posiłków i aktywność fizyczna.Często nie zawsze jest to możliwe żeby mieć świadomość ,że kupujemy na rynku lub gdzie indziej owoce lub warzywa zdrowe bez chemii.Ja mam działeczkę to jem zdrowe ekoloczne produkty,robię sobie jeszcze na zimę przetwory.Na przednówku kupił mąż sałatę na rynku kiedy jeszcze nie było na naszej działce dostaliśmy uczulenie ,pomimo że ten pan określił że nie ma chemii,tak się można nabrać.
  IP: 93.105.64.124
 • 2011-01-26 22:42:10
  groszek
  Zgadzam się z weroniq, bardzo fajnie, że o tym piszecie. Ja też strasznie zaniedbałam dietę, dopiero bycie na proteinach, przeczytanie wszystkiego co tłumaczyło "dlaczego", pozwoliło mi szybko schudnąć oraz zachowac pewne nawyki. Np. kiedyś wzdrygało mnie na słowo otręby czy zarodki. Okazało się, że jedzenie 3 łyżek dziennie to żaden problem, a wręcz może byc przyjemnością. Dodane do np . serka wiejskiego, są pyszne. Chociaż nie wszystkie (niektóre mają "śmieci") i można się zrazić szybko. Ja jem Kupca i są bardzo dobre. To samo z pieczywem. Kiedyś śniadanie nie istniało dla mnie bez pieczywa. A teraz mam placki otrębowe, serki wiejskie, warzywa, jajka itp. Kwestia chwilowej refleksji i powiedzenia sobie dość.
  IP: 77.255.50.169
 • 2010-12-21 12:58:20
  bardzo dobry artykuł. skłania do refleksji i na pewno wart jest uwagi. w 100% zgadzam się z autorką, już dłuższy czas dbam o to co jem, płyną z tego faktu same pozytywy. dobra przemiana materii, uczucie lekkości, smukła sylwetka a co za tym idzie zadowolenie z samej siebie. wszak czując się pięknie przyciągasz piękno! warto też poczuć własne ciało, każdemu "służy" co innego, są to kwestie bardzo indywidualne - kiedy bilansujemy dietę, organizm sam podpowiada nam co "lubi". oczywiście czasami zdarza mi się zgrzeszyć, ale są to jednorazowe kulinarne zbrodnie - przez większość czasu pilnuję się i widać tego namacalne efekty. pozdrawiam i wszystkim Paniom i Panom życzę determinacji i uporu!
  IP: 77.79.214.200
do góry strony