Uroda.com / Artykuły / Zdrowa nasza kasza

Artykuły

Zdrowa nasza kasza

2011-01-28


Mieszkańcy środkowej czy zachodniej Polski nie do końca znają możliwości kaszki kukurydzianej. Jest ona natomiast znana we wschodniej Małopolsce oraz w Europie Południowo-Wschodniej. A szkoda, bo produkt ten ma wiele zalet.

Autor: sz

Źródło: info prasowe

Kaszę kukurydzianą wytwarza się oczywiście z przemiału kukurydzy. Jak wszystkie kasze, również kaszka kukurydziana może pochwalić się bardzo pozytywnymi właściwościami. Jest jednym z produktów stosowanych w diecie bezglutenowej, dostarcza organizmowi błonnika, witamin z grupy A, B i E, zawiera związki mineralne (magnez, potas, fosfor) oraz mikroelementy (selen, kobalt). Można z niej sporządzić gotowe potrawy z dodatkiem owoców, sera, śmietany, konfitur. Świetnie sprawdza się także w diecie małego dziecka. W krajach latynoskich produkuje się z niej mąkę kukurydzianą, z której później wyrabia się świetnie znane - także u nas - placki tortilla. Kaszka kukurydziana w naszej szerokości geograficznej znana jest przede wszystkim ze swej obecności w… mamałydze.

Mamałyga to narodowa, rumuńska potrawa, którą pierwotnie przygotowywano z kaszy gryczanej.
Dawniej nazywana była potrawą biedoty i spożywano ją na śniadanie lub kolację jako główne danie oraz na obiad – jako dodatek. Obecnie Rumuni spożywają mamałygę z gołąbkami. Potrawa ta znana jest także w kuchni węgierskiej, gdzie jest dodatkiem do paprykarza z kurczaka, a także w Bułgarii i na Ukrainie. Jako samodzielne danie podaje się ją z owczym lub krowim serem – na słodko. Odmianą mamałygi jest polenta, czyli ludowa potrawa z Włoch. Popularnym sposobem podawania i przygotowywania polenty jest jej grillowanie. Gotową masę przekłada się do niskiego naczynia, by wystygła, a następnie kroi na kawałki i grilluje. Często podaje się ją z masłem, serem czy z dodatkiem sosu (np. pomidorowego lub bulionu), choć tak naprawdę sposobów podania polenty jest we włoskiej kuchni kilkaset. 

Kaszka kukurydziana nie jest szczególnie popularna w naszym kraju i występują kłopoty, żeby ją spotkać w marketach. Polenta występuje w trzech głównych odmianach – żółtej, białej oraz czarnej (polenta nera), najczęściej jednak, tak jak i w ofercie marki Bio Raj, można spotkać się z odmianą żółtą. Kaszka kukurydziana nie zawiera glutenu i to właśnie konsumenci, u których występuje brak tolerancji na tę mieszaninę białek, najlepiej znają możliwości polenty.

Jak przygotować polentę?
Tak naprawdę potrzebna jest tylko kaszka kukurydziana – polenta, woda, sól i… dużo energii. Do zagotowanej wody należy wsypać powoli polentę, mieszając dynamicznie, żeby nie zrobiły się grudki. Po dwóch minutach należy zmniejszyć ogień, zamienić trzepaczkę na drewnianą łyżkę i zaopatrzyć się w cierpliwość - sekretem udanej polenty jest jej odpowiednia gęstość, którą danie osiąga… po 40 minutach ciągłego mieszania! Idealna polenta po tym czasie przestaje przylegać do ścianek naczynia i nabiera jednolitej, kremowej konsystencji. Ze szpinakiem, prawdziwkami, porami i grillowanym kurczakiem, sosem serowym czy też pomidorowym z pewnością będzie smakowała wyśmienicie. 

Ocena: 0

Komentarze (1)

 

  • 2012-12-13 14:52:11
    Przykro mi, mimo że kasza ma więcej zalet niż wad, niestety nie będę jej jeść i nic mnie do niej nie przekona, bo zwyczajnie mi nie smakuje... :(
    IP: 81.219.156.45
do góry strony