Uroda.com / Artykuły / Zapalenie dróg moczowych – najczęstsza infekcja bakteryjna

Artykuły

Zapalenie dróg moczowych – najczęstsza infekcja bakteryjna

2010-11-18


Ta przykra dolegliwość jest powszechniejsza niż wszystkie infekcje dróg oddechowych. Niestety przypadłość ta dotyczy przede wszystkim nas kobiet. Zapalenie pojawia się u nas średnio raz w roku, a co pięćdziesiąta z nas cierpi na to raz w miesiącu. Co zatem robić, aby zdarzało się to jak najrzadziej? A jak leczyć, gdy już nas „dopadnie”?

Malgorzata Nalewajska

Autor:

Małgorzata Nalewajska

Źródło: Uroda.com

Pałeczka okrężnicy, która jest odpowiedzialna za ten niekomfortowy stan, przedostaje się do dróg moczowych przez cewkę moczową. Niestety w tym przypadku matka natura bardziej zadbała o panów. Nasza cewka moczowa jest kilkakrotnie krótsza i szersza niż u mężczyzn, przez co łatwiej jest się tam dostać bakterią.

Do najczęstszych objawów zaliczyć można bardzo częste wizyty w łazience, jednak zazwyczaj nieproduktywne. Towarzyszy temu również parcie na pęcherz, ból i pieczenie. Mogą również wystąpić nudności, ból krzyża, podbrzusza i głowy. Zdarzają się również dreszcze, podwyższona temperatura i ogólne złe samopoczucie. Mocz zazwyczaj jest mętny lub nawet krwisty i ma „inny zapach”.

Jeśli już pojawi się ta dolegliwość warto pójść do lekarza. Zaleci on zrobienie badanie moczu wraz z posiewem, aby sprawdzić, jaka bakteria zalega w drogach moczowych. Następnie lekarz przepisze odpowiedni lek. Często jest to antybiotyk, ale wystarczą leki o działaniu odkażającym, które można stosować często i długo.

Początkowo przede wszystkim należy pić bardzo dużo wody, aby przepłukać zurawina.jpgnerki oraz przewody moczowe. Można pić wodę z cytryną, kwaśne soki z cytrusów lub herbatki ziołowe (napar z pokrzywy, skrzypu, jeżyny, mięty pieprzowej). Pomocne będą również ziołowe specyfiki takie jak urosan lub urosept. Do domowych sposobów należy również zaliczyć rozgrzewanie. Sauna, gorąca kąpiel powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych, a co za tym idzie w chore miejsca dociera więcej krwi. W krwi znajdują się białe krwinki, które rozpoznają szkodliwe drobnoustroje i je eliminują.

Należy pamiętać, aby nie siadać na zimnych powierzchniach. Ubierać się ciepło. Ograniczyć sytuacje stresowe, gdyż powodują one obniżenie odporności. Swoją dietę wzbogacić o pokarmy zakwaszające mocz. Najlepsza jest żurawina w każdej postaci, działa przeciwzapalnie i zapobiega osadzaniu się bakterii na ściankach dróg moczowych. Również skutecznie działa czarna porzeczka, borówki, kiszone ogórki lub kapusta. Kwaśne środowisko stanowi barierę dla bakterii. Jednak, jeśli ktoś ma delikatny żołądek i powinien unikać kwaśnych potraw, najlepszym rozwiązaniem będą preparaty dostępne w aptece bez recepty. Wyciągi z żurawiny lub borówki - nie tanie - ale bardzo skuteczne.

Czynnikiem, który sprzyja zakażeniu może być ciąża, podczas której dochodzi do naturalnego poszerzenia dróg moczowych. Otyłość również nie najlepiej wpływa, benlomont.JPGponieważ kobieta może mieć problemy z utrzymaniem higieny intymnej. Następnym czynnikiem ryzyka jest wiek.  Kobiety po menopauzie częściej cierpią na zakażenia. Spowodowane jest to mniejszą ilością estrogenów, a to powoduje, że błony śluzowe są słabo nawilżone i łatwiej ulegają podrażnieniom.

Mówi się również, że to choroba miesiąca miodowego.  Spowodowane jest to przewlekłym przekrwieniem, mikrourazami delikatnej błony śluzowej, a to sprzyja zakażeniu. Jednak nie oznacza to, że należy zachować abstynencję!

Warto zaznaczyć, że zlekceważony taki stan może prowadzić nawet do niewydolności nerek czy odmiedniczkowego zapalenia nerek. Dlatego dbajmy o siebie i pamiętajmy o wykonywaniu badania moczu nie rzadziej niż dwa razy w roku.

Ocena: 0

Komentarze (10)

 

 • 2017-11-17 10:36:52
  MArta
  Przy zapaleniu pęcherza najgorsze jest to ciągłe bieganie do łazienki... Masakra... W pracy to męka! Rozgrzewanie się w wannie i łóżku pomaga. Ciepło poprawia bowiem ukrwienie śluzówki dróg moczowych, dzięki czemu szybciej ustępuje stan zapalny. Ale t nie wszystko, trzeba jeszcze brać jakieś tabletki z furazydyną i witaminę C.
  IP: 91.205.90.17
 • 2017-02-27 14:16:11
  irenka
  u mnie zbawienne okaząło sie urofuraginum max, jak mnie dopadło po feriach z dzieciakami tak mnie przepędzilo, że leciałam i szukałam wszedzie łazienki. takze na wyjezdzie wiedzialam gdzie szybko znajde toalete;) ale ile tak sie mozna meczyc. meza wyslalam do apteki po te wlasnie tabletki i przyznam, ze jak zaczelam je brac to z czasem zrobilo sie lepiej ale bralalm je przez caly wyjazd, zgodnie z ulotka. ludzie nie czytaja takich rzeczy a to w sumie wazne, ile czaus i ile tabletek trzeba brac
  IP: 94.254.239.82
 • 2015-10-22 20:23:06
  ehh
  bla bla bla - prouro i glupoty..
  IP: 89.74.152.82
 • 2015-08-13 16:33:00
  ja zawsze biorę urofuraginum na zapalenie bo ulge czuję juz na drugi dzień.. co do soków żurawinowych to pomagają ale trzeba czytać etykiety bo niektóre z nich prawie nie zawirają prawdziwej zurawiny. podobnie jest z herbatkami, które nawet w większości nie leżały obok żurawiny... ;/
  IP: 84.10.62.10
 • 2012-05-18 13:55:24
  Izapp
  Też stosuję kapsułki Prouro - zawsze, kiedy nadchodzi zima je łykam i od dwóch sezonów mam spokój, a wcześniej zawsze zimą na okrągło mnie łapało zapalenie pęcherza.
  IP: 93.105.192.102
 • 2012-03-08 23:11:38
  MagdaS
  Ja jak mam problemy z pęcherzem, to stosuję wszystkie sposoby na raz, czyli łykam Prouro, piję sok żurawinowy, piję sporo wody, jem cytrusy, wygrzewam się z termoforem - jakoś te sposoby dają radę.
  IP: 93.105.192.102
 • 2011-06-19 07:38:42
  PsBDBIrDSQlbFeq
  I feel so much happier now I understand all this. Tahnks!
  IP: 24.98.195.74
do góry strony