Uroda.com / Artykuły / Zapachy idealne na lato

Artykuły

Zapachy idealne na lato

2013-07-24


Perfumy można porównać z ubraniami, które dobiera się sezonowo. Wiosną i latem stawiamy na świeże, lekkie zapachy, które wprowadzą nas w dobry nastrój.

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta Derkowska


Podstawowa zasada, jaką powinniśmy się kierować, to fakt, czy dany zapach oddziałuje na nasz zmysł powonienia. Najlepiej przetestować kilkanaście z nich, by zdać sobie sprawę z naszych preferencji.

Róża czy wanilia?

W sezonie wiosenno – letnim najbardziej popularne są perfumy, w których można wyczuć woń kwiatów. Wykorzystuje się w tym celu aromaty m.in. jaśminu, róży, bzu, fiołka czy konwalii, bo są lekkie i subtelne. Jeśli jesteś zwolenniczką zapachów świeżych, które orzeźwiają i dodają energii – powinnaś zwracać uwagę na zawartość nut cytrusowych. Panie wybierają najczęściej zapachy słodkie, dziewczęce lub z odrobiną drapieżności, natomiast panowie z mocniejszymi akcentami orientalnymi, np. wanilii, cynamonu czy drzewnymi, m.in. sandałowca, paczuli, cedru.

Należy jednak zaznaczyć, że najbardziej intensywne są perfumy, bo zawierają ok. 15 - 30 proc. esencji zapachu, podczas gdy wody perfumowane – ponad 10 proc., a toaletowe – 5 - 8 proc. Te ostatnie utrzymują się na skórze krócej, ale pachną delikatniej.

Jak uwieść zapachem?

Perfumy są nie tylko dopełnieniem naszego stroju, dodatkiem. To przede wszystkim idealny sposób na ukazanie naszego indywidualizmu, wyjątkowości, a także zwrócenie na siebie uwagi płci przeciwnej. W branży perfumiarskiej nadal panuje przekonanie, że w roli afrodyzjaków świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju perfumy i wody toaletowe z nutami zwierzęcymi. Chodzi tutaj m.in. o cybet – wydzielinę gruczołów cybety, afrykańskiego gatunku drapieżników; piżmo – z gruczołów piżmowca czy ambrę – pochodzącą od wieloryba.

Poglądy znawców perfum mogą się jednak zmieniać pod wpływem przeprowadzanych badań. Okazuje się nawet, że podświadomie wybieramy taką woń kosmetyków, która podkreśli naturalny zapach naszego ciała. Dalsze badania i wnioski pokazały także, że podobną zasadą kierujemy się przy wyborze życiowego partnera. Pociągają nas osoby, których zapach jest zbliżony do naszego.

W dalszej części artykułu przedstawimy kilka najnowszych  propozycji perfum na lato.Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony