Uroda.com / Artykuły / Wybielanie zębów - fakty i mity

Artykuły

Wybielanie zębów - fakty i mity

2016-10-10


Wybielanie zębów to trend, który utrzymuje się już od wielu lat. Jest jednak nadal spora grupa osób, która ma wiele wątpliwości. Co jest prawdą, a co tylko mitem?

Autor: dr Iwona Ostrowska-Różańska, stomatolog

Źródło: informacja prasowa, Centrum Medyczne ENEL-MED S.A.Wybielanie to procedura prowadząca do rozjaśnienia odcienia zęba. Rozsądnie byłoby rozpocząć od usunięcia osadów, które mają wpływ na ocenę koloru. Jeśli chcemy poprawy wizerunku, warto brać pod uwagę ten zabieg, gdyż po higienizacji, jest najmniej inwazyjną procedurą korygującą mankamenty koloru zęba bez trwałego uszkodzenia jego tkanek

Uzyskany efekt zabiegu wybielania zębów jest uzależniony od naturalnego koloru zębów pacjenta. Zęby szare czy bardzo żółte mogą nie osiągnąć idealnie białego odcienia, ale z pewnością będą wyraźnie jaśniejsze w stosunku do wyjściowego koloru – wyjaśnia dr Iwona Ostrowska Różańska, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej ENEL-MED. 

MIT - Ze szkodą dla zębów

Jak w każdym postępowaniu o charakterze estetycznym wskazany jest rozsądek i właściwa kwalifikacja do zabiegu. Bardzo ważne, aby przed wybielaniem pozwolić ocenić jakość twardych tkanek lekarzowi stomatologowi, który oszacuje prawdopodobieństwo skuteczności wybielenia zgodnie z oczekiwaniami pacjenta oraz wskaże, czy powinien on podjąć leczenie zachowawcze przed procedurą. Głównym przeciwwskazaniem miejscowym do zabiegu wybielania jest przede wszystkim czynna próchnica i zaawansowany niedorozwój szkliwa. Odpowiednie leczenie jest przepustką do wykonania zabiegu. Z tego powodu wskazana jest konsultacja lekarza, która pozwoli uniknąć konsekwencji działania preparatów wybielających bezpośrednio na zębinę. 

MIT - Nie dla wrażliwych zębów

Osoby z wrażliwymi zębami mogą poddać się wybielaniu pod warunkiem odpowiedniego przygotowania do zabiegu. Doświadczony stomatolog jest w stanie dostosować metodę, która zmniejszy, a nawet zniesie, przykre odczucia w czasie przeprowadzenia zabiegu wybielania u tych osób. Coraz częściej stosuje się wybielanie połączone zarówno z przygotowaniem zębów do zabiegu jak i z osłabieniem krótkotrwałej nadwrażliwości pozabiegowejmówi dr Iwona Ostrowska-Różańska z Kliniki Stomatologicznej ENEL-MED. O ile w przypadku większości preparatów wybielających producent dołącza odpowiednie środki zmniejszające nadwrażliwość pozabiegową, to przygotowanie do wybielania pacjenta cierpiącego na nadwrażliwość wymaga odrębnych zabiegów np. biostymulacji laserowej – dodaje stomatolog.  

Lekarz badając pacjenta musi określić przyczynę i nasilenie dolegliwości oraz podjąć odpowiednie działania. Jeśli przyczyną są ubytki – należy je wyleczyć. Jeśli pacjent ma obniżony próg wrażliwości na bodźce chemiczne i termiczne, można łatwo przygotować go poprzez stosowanie dedykowanych nadwrażliwości preparatów lub stosując laser biostymulacyjny. 

Dobór metody wybielania również pełni znaczącą rolę. Istnieją sposoby, które pozwalają na skrócenie procedury wybielania i tym samym wyzwalanie mniejszych dolegliwości związanych z wykonaniem zabiegu w przypadku wrażliwych zębów. Dobrze wyposażone gabinety zaproponują szerokie spektrum możliwości wybielania w przypadku nadwrażliwości, np. laserowe wybielanie zębów. Jedno jest pewne: pacjenci z nadwrażliwością powinni być wybielani w gabinecie pod kontrolą stomatologa.


Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony