Uroda.com / Artykuły / Woda - na zdrowie!

Artykuły

Woda - na zdrowie!

2012-07-23


Każdy doskonale wie, że woda jest niezbędna do życia. Jednakże oprócz oczywistej funkcji- gaszenia pragnienia, powinna także dostarczać nam niezbędnych składników mineralnych. Smutne jest to, że niewielu z nas wie, co to tak naprawdę znaczy dobra woda.

Autor: Marta Nawrot

W doborze wód zwykle kierujemy się popularnością marki. W tym artykule postaram się przybliżyć tematykę wód mineralnych, czego w nich szukać, czego unikać. Tak, aby następny zakup w upalny dzień był bardziej trafny i refleksyjny. Podstawową kwestią jest, iż różnorodność wśród wód jest ogromna, jednakże „woda wodzie nie dorówna” i niestety nie każdy może pić każdą. 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 29 kwietnia 2004r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, naturalnych wód źródlanych i wód stołowych, najlepszą wodą wśród wód butelkowanych jest tzw. naturalna woda mineralna. Ta królowa wód, charakteryzuje się brakiem zanieczyszczeń, zarówno pod względem chemicznym, jak i mikrobiologicznym. Ponadto, naturalna woda mineralna, ma zawsze taki sam skład oraz jest korzystna dla zdrowia pod względem proporcji zawartych w niej mikroelementów. 

Wodne minerały, czyli co?

Woda mineralna, jak sama nazwa wskazuje, zawiera w sobie liczne minerały. Jednakże jakie to minerały? Które są najważniejsze? I na które powinniśmy uważać?

W wodzie mineralnej może znajdować się nawet kilkadziesiąt różnych jonów, choć tak naprawdę istotnych dla konsumenta jest tylko kilka z nich. Kupując wodę powinniśmy zwrócić uwagę na zawartość: magnezu, wapnia, wodorowęglanów, chlorków, sodu, jodków oraz żelaza. Spośród wymienionych należy szczególną uwagą obdarzyć magnez i wapń. Są to niezwykle istotne pierwiastki dla każdego organizmu. Magnez bierze udział w procesach metabolicznych, a także przyczynia się do powstawania białek, jest niezastąpionym wsparciem dla naszego układu mięśniowego i nerwowego. Niedobory tego pierwiastka można uzupełnić, pijąc wodę zawierającą co najmniej 50mg/l. Kolejnym niezwykle ważnym pierwiastkiem jest wapń, ze względu na pełnioną funkcje regulacyjną organizmu.  Dodatkowo wapń przeciwdziała osteoporozie, ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, a także zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Niedobory tego pierwiastka również można uzupełnić popijając wodę, zawierającą powyżej 150mg/l jonów wapnia. 

Dla wielu osób istotna może być również zawartość wodorowęglanów w wodzie, gdyż te zawierające powyżej 600mg/l, mogą pomóc osobom ze skłonnościami do nadkwasoty. Taka ilość wodorowęglanów sprzyja neutralizacji soku żołądkowego, sprzyja trawieniu, a także może mieć działanie przeciwzapalne. Pierwiastki te mogą być także pomocne w początkowych stadiach cukrzycy, dzięki obniżaniu poziomu cukru we krwi oraz moczu, przy okazji zmniejszając produkcję acetonu i pobudzając wydzielanie insuliny. 

Minerały mogą szkodzić 

Choć picie wód mineralnych zaleca się wszystkim, to jednak niektórzy powinni zachować w tym umiar. Kto? Osoby borykające się z nadciśnieniem, a także mające problemy z nerkami, czy krążeniem, powinny raczej unikać wód zawierających sód. Wpływa on na wzrost ciśnienia i zaleganie wody w organizmie. Na wody z dużą zawartością jodu powinny uważać osoby z chorobami tarczycy.

Co mówią etykiety?

Kupując wodę warto przyjrzeć się etykiecie, na której na pewno jest jej skład. W wodzie mineralnej powinno być co najmniej 1000mg/l składników mineralnych

Dostępne na rynku wody można podzielić na: 

 • Niskozmineralizowane: do 500mg/l składników mineralnych. Zawierają zwykle sporo wodorowęglanów wapnia oraz chlorku sodu.
 • Średniozmineralizowane: od 500 do 1500mg/l składników mineralnych. Można w nich znaleźć wodorowęglany wapnia oraz chlorki wapnia. Do nich należą wody niskosodowe. 
 • Wysokozmineralizowane: powyżej 1500mg/l składników mineralnych. Poleca się w czasie upałów oraz intensywnego wysiłku.

Woda źródlana i stołowa

Można spotkać się jeszcze z wodą źródlaną, która charakteryzuje się niskim stopniem zmineralizowania- 150-500mg/l. Taka woda wpływa na nasz organizm głównie go nawadniając. Poleca się ją wszystkim, zarówno niemowlętom, jak i kobietom w ciąży, zastrzegając, że zbyt duże jej ilości mogą spowodować wypłukanie z organizmu cennych pierwiastków. 

Natomiast woda stołowa jest czymś pomiędzy wodą mineralną a źródlaną. Powstaje w wyniku połączenia niskozmineralizowanej wody źródlanej z wodą mineralną, bądź też samych minerałów. 

A co ze smakiem?

Niestety dla miłośników wód smakowych mam złą wiadomość. Wody smakowe nie są ani wodami mineralnymi ani źródlanymi, to po prostu napoje smakowe. Jest tam całe bogactwo konserwantów, cukru oraz sztucznych aromatów. Jedyne, czym mogą wzbogacić nasz organizm, to zbędne kalorie.

Przy takim bogactwie dostępnych na rynku wód, warto przystanąć i zastanowić się, która z nich jest najlepsza i dla nas najzdrowsza. Ważne by nie kierować się tylko popularnością marki, czy też widzianą ostatnio reklamą. 

Ocena: 48

Komentarze (23)

 

 • 2017-06-19 16:05:59
  MichaelPhinc
  wh0cd48357 [url=http://buyzithromax-8.top/]zithromax[/url] [url=http://albendazole1.gdn/]albendazole[/url] [url=http://buyampicillin25.top/]buy ampicillin[/url] [url=http://buyrobaxin-5.top/]view homepage[/url] [url=http://bupropion100.gdn/]bupropion hydrochloride sr[/url]
  IP: 46.161.9.25
 • 2013-01-25 19:15:34
  Nie lubię wód smakowych, bo zawierają szkodliwe cukry. Od jakiegoś czasu nie pijam już nawet zwykłej mineralnej. Zastąpiłam ją strukturyzowaną wodą ze zwiększoną zawartością tlenu, taką jak np. Górski Potok. Piją ją również moi bliscy, odkąd lekarz prowadzący mnie po operacji, opowiedział o tym, w jaki sposób woda ta odtruwa organizm, dotlenia go, nawilża i zwiększa przyswajalność leków i witamin, przyspieszając wydalanie toksyn jednocześnie. Tak więc - jak radzi autor artykułu - nie kierowałam się reklamą ani popularnością marki. Sięgnęłam po coś nowego, za to skutecznego!
  IP: 78.30.112.181
 • 2012-09-11 13:48:06
  Marti
  Naprawdę nie wiem, jakie ilości wody musiałabyś wypić, żeby Ci coś wypłukała z organizmu. Zaleca się pić ok. 2l dziennie, a większość z nas nawet tyle nie daje rady, więc raczej nie martwiłabym się o utratę witamin.
  IP: 78.9.52.26
 • 2012-09-05 13:59:28
  Woda oczywiście zdrowa, ale z umiarem jeśli za dużo pijesz to i za często chodzisz do łazienki a co za tym idzie !!! oczywiście wypłukujesz witaminy z organizmu
  IP: 91.210.236.221
 • 2012-08-28 09:37:30
  Marti
  Ja kupuję wodę, która jest zapakowana w systemie bag in box, dzięki czemu nie jest narażona ani na działanie promieni słonecznych i innych czynników zewnętrznych, dzięki czemu dłużej zachowuje swoje właściwości.
  IP: 78.9.52.26
 • 2012-08-27 21:03:53
  Na temat tych wód pitnych zdania są podzielone,były częste ostatnio przypadki fałszowania wody żródlanej,było o tym głośno w mediach, zamiast to wody żródlanej, była wlewana kranowa,smak trudno odróżnić,ja lubię wodę średniozmineralizowaną. Oczywiście jak ostatnio byłam na pokazie wody pitnej poprzez filtry domowe,okazało się że najzdrowsza jest woda w butelkach szklanych, a nie w plastikach butelkach .
  IP: 93.105.64.124
 • 2012-08-23 15:45:36
  Marti
  Dlatego warto inwestować w naprawdę dobre wody, które może są nieco droższe, ale krystalicznie czyste, prosto ze źródła. Na zdrowiu nie można przecież oszczędzać, dlatego najlepiej pic to, co prozdrowotne ;)
  IP: 78.9.52.26
do góry strony