Uroda.com / Artykuły / Walka z trądzikiem

Artykuły

Walka z trądzikiem

2010-11-24


Kiedyś trądzik występował głównie w okresie dojrzewania i zazwyczaj ustępował wraz z mijającą burzą hormonów. Niestety od kilku lat coraz częściej obserwuje się trądzik „młodzieńczy” u coraz starszych osób – wyjaśnia dr Maciej Rogala z Miejskiej Farmy Piękności.

Autor: dr Maciej Rogala

Źródło: Miejska Farma Piękności

Problem potrafi się pojawić nagle, nawet po 30 roku życia, w dodatku u osoby, która nigdy wcześniej nie miała podobnych przypadłości.  Duży wpływ na taki stan rzeczy mają obecny tryb życia – w ciągłym biegu i stresie, który niesie za sobą nieregularne odżywianie się i brak snu. Wpływa to znacząco na kondycję całego organizmu, łącznie ze skórą. To właśnie tryb życia i zaburzenia hormonalne bierze się za główne przyczyny trądziku.  Podczas wizyty u lekarza prawie nigdy nie pada pytanie o stan zębów, infekcje górnych dróg oddechowych, obecność takich bakterii jak gronkowiec. Choroby te nieleczone będą powodować, że żadna zalecona przez lekarza kuracja może chwilowo przytłumić problem lub nawet w ogóle nie przynieść efektu. Jedynie celowane w konkretną bakterię leczenie pozwoli uporać się z problemem. Stąd bierze się często zniechęcenie pacjentów drogą, długotrwałą i bezskuteczną terapią. 

Jeżeli problem jest poprawnie zdiagnozowany i nie wynika z obecności bakterii należy oprócz leczenia farmakologicznego zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Odpowiednie zabiegi oczyszczą skórę i przyczynią się do zapobiegania nawrotom choroby. Nie należy samemu usuwać czy wyciskać pojawiających się zmian. Grozi to bowiem pogorszeniem sytuacji – stany zapalne mogą się rozsiewać, dłużej goić i pozostawiać nieestetyczne ślady oraz blizny. Najlepiej jest się zgłosić do znanego i zaufanego salonu medycyny estetycznej lub salonu dermo kosmetyki i tam oddać się w fachowe ręce. W zależności od nasilenia problemu lekarz zaleci odpowiednie zabiegi, które poprawią stan skóry. W przypadku trądziku zazwyczaj na początek zaleca się oczyszczanie twarzy. Należy je wykonywać regularnie, z częstotliwością zaleconą przez lekarza bądź kosmetyczkę. Każdy z nas, nawet osoby nie borykające się z problemem trądziku powinny od czasu do czasu poddać się profesjonalnemu oczyszczaniu skóry. Zabieg eliminuje zanieczyszczenia, odżywia skórę, sprawia że lepiej wchłaniają się kremy i preparaty lecznicze. Póki nie znikną wszystkie aktywne stany zapalne, nie należy wykonywać takich zabiegów, jak np. mikrodermabrazja, czy zabieg laserowy z użyciem głowicy, która ma bezpośredni kontakt ze skórą. Takie zabiegi mogą spowodować roznoszenie się stanów zapalnych. 

Jedną  z najskuteczniejszych, nie farmakologicznych  metod leczenia trądziku jest odpowiednio przeprowadzona laseroterapia. Tak jak wspomniałam wcześniej, należy używać odpowiedniego lasera, którego głowica nie ma styczności ze skórą podczas zabiegu. Jednym z takich laserów jest Fotona SP Plus, którą możemy leczyć poszczególne zmiany (odparowanie pojedynczych zmian) oraz wykonać zabieg na powierzchni całej twarzy, który zapobiegnie powstawaniu kolejnych zmian, zlikwiduje i przyspieszy gojenie obecnych. Dodatkowo pobudza skórę do regeneracji, blizny zostają spłycone a przebarwienia i zaczerwienienia znikną. W przypadku osób z pierwszymi oznakami starzenia, skóra stanie się jędrniejsza a zmarszczki spłycone. 

Często po trądziku pozostają blizny i przebarwienia. Medycyna estetyczna ma na to skuteczne sposoby. W zależności od głębokości blizn możemy uzyskać różny efekt. Niezbyt głębokie blizny można niemalże całkowicie usunąć. Jeśli problem jest poważniejszy – blizny są bardzo głębokie, nie uda się ich zapewne zniwelować tak bardzo jak w przypadku łagodniejszych zmian. Nie dajmy się przekonać, że problem można usunąć całkowicie. Na dzień dzisiejszy nie istnieje metoda, która całkowicie usuwa blizny i jeśli kosmetyczka bądź lekarz to obiecuje należy natychmiast zakończyć wizytę i poszukać innego gabinetu. Najskuteczniejszą metodą są zabiegi laserowe – w zależności od nasilenia problemu stosuje się bardzo inwazyjny laser Fraxel CO2 lub inne mniej inwazyjne lasery. Zasada działania laserów polega na celowym i kontrolowanym uszkodzeniu skóry, aby silnie pobudzić ją do intensywnej regeneracji. Powoduje to przebudowę struktury skóry oraz wytworzenie nowych włókien kolagenowych, czego wynikiem jest spłycenie blizn i upodobnienie jej wyglądu zdrowej skóry. Zabiegi te jednocześnie wyrównują koloryt skóry, przebarwienia znikają.

Trądzik to kłopotliwa choroba, ciężka do wyleczenia. Jest trudny do ukrycia, nawet pod grubą warstwą makijażu, co powoduje dodatkowy dyskomfort i zabiera poczucie pewności siebie. Nie należy jednak się poddawać. Najważniejszą kwestią jest poprawne ustalenie przyczyny pojawienia się trądziku i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż proces ten zazwyczaj jest długotrwały i tylko bezwzględne przestrzeganie wszystkich zaleceń da oczekiwany efekt. Należy wybrać zaufany gabinet i lekarza. Jeśli lekarz nie zadaje zbyt wielu pytań, jedynie przepisuje „w ciemno” leki należy poszukać innego, bardziej kompetentnego, który zbierze dokładny wywiad i przed wypisaniem recepty zleci badania. 

Ocena: 0

Komentarze (1)

 

  • 2011-12-27 17:32:04
    koko99
    ja mam z tym straszny problem.. używałam wiele toników, masek itp. ostatnio wygrałam w konkursie maskę z firmy BingoSpa i naprawdę pomaga... wcieram sobie ją w twarz i czekam 15 min a potem zmywam... widać efekty .. POLECAM.
    IP: 83.29.230.129
do góry strony