Uroda.com / Artykuły / Wada wzroku a ciąża i poród

Artykuły

Wada wzroku a ciąża i poród

2012-10-01


Masz wadę wzroku? Jeszcze kilkanaście lat temu lekarze odradzaliby ci zajście w ciążę. Jednak najnowsze badania potwierdzają - nawet wysoka wada wzroku pozwala urodzić dziecko… i to naturalnymi metodami.

Autor: Weronika Surówka

Po pierwsze: kontakt z okulistą

Jeśli cierpisz na wadę wzroku powinnaś poinformować o tym swojego ginekologa już przy pierwszej „ciążowej” wizycie, podobnie zresztą jak o innych chorobach przewlekłych. Lekarz musi mieć świadomość, na jakie schorzenia cierpisz - dzięki temu będzie mógł się tobą właściwie zaopiekować. W czasie ciąży powinnaś dwukrotnie zrobić badania wzroku – na samym początku ciąży i około 30. tygodnia, kiedy wyniki będą najbardziej wiarygodne.


W czasie ciąży wzrok może się pogorszyć

Badania są potrzebne ponieważ u wielu kobiet – zarówno z wadą wzroku jak i zupełnie zdrowymi oczami, w czasie ciąży widzenie może się pogorszyć. Jest to związane z burzą hormonów, które szaleją w ciele kobiety podczas ciąży.

W czasie ciąży często pojawiają się obrzęki oczu, zmniejsza ilość produkowanych łez(nawet u 80% kobiet, zwłaszcza w III trymestrze ciąży), a rogówka może ulec nieznacznemu powiększeniu. Te dolegliwości odczuwają zwłaszcza te z nas, które noszą soczewki kontaktowe dlatego radzi się albo odstawienie na czas ciąży soczewek, albo nawilżanie oka sztucznymi łzami.

Wzrok ulega pogorszeniu zarówno w czasie ciąży jak i karmienia piersią, dlatego nie kupuj nowych szkieł aż do czasu odstawienia dziecka od piersi. Udaj się wtedy do lekarza i jeśli wada wzroku nadal jest większa, dopiero wtedy zdecyduj się na zakup.

Poród naturalny? Naturalnie!

Obecnie nawet duża wada wzroku nie jest przesłanką do cesarskiego cięcia. Jedynie duża wada(do -20 dioptrii) w połączeniu ze stałymi zmianami na dnie oka(np. oderwanie siatkówki) może sprawić, że konieczny stanie się poród drogami naturalnymi.

Niekiedy lekarze zalecają położnikom skrócenie II fazy porodu. Oznacza to wyeliminowanie parcia przez rodzącą kobietę i pomoc w porodzie za pomocą np. próżniociągu położniczego lub kleszczy.

Paniom, u których istnieje ryzyko oderwania siatkówki często proponuje się wykonanie zabiegu fotokoagulacji laserowej, który zabezpiecza siatkówkę przed odwarstwieniem w czasie porodu. Jest to zabieg krótki i bezpieczny zarówno dla mamy jak jej dziecka.

Ocena: 30

Komentarze (5)

 

 • 2017-10-04 07:26:28
  Alinijuisymn
  This condition is quite limited by the reproductive system and can have several causes including a results of injury or abnormal the circulation of blood inside testicles. Core maca in the supplier energetix is surely an herb that tests quite nicely for assorted males.
  IP: 178.137.83.166
 • 2012-12-05 01:28:41
  a ja jestem w ósmym miesiącu i dziś znajomy student stomalogii zadał mi pytanie czy byłam u okulisty w celu zbadania sobie wzroku i ustalenia rodzaju porodu. Mam astygmatyzm i krótkowzroczność. W sumie nie pomyślałam, żeby coś takiego robić...ot myślałam sobie, że urodze bez konsultacji okulistycznej.
  IP: 89.74.237.223
 • 2012-10-05 12:16:57
  ja mam wrodzona wade wzroku moj partner ma zeza. a moj synek nie ma rzadnych problemow z oczkami:)
  IP: 94.42.176.132
 • 2012-10-03 19:41:51
  dobrze, że medycyna zrobiła tak duże postępy i w dzisiejszych czasach niemalże na wszystko znajdziemy jakiś sposób ; a kobiety w dzisiejszych czasach niekiedy tak bardzo pragną mieć dziecko, że mimo grozi im jakiś uszczerbek na zdrowiu i tak się na to decydują... i właśnie w takich sytuacjach możemy dostrzec początek wielkiej i prawdziwej matczynej miłości!
  IP: 46.112.4.232
 • 2012-10-02 21:37:15
  aa.. to ja bym nie chciala zeby mi dziecko wzrok jeszcze popsulo ;(
  IP: 89.206.19.130
do góry strony