Uroda.com / Artykuły / Twoje zdrowie w twoich stopach

Artykuły

Twoje zdrowie w twoich stopach

2011-09-23


Czasami nasze życie bardzo przyspiesza. Nabiera zawrotnie szybkiego tempa i pozwala nam tylko na zbyt krótkie przerwy na wypoczynek. Jeśli wokół ciebie powstaje chaos, z którego trudno jest ci się wyrwać, musisz uważać!

Autor: km

Źródło: uroda.com, e-masaż.pl

Współczucie dla stóp

Długotrwały stres odbija się w negatywny sposób na zdrowiu całego ciała, także (a często w pierwszej kolejności) na stopach. To one dźwigają ciężar organizmu i trudy codzienności. Zasługują więc na uwagę szczególnie w czasie ciąży, gdy przybywa nam dodatkowe kilkanaście kilogramów i przesuwa się środek ciężkości ciała.

Stopy mogą nam powiedzieć wszystko na temat naszego zdrowia, dolegliwości i trybu życia. Wiele schorzeń zaczyna się właśnie od stóp (i nóg!). Tymczasem my często przypominamy sobie o nich dopiero wtedy, gdy zaczyna się dziać coś niepokojącego: gdy stopy bolą, puchną lub gdy podczas chodzenia pojawia się dyskomfort. Gdy tej części ciała poświęcamy zbyt mało czasu, wpływa to negatywnie nie tylko na ich wygląd, ale też stan naszego zdrowia.

Mikrokosmos?


Stopy odgrywają ogromną rolęshutterstock_18462406.jpg w profilaktyce zdrowia, gdyż znajdują się na nich zakończenia nerwowe wszystkich narządów wewnętrznych. Można więc powiedzieć, że stopy to mikrokosmos całego organizmu. Dbanie o nie polega nie tylko na noszeniu wygodnego obuwia, ale też na specjalnej pielęgnacji, a jedną z najlepszych (i bardzo teraz modną!) metod jest masaż.

Obejrzyj je!

Czasem zdarza się, że wyczuwasz na swoich stopach bolesne miejsca lub zgrubienia albo zauważasz na nich zmiany, takie jak zaczerwienienia i odciski. Te dolegliwości mogą być związane z noszeniem nieodpowiedniego obuwia, ale mogą też świadczyć o tym, że pojawił się jakiś problem zdrowotny. To sygnał, aby udać się do dobrego specjalisty refleksologa, który pomoże zidentyfikować przyczynę problemu i go rozwiązać. Nie zwlekaj z tą wizytą!

Jak to zrobić?

Masaż stóp wykonuj najlepiej wieczorem, czyli wtedy, kiedy po całym dniu twój organizm potrzebuje odpoczynku. Wymasuj stopy kciukami, poruszając się płynnymi ruchami (miejsce przy miejscu) po całej ich powierzchni. Ucisk powinien trwać ok. 10-15 sekund. Stopniowo zmieniaj siłę dotyku od słabszych do silnych ruchów.

Zafunduj też sobie domowe SPA dla stóp. Przygotuj ciepłą wodę w misce Namocz je w soli, lub zrób im gruboziarnisty piling. (Nadmiar skóry zetrzyj tarka do stóp) Potem wmasuj w nie krem pielęgnacyjny. Jeśli masz problemy ze skórą na podeszwach, zaradź im maseczką:

nałóż grubą warstwę kremu lub maski do stóp na 15 minut, zawiń stopy w folię i przykryj je kocem. Taki zabieg wykonuj raz lub dwa razy w tygodniu, a skóra na stopach będzie nawilżona i gładka.

Korzyści dodatkowe

Warto wiedzieć, że masaż stóp to nie tylko profilaktyka w dbaniu o zdrowie. To także stymulacja mózgu (a więc rozwoju intelektualnego) oraz pobudzenie sił witalnych, a ponadto dawka dobrej energii dla całego organizmu. Od dziś polub masaż stóp!

Masaż stóp wpływa na:


- Poprawę krążenia krwi w organizmie (przyspiesza wszystkie procesy życiowe).
- Dodaje sił witalnych i energii.
- Rozluźnia napięcie mięśni, wycisza i relaksuje.
- Normalizuje ciśnienie krwi.
- Łagodzi dolegliwości i bóle całego organizmu.
- Przywraca równowagę i energię w organizmie.
- Oczyszcza z toksyn.
- Poprawia funkcje wszystkich układów, narządów i gruczołów.
- Kobietom w ciąży pomaga zwalczyć poranne nudności, zlikwidować obrzęki i złagodzić skurcze mięśni nóg (łydek).
- Likwiduje zaparcia, pobudza jelita do pracy.

Artykuł pochodzi ze strony e-masaż.pl

Ocena: 50

Komentarze (2)

 

  • 2012-06-13 22:12:38
    Ja miałam pękniętą torebkę stawową w kostce, więc u mnie jest normalne, że np. przy zmianach pogodowych ból nogi powraca. Ale zgadzam się z tym, że warto z bliższej perspektywy przyglądać się swoim nogom, a masaż może nam pomóc nie tylko się zrelaksować ale i też pozbyć się np. migreny:)
    IP: 31.128.17.12
  • 2012-03-16 15:51:48
    Ten artykuł przekonał mnie ze niemoge dalej bagatelizować swoich problemów z bolącymi nogami..muszę wybrac się w końcu do specjalisty...
    IP: 89.229.130.248
do góry strony