Trądzik różowaty - jak sobie z nim radzić?
2013-02-05

Trądzik różowaty to przewlekła choroba charakteryzująca się rumienieniem się twarzy. Czasami widać pryszcze, czasami mocniej wpływa na oczy. Jak sobie z nią radzić?
Autor: Barbara Skubis
Źródło: Uroda.com
Największą aktywność wykazuje pomiędzy 23-35 rokiem życia a 45-55 rokiem. Częściej dotyczy kobiet, jeśli pojawia się u mężczyzn często przebieg choroby jest ostrzejszy i prowadzi do powstawania tzw. kalafiorowatego nosa.
Wyróżnia się cztery typy:
- Rumień, czyli zaczerwienienie połączone z poszerzonymi drobnymi naczyniami krwionośnymi, „pajączkami naczyniowymi”.
- Zaczerwienienie skóry połączone z grudkami i krostkami, tzw. postać grudkowo-krostkowa.
- Przerost gruczołów łojowych i tkanki łącznej na nosie, zwykle występuje u mężczyzn, jest to tzw. kalafiorowaty nos.
- Postać oczna: zapalenie spojówek, brzegów powiek, rogówki oraz zmiany powyższe.
Wstępem do choroby jest skóra naczyniowa.
O taką skórę powinniśmy dbać kosmetykami przeznaczonymi do tego rodzaju cery zarówno w codziennej pielęgnacji nawilżającej, uszczelniającej naczynia krwionośne jak i podczas demakijażu. Warto zwrócić uwagę, aby nasz kosmetyk zawierał substancje aktywne uszczelniające (wyciąg z kasztanowca, rutyna, wit. C, aranika górska, dobrze sprawdzają się preparaty z kw. azelainowym). Powinniśmy unikać czynników, które mogą podrażniać skórę: mydła, źle dobrane środki do demakijażu, perfumy , kremy nie przeznaczonych do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym.
Trądzik różowaty nasila się podczas :
- zmian temperaturowych zimno - ciepło
- wysiłku fizycznego
- stresu
- promieniowania ultrafioletowego
- gorących kąpieli
- sauny
- gorących potraw
- ostrych przypraw
- żywności typu fast-food
Istnieje teza mówiąca o tym, że znaczenie w pojawieniu się trądziku różowatego mają zaburzenia naczyniowe i zapalne żołądkowo-jelitowe oraz wewnątrzwydzielnicze.
Propozycje gabinetowe:
- Specjalistyczne kuracje silnie obkurczające naczynka krwionośne połączone z regeneracją i uelastycznieniem zawierające wybrane składniki aktywne przeznaczone do łagodzenia objawów rumienia. Mogą być wprowadzane manualnie lub ultradźwiękami.
- Kompleksowe działanie obkurczająco-regenerująco-wybielające przez zastosowanie stabilnej formy witaminy C o silnym działaniu rozjaśniającym i antyoksydacyjnym oraz biotyny leczącej stany zapalne i regenerującej naskórek.
- Zabiegi z zastosowaniem kwasu azelainowego. Działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, uniemożliwiają przenoszenie się bakterii, łagodzą zmiany zapalne.
- „Pajączki naczyniowe” można zamknąć za pomocą elektrokoagulacji lub laserów do usuwania zmian naczyniowych.
- Postać przerosłego trądziku wymaga leczenia chirurgicznego.
Nie wystarczy jeden zabieg, potrzeba cierpliwości i systematyczności w domowej pielęgnacji odpowiednimi preparatami. Stosujmy kremy z wysokim filtrem przeciw słonecznym (promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone nasila objawy), unikajmy czynników drażniących, wiatru, źle dobranych kosmetyków, gorącego i ostrego. Miejmy na uwadze, że stres nam nie pomaga.
Komentarze (9)