Uroda.com / Artykuły / Tajemnice małej czarnej

Artykuły

Tajemnice małej czarnej

2011-10-14


Kawa to istny napój – cud. Czy z mlekiem, czy bez, z cukrem czy gorzka - zawsze, w zależności od gustu – smakuje wspaniale. Dodatkowo: pobudza, odświeża, rozjaśnia umysł i myślenie, dodaje energii... Długo można by wymieniać. Warto jednak, aby jej smakosze, zdawali sobie sprawę również z jej innych, mniej pozytywnych właściwości, o których mówi się i pisze rzadziej.

an-gora

Autor:

Anna Góra

Źródło: Uroda.com

Wiele z nas nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Jednak już na początek trzeba powiedzieć wyraźnie: kawa to używka, czyli substancja, która oddziałuje na system nerwowy i może prowadzić do uzależnienia. A żadne uzależnienie, nawet od tak wybornego napoju nie jest rzeczą korzystną. Kawa bowiem, jak każda używka, posiada swoją drugą, mroczną stronę.

Mówi się ogólnie, że kawa wypłukuje z organizmu niektóre związki. Nie jest to do końca prawda. Faktem natomiast jest, że utrudnia przyswajanie ważnych dla naszego zdrowia pierwiastków, takich jak magnez, wapń i żelazo. Groźny dla organizmu jest niedobór każdego z tych związków. Przy niedostatkach magnezu cierpimy na utratę witalności, brak energii do życia, zwłaszcza rano. Może nawet pojawić się nerwica i depresja.(!). Idąc dalej: spada nasza odporność, pojawia się tachykardia (nagłe kołatanie serca), oblewają nas poty, drżą mięśnie, powieki – przy takich objawach cierpimy już na bardzo poważne braki tego pierwiastka, co oznacza, że to najwyższa pora, żeby zdecydować się na suplementację, oczywiście pod kontrolą lekarza.

Skutki niedoboru wapnia są równie nieprzyjemne. Najpierw dochodzi do postępującego uszkodzenia kości i zębów, gdzie znajduje się około 99% całkowitego zapasu wapnia w organizmie. Potem, już przy ogromnych niedoborach, pojawia się pobudliwość nerwowo-mięśniowa, drętwienie kończyn, drgawki. Jesteśmy bardziej podatni na złamania, a u starszych osób może pojawić się nawet osteoporoza.

Na niedobory żelaza są narażoneshutterstock_38669389.jpg szczególne kobiety, ze względu na dużą comiesięczną utratę krwi. Przy braku tego pierwiastka szybko czujemy się zmęczeni, nie potrafimy być długo skupieni i skoncentrowani, pojawia się ból i zawroty głowy. 
Jak widać, efekty picia smacznej małej czarnej nie są jedynie korzystne i przyjemne.

Jakby tych złych skutków ubocznych jeszcze było mało, istnieje grupa osób dla których kawa jest zupełnie niewskazana. To osoby cierpiące na dolegliwości żołądkowe (nieżyt żołądka, wrzody, nadkwasotę, refluks żołądkowo-przełykowy). Kawa bardzo nasila te przykre objawy. Praktycznie zupełnie powinny się jej wystrzegać osoby z arytmią serca i nadciśnieniem. Także chorzy z problemami emocjonalnymi: nerwicą, depresją czy chorobami psychicznymi powinny się trzymać z z dala od tego napoju. Te osoby mogą kawę zastąpić mocną czarną lub jeszcze lepiej – zieloną albo modną ostatnio – białą herbatą. Wprawdzie to nie ten sam smak i aromat – tych walorów kawy niestety nie da się podrobić! - ale korzystne działanie podobne.

Dodajmy jeszcze na koniec pozytywny akcent: kawa pita w umiarkowanych ilościach nie szkodzi. Podsumowując: warto dać kawie zielone światło, ale w ilości jednej lub dwóch małych filiżanek dziennie.

Ocena: 50

Komentarze (3)

 

 • 2012-08-31 23:34:59
  mała czarna jest dobra we wszystkich wydaniach :)
  IP: 46.113.99.100
 • 2012-06-07 19:10:52
  Nie wiem czemu tak jest, ale ja po kawie robię się senna ..
  IP: 83.6.126.16
 • 2011-10-28 19:10:25
  portfelik_pl
  Ja bez kawy sobie życia nie wyobrażam oczywiście z mlekiem ;)
  IP: 93.181.189.131
do góry strony