Uroda.com / Artykuły / Suplementy diety, czyli co?

Artykuły

Suplementy diety, czyli co?

2013-01-10


Jeżeli nie odżywiamy się prawidłowo, to nie pomoże nam żaden cudowny krem ani szampon. Nasz organizm da nam o tym znać, wysyłając „sygnały ostrzegawcze”. Zobaczymy je w lustrze. Jeżeli nie możemy lub nie potrafimy szybko zmienić naszych nawyków, warto zainteresować się suplementami diety. One przynajmniej częściowo dostarczą organizmowi tego, czego my nie dajemy mu podczas posiłków.

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta Derkowska

 

Nie są to leki, (chociaż wiele z nich zawiera także witaminy), lecz specjalny rodzaj żywności przeznaczonej do uzupełnienia niedoborów składników odżywczych i mineralnych. W normalnych warunkach powinny być w odpowiedniej ilości dostarczane organizmowi wraz pożywieniem. Warto się zastanowić, czy powinniśmy przyjmować suplementy diety i jakie będą dla nas odpowiednie.

Wiele „wspomagaczy” diety odchudzającej ma charakter bardzo restrykcyjny, np. eliminowane są produkty zawierające tłuszcz. W rezultacie prawdopodobnie schudniemy, ale taka dieta zaburzy zaopatrzenie naszego organizmu np. w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak: A,E,D,K i karotenoidy. Ich niedobór bardzo szybko odbije się na stanie skóry i wzroku. Długotrwała, nieprawidłowo skonstruowana dieta niskokaloryczna typu: woda + chudy serek i listek sałaty skutecznie wyczyści nasz organizm nie tylko z witamin, ale i ze składników mineralnych. Warto, zatem ich niedobór uzupełnić zbilansowanym suplementem witaminowo-mineralnym.

W okresie około-menopauzowym dobrze jest zapewnić organizmowi więcej wapnia, aby zapobiec zrzeszotnieniu kości – jednym z najbogatszych źródeł tego minerału jest żółty ser, który niestety ma dużo kalorii. Jeśli boimy się utyć albo nie jesteśmy entuzjastami nabiału, na pewno znajdziemy odpowiedni dla siebie suplement diety uzupełniający poziom wapnia w organizmie.

Jeżeli mamy nie najlepszy poziom żelaza i nie lubimy mięsa, warto poszukać suplementu diety, w którym te składnik będzie występował w połączeniu z kwasem organicznym, np. witamina C. Polepszą one jego wchłanianie. Nie możemy jednak spodziewać się natychmiastowych rezultatów.
Jeżeli natomiast jesteśmy typowymi mięsożercami i nie lubimy sałatek ani żadnej tzw. surowizny, pozbawiamy swój organizm kwasu foliowego. Jest to cenny związek mający wpływ na procesy naprawcze skóry, a także na prawidłowy rozwój płodu.

Jeżeli czujemy niepohamowany pociąg do wszystkiego, co słodkie, warto spróbować suplementu diety zawierającego chrom, a po około 2-3 tygodniach jego stosowania apetyt na słodycze powinien się zmniejszyć.

Mamy łamliwe paznokcie? To może wskazywać na niedobór cynku, krzemu, witaminy H czy też aminokwasów. Dobrze dobrany suplement diety pomoże szybko skorygować te niedobory.

Jeżeli opychamy się „śmieciowym”, przetworzonym jedzeniem, ciągle czujemy się wzdęci i mamy problemy z wypróżnianiem, to znaczy, że w naszej diecie brakuje błonnika. Reguluje on nie tylko perystaltykę przewodu pokarmowego, ale również mniejsza apetyt, a więc doskonale wspomaga odchudzanie.

W przypadku, kiedy miewamy problemy z nawracającymi zakażeniami dróg moczowych, przyczyny należy szukać w namnażających się bakteriach. Jeśli problem wydaje się poważny, należy udać się do lekarza. Nie zaszkodzi jednak zastosować suplementów diety, zawierających wyciąg z żurawiny.

Warto korzystać z preparatów tego typu. Pamiętajmy jednak, że nie zastąpią one pożywienia, stanowią jedynie jego uzupełnienie. 

 

Ocena: 0

Komentarze (4)

 

 • 2013-02-23 08:33:23
  ewelina
  Ja mam bardzo pozytywne doświadczenie z suplementami Noble Health. Po Collagenie rzeczywiscie poprawiła sie moja skora, włosy i paznokcie. I co wazne zmarszczki zwłaszcza te drobne bardzo sie rozajśniły.
  IP: 80.238.108.198
 • 2013-01-25 12:25:37
  oliwia
  Zajrzyjcie sobie kobietki na poracjapiekna.pl Tutaj znajdziecie wiele suplementów własnie które działaja na wiele problemów z naszą skórą. I co wazne sa to skuteczne suplementy.
  IP: 37.30.29.18
 • 2013-01-14 21:24:32
  Kiedyś słuchałam wywiadu z ekspertką w dziedzinie znajomości suplementów diety i ich wpływu na nasz organizm. Z tego co ta Pani tam mówiła, to niektóre suplementy diety zamiast nam pomóc mogą nam wręcz zaszkodzić. Ponadto niektóre suplementy niekorzystnie wpływają na nasz organizm w połączeniu z niektórymi lekami. Zawsze przed zdecydowaniem się na zażywanie jakiegokolwiek suplementu diety należy skonsultować się z lekarzem, i co najważniejsze po 3 mies. stosowaniu witamin zrobić sobie chwilową przerwę od ich zażywania.
  IP: 31.128.17.12
 • 2013-01-11 15:26:39
  Suplementy diety są oczywiście dobre i polecane. Ale wiele z tych które są nam oferowane na rynku, po przebadaniu okazywało się, że są złożone z wypełniaczy zawierają jedną lub dwie substancje czynne natomiast reszty podanej w składzie nie ma śladu. Inne natomiast jak chrom czy selen trzeba sobie dozować bardzo delikatnie pod stałą kontrolą lekarska. Gdyż ich nadmiar jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia.
  IP: 78.88.221.254
do góry strony