Uroda.com / Artykuły / Stopy w ciąży pamiętaj o nich!

Artykuły

Stopy w ciąży pamiętaj o nich!

2010-07-26


Poruszaliśmy niedawno temat zabiegów pielęgnacyjnych, które może, a nawet powinna wykonywać kobieta w ciąży. Jedną z takich rzeczy jest właściwa troska i pielęgnacja stóp. Dziś postaramy się podpowiedzieć Ci, jak zadbać o swoje stopy, aby lekko nosiły Cię przez cały okres ciąży.

kmalodobry

Autor:

Katarzyna Małodobry

Źródło: Uroda.com

W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzi mała rewolucja, dlatego ciało w tym czasie wymaga szczególnej troski. Tak więc przyszła mama powinna zadbać również o odpowiednią pielęgnację swoich stóp. Dodatkowe obciążenie oraz zmiany w organizmie mogą spowodować, że stopy odmówią posłuszeństwa. Jednak bez paniki, dzięki naszym wskazówkom jesteś w stanie pomóc sobie sama, aby ulżyć „nóżką”.

Zadbaj o odpowiednie obuwie
W czasie ciąży Twoja sylwetka zmienia się, a środek ciężkości przesuwa się, dlatego dużo trudniej jest utrzymać równowagę. Przy wyborze odpowiedniego obuwia, pamiętaj aby buty były stabilne. Stopa powinna być dobrze podparta, obcas szeroki i nie wysoki (maksymalnie do pięciu centymetrów), a jednocześnie but nie może być całkowicie płaski. Bez względu na porę roku obuwie powinno być wykonane z naturalnych materiałów, aby zapobiec powstawaniu wilgoci, a co za tym idzie otarciom oraz ewentualnym infekcjom. Przy zakupie nowych butów, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ze względu na „huśtawkę” hormonalną oraz skłonność do obrzęków, numer obuwia powinien być trochę większy od tego sprzed ciąży. Na jakiś czas będziesz musiała także zrezygnować z noszenia szpilek, a także japonek.

Skup się na pielęgnacji
Na pewno brzuszek z czasem będzie przeszkadzać Ci nawet w najłatwiejszych czynnościach, ale do pewnego momentu sama możesz wykonywać zabiegi pielęgnacyjne na stopach. Zawsze możesz skorzystać z pomocy kosmetyczki w gabinecie kosmetycznym. Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, po każdej kąpieli (prysznicu) warto wmasować w stopy krem o działaniu zmiękczającym lub nawilżającym. W ciągu dnia doskonale sprawdzają się produkty o właściwościach chłodzących, zmniejszają obrzęk i uczucie ciężkości stóp. Dostępne są zarówno w formie kremów/żelów oraz w wygodnym sprayu. Ukojenie przyniesie również moczenie nóg. Niektóre firmy kosmetyczne proponują specjalne produkty, które dodaje się do wody, mają one zazwyczaj właściwości chłodzące oraz relaksujące. Raz na tydzień warto wykonać pedicure. Zrogowaciały, martwy naskórek usuń za pomocą peelingu gruboziarnistego lub specjalnych preparatów złuszczających, które dostępne są w aptekach. Staraj się nie używać tarki, pumeksu, a tym bardziej omegi. Aby poprawić krążenie w stopach, wykonać możesz mały masaż, który przyniesie Ci niesamowitą ulgę. Zrezygnuj z wycinania skórek cążkami, po prostu rozmiękcz je, a następnie odsuń za pomocą specjalnego drewnianego patyczka. Zasada piłowania nie zmienia się, nie zaokrąglaj paznokci, staraj się nadać im prosty kształt. Zapobiegnie to w przyszłości bolesnemu wrastaniu paznokci. Po zakończonym pedicurze wmasuj w stopy, odpowiedni krem pielęgnacyjny. Bardzo ważna jest także higiena stóp oraz zapobieganie nadmiernemu poceniu. Dlatego zawsze dokładnie osuszaj stopy po wyjściu z wody, a przed założeniem obuwia zaaplikuj specjalny spray lub krem przeciw poceniu.

Odpoczywaj kiedy tylko możesz
Unikaj stania i siedzenia przez dłuższy czas w tej samej pozycji. Dobrze jest również wykonywać niektóre ćwiczenia w ciąży. Jeśli poczujesz, że stopy są bardzo spuchnięte i obolałe, zdejmij buty oraz połóż się ze stopami uniesionymi do góry. Bardzo dobrze sprawdza się także pozycja na lewym boku. Ułożenie w ten sposób spowoduje, że powiększona macica nie będzie uciskać na żyłę główną dolną. Znajduje się ona po prawej stronie  kręgosłupa, przez co nie będzie ryzyka, że nastąpi zastój krwi w nogach. Podczas odpoczynku staraj się nie krzyżować, ani nie podkurczać nóg. W tym czasie możesz im także zafundować relaksującą kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem na przykład soli morskiej.

Myślę, że gdy otoczysz swoje stopy odpowiednią opieką, odwdzięczą Ci się długim „przebiegiem”. Jednak jeżeli czujesz niepokój związany na przykład z nadmiernym puchnięciem nóg, skonsultuj się koniecznie z lekarzem prowadzącym, w celu zminimalizowania lub usunięcia tego problemu.
Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony