Uroda.com / Artykuły / Spacer z kijkami

Artykuły

Spacer z kijkami

2014-04-24


Gdy podejmiesz decyzję, by z nimi maszerować, to połowa sukcesu. Jesteś na dobrej drodze do doskonałej formy.

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta Derkowska

Źródło: Uroda.com


Nordic Walking to propozycja dla każdego, bez względu na kondycję i wiek.
Może spacerować cała rodzina. Aby marsz spełnił swoje zadanie, ale też sprawiał przyjemność, trzeba odpowiednio dobrać długość kijków. Obliczysz ją według wzoru: 0,68 x wzrost w centymetrach. Kijki produkowane są w równych długościach z podziałem co 5 cm. Gdy Twój wynik znajdzie się „pomiędzy” tymi wartościami, wybierz najbliższą.

Jak zacząć?

Najczęstszym błędem, jaki popełniają osoby początkujące, jest stawianie kijków przed sobą, pod kątem prostym do podłoża lub podpieranie się nimi. Aby nauczyć się prawidłowo ich używać, najlepiej zacząć swoją przygodę z Nordic Walking od lekcji z instruktorem. By opanować prawidłową technikę chodzenia, wystarczy ci nawet jedna – 1,5 godzinna lekcja. Jeśli wolisz uczyć się sama – obejrzyj filmik instruktażowy w Internecie.

Nie musisz maszerować godzinami. Nawet 30 – minutowy spacer doskonale dotleni twój organizm, bo z chwilą rozpoczęcia wysiłku, wzrasta wentylacja płuc. Idąc, najpierw rób głęboki wdech nosem, a potem spokojnie wydychaj powietrze ustami. Jeśli  na co dzień nie masz okazji do aktywności fizycznej, nie narzucaj sobie od razu intensywnego tempa marszu. Zacznij od krótkiej rozgrzewki, a zakończ kilkoma ćwiczeniami rozciągającymi. Staraj się iść tak, by się nieco spocić, czyli w tempie o przeciętnej intensywności 4 – 6 km/h.

Do spacerów z kijami po lesie czy terenie piaszczystym, najlepsze są buty trekingowe, które dobrze chronią stopę przed przeciążeniami, odciskami czy choćby skręceniem w kostce.

Schudniesz bez diet!

Nawet, jeśli w tym roku zgubiło cię zimowe podjadanie, możesz wiosną szybko odzyskać szczupłą sylwetkę. Podczas spaceru z kijkami Nordic Walking spalisz więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru (nawet 400 kcal w ciągu godziny). Maszerując regularnie, np. 3-5 razy w tygodniu i zachowując dobrze zbilansowaną dietę, bez problemu stracisz po miesiącu 3-4 kilogramy. Są też dodatkowe korzyści – wyprostujesz się, a sylwetka nabierze ładnego, zgrabnego wyglądu. Poza tym, marsz z kijkami nie musi być też forsujący, możesz chodzić rozmawiając w tym czasie z koleżanką. W przeciwieństwie do zwykłego spaceru, taki marsz równomiernie obciąża cały twój układ mięśniowy. Angażuje do pracy nie tylko nogi, ale także w naturalny sposób zmusza do wysiłku mięśnie ramion, barków, brzucha i klatki piersiowej.


Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony