Uroda.com / Artykuły / Słownik terminów medycznych, cz.3

Artykuły

Słownik terminów medycznych, cz.3

2011-09-20


Przeciwutleniaczen, substancje aktywne, wolne rodniki… czy coś ci mówią te terminy? Napewno, przecież słyszysz je na co dzień we wszystkich reklamach kosmetyków. Eksperci zalewają nas specjalistycznymi nazwami, bo brzmią inteligentnie i nowatorsko. Nasz słowniczek pozwoli ci rozszyfrować niektóre z nich.

nicavera89

Autor:

w s

Źródło: uroda.com

Przeciwutleniacze- inaczej nazywane antyoksydantami lub antyutleniaczami, to związki chemiczne, najczęściej naturalne, które wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek człowieka, chroniąc organizm przed wolnymi rodnikami. Najbardziej znane naturalne przeciwutleniacze to witamina E, witamina C, cynk, magnez, selen.  


Płyn micelarny- to stosunkowo nowy preparat stanowiący alternatywę dla tradycyjnych mleczek czy płynów do zmywania makijażu. Jest bardziej przyjazny oku i przy okazji skuteczniejszy dzięki zawartym w nim micelom, czyli niewielkim wodnym cząsteczkom tłuszczu, które usuwając nagromadzone w czasie dnia zanieczyszczenia dodatkowo dostarczają skórze witamin i minerałów. Można go stosować zarówno rano, celem usunięcia nagromadzonego przez noc serum, jak i wieczorem do zmywania makijażu. Polecany jest szczególnie do cery wrażliwej, trądzikowej i dla osób noszących soczewki kontaktowe.


Sebum- to naturalny łój, który jest wydzielany przez gruczoły łojowe. Jego warstwa na naszym naskórku zapewnia miękkość skóry a także tworzy niewidzialną barierę przed bakteriami i zanieczyszczeniami. Bez shutterstock_48282460.jpgniego nasza skóra byłaby wysuszona i poddana na łatwe zanieczyszczenie.


Sterole to występujące w organizmach żywych związki chemiczne z grupy lipidów. Sterole występujące w roślinach nazywa się fitosterolami. Odgrywają one ważną rolę przy walce z nadmiarem cholesterolu Powodując, że cząsteczki tłuszczu zawarte w pokarmie nie są wchłaniane do organizmu, tylko wydalane.


Substancje aktywne-
są to substancje, które swym działaniem powodują reakcję chemiczną w naszym organizmie. Można je podzielić na te, które działają w warstwie rogowej naskórka, te które przenikają przez tę warstwę do skóry właściwej i substancje działające na poziomie komórkowym (np. antyoksydanty). Substancje aktywne muszą więc posiadać zdolności przenikania przez warstwy skóry.


Wolne rodniki- to atomy, które posiadają przynajmniej jeden niesparowany elektron. Przedostają się do naszego organizmu z zanieczyszczonego środowiska, w wyniku wdychania dymu papierosowego, picia alkoholu czy spożywania wysoko przetworzonej żywności. Sama ich obecność w naszym organizmie nie jest szkodliwa, jedynie jej nadmiar, który może prowadzić do cukrzycy, miażdżycy, chorób nowotworowych czy nadmiernego starzenia się organizmu.


Żeń- szeń
- to roślina korzenna, która trafiła do Europy z krajów azjatyckich. Za sprawą wysokiej zgodności biologicznej z naszym organizmem, jest dobrze przez niego wchłaniany i nie wywołuje w zasadzie efektów ubocznych. Włączenie preparatów zawierających żeń-szeń do codziennej diety zwiększa odporność na stres, pomaga w leczeniu anemii, dodaje energii, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza zaburzenia snu czy nerwice.


Weronika Surówka


Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony