Uroda.com / Artykuły / Skóra spragniona nawilżenia

Artykuły

Skóra spragniona nawilżenia

2013-08-05


Latem organizm jest wyjątkowo narażony na odwodnienie. Taki stan pogarsza nie tylko nasze zdrowie, ale także urodę. Ponadto w tym czasie intensywnie operują czynniki wysuszające skórę, co dodatkowo niekorzystnie wpływa na wygląd.

Autor: dr Marek Wasiluk – lekarz medycyny estetycznej

Źródło: informacja prasowaPrzesuszona skóra jest szorstka w dotyku, wrażliwa, potrafi piec i jest narażona na wnikanie drobnoustrojów. Niedostatecznie nawodniona traci jędrność, jest mało elastyczna i sprężysta, a jej napięcie się osłabia. Wszystko to powoduje, że staje się wiotka, pojawiają się na niej zmarszczki i bardzo szybko się starzeje.

Odpowiednia ilość wody w organizmie ma ogromny wpływ na to, jak wyglądamy.
W samej warstwie rogowej naskórka powinno jej być aż dwadzieścia procent. Za utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w skórze odpowiada  naturalny czynnik nawilżający, który chłonie i wiąże wodę.

Ale to nie jedyny warunek dobrego nawilżenia skóry. Oprócz tego, ważne jest również zachowanie odpowiedniej szczelności  ochronnego płaszcza lipidowego, który broni skórę przed wnikaniem w jej głąb bakterii i zabezpiecza naturalny czynnik nawilżający przed wypłukiwaniem z organizmu. Ochronny płaszcz lipidowy to półprzepuszczalna bariera pokrywająca cały naskórek, zbudowana z produkowanego przez gruczoły łojowe sebum, którego zwykle, i jak się okazuje niesłusznie, bardzo chcemy się pozbywać. Sebum to mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych oraz substancji tłuszczowych produkowanych przez komórki naskórka. Jego nadmierna ilość powoduje, że skóra jest przetłuszczona i nieestetycznie się świeci. Będąc na wakacjach niejednokrotnie można zaobserwować widok kobiet, które dyskretnie próbują oczyścić z niego swoją twarz. Okazuje się, że to duży błąd, ponieważ bez niego skóra staje się niezwykle podatna na wysuszanie.

Przyczyny

Jedną z przyczyn odwodnienia skóry jest fakt, że woda bardzo łatwo paruje przez jej powierzchnię. – W przeciętnych warunkach tracimy przez skórę ok. 300 ml. wody na dobę – mówi dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. – W słoneczne letnie dni, kiedy temperatura powietrza przekracza 28 stopni Celsjusza, ilość ta niemal się podwaja. Dodatkowo sytuację pogarsza przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza jest za niska, przez co skóra traci wodę – tłumaczy dr Marek Wasiluk.

Poza tym, wbrew pozorom, długie kąpiele i pływanie w wodzie morskiej wcale nie nawilżają, a wręcz przeciwnie - zmywają warstwę ochronną, narażając skórę na wysuszanie.
Oczywiście samo działanie szkodliwego promieniowania UV również sprzyja temu procesowi.

Ocena: 0

Komentarze (2)

 

 • 2015-08-12 14:09:24
  Teresa
  jak dla mnie najlepsza jest mezoterapia wykonuje ja w klinice Amaryllis ktora polecam serdecznie efekty swietne
  IP: 213.238.82.97
 • 2013-08-17 22:43:17
  ciastkoikarmel
  Skórę należy nie tylko nawilżać, ale również natłuszczać! Ja sama staram się pamiętać o obu sprawach, dlatego używam do pielęgnacji emolientów, ostatnio - od Flosleku. Seria Emoleum naprawdę dobrze pielęgnuje skórę, szczególnie tę, która naprawdę jest sucha.
  IP: 84.10.171.152
do góry strony