Uroda.com / Artykuły / Skleroterapia - bezoperacyjne leczenie żylaków

Artykuły

Skleroterapia - bezoperacyjne leczenie żylaków

2012-10-31


Skleroterapia to jedna z najbezpieczniejszych form leczenia żylaków. Bez operacji, bez bólu, a zaraz po zabiegu można wrócić do wykonywania codziennych czynności.

nicavera89

Autor:

w s

Wskazania i przeciwwskazania

Skleroterapia jest bezoperacyjną metodą leczenia "prostych" żylaków oraz śródskórnych poszerzeń żylnych - venulektazji zwanych potocznie "pajączkami". Ponieważ metoda jest praktycznie bezinwazyjna nie istnieją szerokie ograniczenia w jej stosowaniu. Przeciwwskazaniem jest unieruchomienie(niemożliwość chodzenia), w niektórych przypadkach stosowanie terapii hormonalnej a także ciąża i karmienie piersią.

Przebieg zabiegu

Skleroterapia wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności znieczulenia. Zabieg polega na kilku-kilkunastu nakłuciach żył, podczas których jest wprowadzany lek. Pod wpływem leku dochodzi do uszkodzenia błony wewnętrznej naczynia żylnego, co powoduje zwłóknienie i wyłączenie go z układu żylnego. Na skutek zwłóknienia pajączek naczyniowy lub żylak staje się zupełnie niewidoczny.

Zabieg trwa 20-30 minut i po nim pacjent jest wypuszczany do domu. Bezpośrednio po zabiegu należy przez 30 minut intensywnie spacerować w celu zapobiegnięcia przedostania się leku do przewodu głównego – nie można w tym czasie stać ani siedzieć. Do dwóch tygodni po zabiegu należy, zgodnie z zaleceniem lekarza, nosić specjalny opatrunek kompresyjny – przez kilka pierwszy dób nawet podczas snu.

Rekonwalescencja

Po zdjęciu opatrunku noga nie wygląda najlepiej ponieważ widoczne są na niej liczne przebarwienia. Im szersze naczynie było usuwane, tym dłużej wchłaniają się ślady po zabiegu. Jednak te niedogodności ustępują bez żadnej interwencji i nie pozostawiają śladu. Drobne pajączki znikają już po dwóch tygodniach, większe goją się do pół roku.
Następny zabieg można wykonywać po upływie dwóch tygodni. Zwykle wystarczają trzy-cztery zabiegi na jedną nogę, by uzyskać zadowalający efekt.

Ocena: 0

Komentarze (2)

 

  • 2013-03-13 09:23:11
    Mam jednego małego żylaka na łydce i myślę, że na taki zabieg w najbliższym czasie będę musiała się zdecydować.
    IP: 5.226.69.34
  • 2012-10-31 19:52:13
    Ja już mam pajączki na nogach, a od nich już niedaleka droga do żylaków. Podoba mi się ta metoda usuwania żylaków, bo po zabiegu chirurgicznym czasem nogi wyglądają jeszcze gorzej niż przed operacją, ponadto nie można nic robić, no i strasznie boli. Skleroterapia nie wymaga interwencji skalpela, jest bezbolesna, i co najważniejsze skuteczna.
    IP: 31.128.17.12
do góry strony