Uroda.com / Artykuły / Skóra wrażliwa - co robić?

Artykuły

Skóra wrażliwa - co robić?

2012-11-07


Jesień i zima to okropny czas dla skóry. Przesuszona, podrażniona, a może nieustannie napięta i sucha przypomina wiór… Spokojnie. Wrażliwość cery, tak typową o tej porze roku, można pokonać.

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta Derkowska

Podczas jesieni i zimy skóra narażona jest nie tylko na niskie temperatury, mroźny wiatr i ostre słońce, ale też na suche, nadmiernie ogrzewane powietrze w mieszkaniach. Ciągłe zmiany temperatur, systematyczne dogrzewanie się w saunie lub gorącej kąpieli, a nierzadko też niewłaściwa jak na te porę roku pielęgnacja sprawiają, że skóra pozbawiona dostatecznej ochrony i wilgoci reaguje nadmierną wrażliwością na czynniki zewnętrzne.

Na nadmiernie wrażliwą cerę skarżą się osoby przemęczone, zestresowane, żyjące w ciągłym biegu, nieprzywiązujące wagi do sposobu odżywiania się i zdrowego stylu życia. Objawy skórne są wówczas tylko zewnętrznym odzwierciedleniem stanu organizmu.

Cerę wrażliwą można rozpoznać po:

·- częstych podrażnieniach, pieczeniu i uczuciu gorąca
- suchości i łuszczeniu
- napięciu, wrażliwości na bodźce
- zwiększonej kruchości naczyń – zaczerwienienie, rumień przemijający lub stały
- reakcjach alergicznych – świąd i pieczenie
- wypryskach trądzikowych i zwiększonym wydzielaniu serum

Najlepiej używać kosmetyków dla cery wrażliwej. To najczęściej preparaty hipoalergiczne, o znacznie mniejszej ilości konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Dzięki właściwościom nawilżającym, kojącym i wzmacniającym mechanizm obronny skóry zlikwidują podrażnienia oraz zwiększą ochronę cery.

10 zasad pielęgnacji skóry wrażliwej:

1. Ogranicz kontakt skóry z wodą chlorowaną, a szczególnie bardzo ciepłą. Najlepsza jest woda mineralna lub przegotowana i pokojowej temperaturze.

2. Do mycia twarzy używaj delikatnych płynów micelarnych, żeli i pianek, unikaj kosmetyków antybakteryjnych.

3. Nie pocieraj skóry ręcznikiem, ale delikatnie ja osuszaj.

4. Używaj bezalkoholowych toników, a najlepiej zastąp je woda termalną.

5. Używaj jedynie peelingów enzymatycznych lub typu peel-off, zrezygnuj z peelingów ziarnistych.

6. Na dzień stosuj kremy z filtrami przeciwsłonecznymi o najwyższym wskaźniku ochrony SPF 50+.

7. Pamiętaj o nawilżaniu cery odpowiednimi do pory roku kremami. Używaj tych, które oprócz substancji nawilżających maja także lipidy.

8. Stosuj ampułki i koncentraty wzmacniające, które dzięki obecności witaminy C będą chroniły cerę przed wpływem czynników zewnętrznych.

9. Regularnie używaj maseczek. Te na bazie kaolinu, alg i glinek kosmetycznych doskonale niwelują podrażnienia skóry i wzmacniają ściany naczyń włosowatych.

10. Nic tak nie łagodzi podrażnień jak zimny okład. Możemy do tego celu użyć wody mineralnej, przegotowanej lub kwasu bornego. Zwilż w nim gazę i nałóż na twarz na kilka minut.

Warto zadbać o zdrowy sen (zasypiać przed godziną 23, spać przynajmniej 7 godzin), zwiększać odporność na stres poprzez wykonywanie ćwiczeń. Powinniśmy zadbać o dietę, zrezygnować z kawy, mocnej herbaty i alkoholu, a także gorących i pikantnych potraw, smażonych dań. Powinniśmy pić więcej wody, uzupełniać niedobory witamin. Należy pamiętać także, że palenie tytoniu znacznie uszkadza warstwy ochronne skóry i powoduje nadwrażliwość skóry. Należy także unikać przegrzewania skóry.

Ocena: 0

Komentarze (2)

 

  • 2012-12-04 19:20:42
    Najgorzej jest dobrać odpowiedni krem do tego rodzaju skóry.. Woda termalna to orzeźwienie :)
    IP: 81.219.156.45
  • 2012-11-07 20:21:23
    Ja mam do czynienia z wrażliwą cerą i powiem Wam, że jej pielęgnacja wcale nie jest taka łatwa jakby się mogło wydawać. Wiele tradycyjnych kosmetyków wywołuje na mojej skórze podrażnienia, dlatego coraz częściej sięgam po naturalne kosmetyki. Nie wiedziałam, że istnieją ampułki z wit. C, bardzo chętne je wypróbuję.
    IP: 31.128.17.12
do góry strony