Uroda.com / Artykuły / Savoir-vivre w pigułce cz.II

Artykuły

Savoir-vivre w pigułce cz.II

2013-05-20


Druga część poradnika dobrych manier i zachowań z klasą. Zapraszam – Wioleta Derkowska.

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta DerkowskaKto kogo przedstawia

Najpierw mężczyznę przedstawiamy kobiecie, czyli w pierwszej kolejności wymieniamy imię i nazwisko jego, potem dopiero jej. Kolejność będzie jednak odwrotna, jeśli pan jest seniorem, a dziewczyna podlotkiem. W większej grupie jako ostatnia zaprezentowana będzie osoba najważniejsza lub najstarsza. Bo to ona powinna najpierw poznać personalia wszystkich zgromadzonych.


Kultura języka: „ubierać” czy „zakładać”?

Ubrać można tylko kogoś, np. dziecko w ciepły sweter czy kurtkę. Jeżeli coś, to jedynie w znaczeniu „przystroić”, np. choinkę. Forma „ubierać płaszcz, spodnie” itp. jest błędna! To kalka, czyli dosłowne tłumaczenie zwrotu z języka niemieckiego.

Ubrania wkładamy na siebie lub na kogoś. Słowniki zalecają by mówić „włóż spodnie, włóż buty”, a nie „załóż spodnie, załóż buty”. Zakładać można okulary na nos albo nogę na nogę – bo czasownik ten znaczy „umieszczać coś na czymś”. Jednak nie wszyscy językoznawcy rozróżniają te znaczenia, niektórzy uznają „wkładać” i „zakładać” za synonimy. Podobnie jest ze słowami oznaczającymi czynność odwrotną, czyli zdejmowanie. Można powiedzieć: „zdejmuję płaszcza, rozbieram się z płaszcza”, ale nigdy „rozbieram płaszcz”.


Elegancki mężczyzna: krawat i mankiety ze spinkami?

Opinie na temat spinek do krawata są podzielone. Niektórzy eksperci od etykiety uważają, że elegancka spinka dodaje mężczyźnie szyku. Inni ironicznie twierdzą, że to element stroju ułatwiający pracę kelnerom. Prawda, jak zwykle, leży pośrodku. Jeśli taki drobiazg będzie dopasowany do stroju i naprawdę elegancki, warto go założyć. W innych przypadkach lepiej nie ryzykować.

Nieco mniej kontrowersyjne są spinki do mankietów, które niejako wymuszają koszulę dobrej jakości (tylko takie mają tzw. francuskie mankiety). Najlepiej zdecydować się na klasyczne, ze srebra, o dość prostej formie. Za najbardziej szykowne uznaje się te dwustronne.

Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony