Uroda.com / Artykuły / Refleksologia stóp

Artykuły

Refleksologia stóp

2011-05-12


Przemęczenie, bezsenność, zaburzenia koncentracji, bóle głowy, problemy z trawieniem, alergie, nerwice czy stany depresyjne - to tylko nieliczne z wielu możliwych reakcji fizjologicznych, psychologicznych i emocjonalnych naszego organizmu, stanowiących uboczny skutek dynamicznego rozwoju współczesnej cywilizacji, wysokiego tempa zmian i rozwoju techniki oraz panującego powszechnie w dzisiejszym świecie materializmu, które z jednej strony zapewniają nam łatwiejsze i dostatniejsze życie z drugiej zaś - narażają nasz organizm na nadmierny i długotrwały stres, a w konsekwencji na niebezpieczeństwo utraty zdrowia.

Chantal

Autor:

Andrzej Zakrzewski

Źródło: Uroda.com

Szacuje się, że niemal 70% zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu pozostaje w ścisłym związku ze stresem i napięciem nerwowym. Sytuacji stresowych nie jesteśmy w stanie uniknąć, gdyż są one integralną częścią naszego codziennego życia. Na stres narażone są nie tylko osoby zajmujące stanowiska kierownicze, każdy z nas odczuwa stres i to o różnym stopniu nasilenia. Stresogenna jest sama konieczność walki o przetrwanie we współczesnym świecie, rosnąca liczba obowiązków, brak czasu, życie w przysłowiowym „biegu”, wyczerpujące współzawodnictwo i hołdowanie modzie na całodobową dyspozycyjność.

Stres do niedawna uważany za wyłącznie męską przypadłość, dzisiaj ze zdwojoną siłą atakuje Kobiety. Panie chcą dziś mocno zaakcentować swoją obecność - realizować się w pracy zawodowej, awansować, zarabiać i być dyspozycyjne, a jednocześnie wciąż spada na Nie większość obowiązków związanych z prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. Rosnącej liczbie obowiązków nieodłącznie towarzyszą ciągły brak czasu, kłopoty i napięcia, wkrótce też przychodzi stan permanentnego zmęczenia, wyczerpania fizycznego, umysłowego i emocjonalnego, a wraz z nim myśl, żeby coś z tym zrobić, zatrzymać się na chwilę, ukoić skołatane nerwy – która z Pań tego nie zna.

Krótkotrwały stres wydaje się być pożytecznym i wręcz niezbędnym towarzyszem w naszym życiu, bowiem w małych dawkach działa na organizm mobilizująco i paradoksalnie - dodaje mu sił oraz pobudza do intensywniejszego działania. Długotrwały stres natomiast silnie osłabia system nerwowy i odpornościowy oraz zakłóca funkcjonowanie układu trawiennego, w konsekwencji czego organizm staje się podatny na wszelkiego rodzaju choroby.
 
Długotrwałe pozostawanie pod stałym wpływem stresu z pewnością daje jedynie negatywne efekty, doprowadzając organizm do fizycznego, umysłowego i emocjonalnego wyczerpania. W interesie naszego zdrowia i dobrego samopoczucia leży więc skuteczne przeciwdziałanie długotrwałym napięciom. Konieczne jest znalezienie równowagi pomiędzy obowiązkami a odpoczynkiem. Służą temu różnorodne techniki relaksacyjne, odpowiednia dieta i ćwiczenia, prowadzące w rezultacie do uzyskania kontroli nad stresem i zmodyfikowania naszych reakcji na stres, a tym samym obniżenia podatności na choroby wywołane stresem.
 
Jedną z polecanych technik shutterstock_18462406.jpgrelaksacyjnych, ostatnio cieszącą się w kraju dużym powodzeniem, niezmiernie skuteczną w pozytywnym oddziaływaniu na nasz organizm, są masaże refleksologiczne (terapeutyczne masaże uciskowe) stóp oraz głowy. Masaże te wspaniale relaksują i odprężają, wpływają na poprawę samopoczucia, dodają witalności, energii i chęci do życia, a zrelaksowany organizm łatwiej się regeneruje i walczy z przypadłościami.
 
W trakcie zabiegu trwającego od 1 do 1,5 godziny terapeuta stymulując odpowiednie punkty (refleksy) na stopach, pobudza uciskiem do działania ok.7200 zakończeń nerwowych znajdujących się w stopach, wskutek czego dochodzi do odprężenia i likwidacji napięcia, co oznacza poprawę krążenia płynów ustrojowych, lepszą dystrybucję składników odżywczych do komórek i wydajniejsze funkcjonowanie wszystkich narządów organizmu.

Przeciwwskazań do refleksoterapii jest niewiele, są to głównie urazy i owrzodzenia stóp, stopa cukrzycowa oraz zakrzepica. Zazwyczaj potrzebna jest seria zabiegowa, składająca się z 10-16 zabiegów, ale niektóre osoby czują się znacznie lepiej już po 1-2 zabiegach. Po serii wskazane sjest poddawanie się masażowi 1-2 razy w miesiącu. Aby masaż przyniósł oczekiwane efekty musi być profesjonalnie wykonany.

Zabiegi reflektoryczne stóp i głowy są skuteczne przy wielu dolegliwościach i schorzeniach zgłaszanych przez Pacjentów, zwłaszcza pomagają na:
•    Wszystkie rodzaje dolegliwości trawiennych, cukrzycę, wzdęcia, zaparcia, biegunki;
•    Bóle głowy i migreny;
•    Dolegliwości związane z menstruacją, upławy;
•    Zaburzenia hormonalne, mięśniaki, obrzęki;
•    Dolegliwości w czasie ciąży, zatrucie ciążowe;
•    Choroby dróg oddechowych, astmę;
•    Lekkie zaburzenia czynności układu krążenia i serca, nadciśnienie podciśnienie tętnicze;
•    Choroby reumatoidalne;
•    Objawy zużycia mięśni i kości;
•    Dolegliwości skórne – trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę;
•    Alergię;
•    Bóle zębów;
•    Nerwobóle;
•    Dolegliwości nerek i pęcherza moczowego, nietrzymanie moczu;
•    Zaburzenia snu;
•    Nerwowość i stres, oziębłość płciową;
•    Stany lękowe i depresyjne;
•    Wszystkie choroby psychosomatyczne;
•    Ciężkie choroby, np. choroby serca, stwardnienie rozsiane, nowotwory – jako leczenie uzupełniające.


Podobnym, dobroczynnym działaniem na układ nerwowy, krążenia i hormonalny wykazują się zabiegi masażu głowy (twarzy i powierzchni mózgoczaszki). Zabiegi te pobudzają możliwości samoregulacji i samoleczenia organizmu, przywracając równowagę fizjologiczną poprzez wzmożenie naturalnych mechanizmów detoksykacji.
 
Refleksologia głowy jest kombinacją masażu stref oraz stymulacji punktów akupunkturowych i punktów neurologicznych, będących skupiskami zakończeń nerwowych, odruchowo oddziałujących na narządy wewnętrzne i nie można jej mylić z masażem kosmetycznym twarzy, chociaż jednym z efektów ubocznych tych zabiegów jest poprawa sprężystości naczyń krwionośnych oraz większe napięcie włókien kolagenowych, w wyniku czego wygładzają się zmarszczki, twarz nabiera blasku, skóra jest wyraźnie zdrowsza, sprężysta i elastyczna.

Terapia refleksologii głowy jest terapią łagodną i przyjemną, skuteczną w wielu schorzeniach, szczególnie takich jak: choroby kręgosłupa i stawów obwodowych, migreny, nadciśnienie i podciśnienie tętnicze, udary mózgu, niedowłady, choroby układu pokarmowego, stany przewlekłego zmęczenia, stresy, depresje, bezsenność i nerwowość.
Ocena: 50

Komentarze (2)

 

 • 2012-03-16 16:04:09
  świetny artykuł:)
  IP: 89.229.130.248
 • 2011-06-19 05:16:44
  rmfwBTJXpkuvRpdklET
  Never seen a bteetr post! ICOCBW
  IP: 62.28.73.228
do góry strony