Uroda.com / Artykuły / Przetrwać w dżungli, czyli jak ograniczyć stres w pracy?

Artykuły

Przetrwać w dżungli, czyli jak ograniczyć stres w pracy?

2015-10-02


Piąta kawa, zupa z papierka, dziesiąty papieros, fura zjedzonych batoników z automatu i napój energetyczny– tak często wygląda stresujący dzień w pracy, kiedy godziny mijają niepostrzeżenie, a ogrom obowiązków nas przytłacza. Stres, który towarzyszy nam codziennie, zaczyna rządzić naszym życiem i to już nie tylko zawodowym. Czy można się go pozbyć, a przynajmniej ograniczyć skutki jego działania?

Autor: Małgorzata Chylewska, dietetyk Lightbox

Źródło: informacja prasowaStres rośnie wprost proporcjonalnie do liczby zadań, które stoją przed nami i ustawicznego skracania czasu na ich realizację. Im więcej i szybciej musimy pracować, tym bardziej znajdujemy się pod jego wpływem. A od tego już prosta droga do przemęczenia, problemów ze zdrowiem i różnych dolegliwości psychosomatycznych. Stres jednej osoby udziela się otoczeniu. Wtedy łatwiej o konflikty, kłótnie i nieporozumienia. Nie da się go całkowicie wyeliminować, ale można spróbować ograniczyć jego destrukcyjny wpływ.

Unikaj rzeczy, które cię stresują

Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Oczywiście, że nie możemy pozbyć się z pracy szefa, którego widok momentalnie wprowadza nas w stan przedzawałowy. Ale są rzeczy, na które mamy wpływ. Jeśli stresuje cię fakt, że zawsze jesteś spóźniony i wpadasz do pracy w ostatniej chwili, jest to stan, który możesz zmienić. Wystarczy, że będziesz wychodzić wcześniej. Jeśli natomiast do szału doprowadzają cię korki, w których spędzasz dziennie zbyt dużo czasu, to może warto zmienić trasę do pracy albo chociaż środek lokomocji. Metro, tramwaj albo jeszcze lepiej rower zamiast samochodu. Będzie na pewno zdrowiej i taniej.

Cel i plan jego realizacji

Wielu stresów moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy pokusili się o lepszą organizację swojego czasu. Jasne wyznaczenie celów i planów, których trzeba się trzymać, pomogą nam okiełznać chaos zadań, stojących przed nami. Jeśli nie umiemy sami zaplanować naszego czasu, w Internecie można znaleźć wiele przydatnych narzędzi, które mogą nam pomóc się tego nauczyć. To planowanie powinno dotyczyć także tak prozaicznych rzeczy jak na przykład jedzenia. 

Gdy cały dzień spędzamy poza domem, jesteśmy zabiegani, zestresowani i zajęci, nie myślimy o tym, co jeść, a to kończy się często wrzuceniem w siebie byle czego albo niezamierzoną głodówką. Tymczasem, jeśli poprzedniego dnia zaplanujemy sobie, co i kiedy zjemy i uda nam się zrealizować ten plan, osiągniemy sukces i poczujemy się lepiej
– mówi Małgorzata Chylewska, dietetyk LightBox.

Komunikuj się

Jak by nie patrzeć, z osobami, z którymi pracujesz, spędzasz około jednej trzeciej doby.  To naprawdę sporo. Warto popracować nad tym, aby te relacje układały się co najmniej w miarę poprawnie. Nie staraj się na siłę spełniać oczekiwań wszystkich. Wystarczy, że będziesz mieć grono kilku osób, z którymi masz dobry kontakt. Konflikty w pracy są nieuniknione, ale rozwiązuj je na bieżąco z osobą, której problem dotyczy. Jeśli jakieś zachowania w zespole przeszkadzają ci, zaproponuj wprowadzenie zasad, które pomogą wam lepiej współpracować. A przede wszystkim uśmiechaj się.


Ocena: 0

Komentarze (4)

 

 • 2016-09-27 10:27:51
  łatwo powiedzieć...
  IP: 31.0.43.32
 • 2016-08-05 09:24:30
  Stresująca praca to najgorsze co może być.
  IP: 89.68.79.186
 • 2016-07-27 19:36:29
  to takie proste! może kiedyś mi się uda ograniczyć stres...
  IP: 79.185.43.126
 • 2015-11-02 13:16:45
  Tatiana
  ja ostatnio wypróbowałam swietny sposob na stres pracje w korporacji i niestety stres jest codziennie znalazłam Centrum Amaryllis gdzie uczeszczam na masaz twarzy i jest bomba ;p o pracy potrafie zapomniec w sekundzie ;p od czasu kiedy zaczełam chodzic na te masaze naprawde jestem bardziej zrelaksowana i odporna na stres;p
  IP: 77.253.37.13
do góry strony