Uroda.com / Artykuły / Projekt odchudzanie cz.II: Liczby w odchudzaniu

Artykuły

Projekt odchudzanie cz.II: Liczby w odchudzaniu

2015-02-03


Próbując zrzucić zbędne kilogramy, mamy obsesję liczenia. Sprawdzamy kaloryczność produktów, szukamy produktów 0% tłuszczu czy 0 kalorii. To błędne koło! Na jakie liczby i wartości warto zwracać uwagę, a o których zapomnieć?

Autor: mgr farmacji Ewa Kłosowska, Apteka Medicover we Wrocławiu

Źródło: informacja prasowaLicz, ale na siebie

Absolutnie nie namawiam do nadmiernego liczenia kalorii, które jest tak popularne. Większość kobiet przyjmuje, niestety, dużo za małą liczbę kalorii, a mimo to nadal nie chudnie. Spowodowane jest to stresem organizmu. Aby trwale stracić na wadze wystarczy zmniejszyć dzienną ilość kalorii o 150-200. Większy wpływ na to, czy chudniemy ma kompozycja naszych posiłków oraz to, czy dostarczamy organizmowi wszystkich potrzebnych składników. Warto również pamiętać, aby nie wprowadzać zmian do diety na raz, dużo lepiej sprawdza się metoda małych kroków i kolejne stopniowe zmiany. Powoduje to, że dużo łatwiej przyzwyczaimy się do nowości i nie porzucimy ich po pewnym czasie. 

Indeks Glikemiczny – pomocnik w odchudzaniu

Przy komponowaniu swoich posiłków warto zwrócić uwagę na IG - Indeks Glikemiczny. Określa on procentowo szybkość zwiększenia stężenia glukozy we krwi po spożyciu produktów w porównaniu ze zwiększeniem, jakie następuje po spożyciu tej samej ilości węglowodanów w postaci czystej glukozy. Prościej: produkty o niskim indeksie glikemicznym powodują powolny wzrost glukozy we krwi, natomiast te o wysokim bardzo szybki. Przy gwałtownym wzroście glukozy następuje wyrzut insuliny, która ma za zadanie zmagazynować glukozę w komórkach. Poziom cukru we krwi gwałtownie spada, a my jesteśmy znów głodni. Wybierając produkty o niskich indeksach glikemicznych pozostajemy na dłużej syci, nie odczuwamy nagłych napadów głodu, które kończą się niekontrolowanym objadaniem. Stabilizacja poziomu cukru i insuliny zapewni nam optymalne samopoczucie w trakcie dnia. Wartość indeksu glikemicznego dla poszczególnych składników pokarmowych możemy znaleźć w licznych tabelach IG.

Dodatkowo warto pamiętać, że wartość indeksu zwiększa się po rozdrabnianiu i gotowaniu potrawy. Aby obniżyć wartość glikemiczną posiłku możemy dodać do niego błonnika – należy pamiętać, że jedynie frakcja błonnika rozpuszczalna w wodzie (pochodząca np. z nasion roślin strączkowych, owoców, warzyw, jęczmienia, owsa) opóźnia opróżnianie żołądka i ma tym samym wpływ na IG. Dodatkowo dietę możemy uzupełnić suplementacją, która zapewni ustabilizowanie skoków glukozy i insuliny we krwi. Aktualnie duża grupa suplementów diety dostępnych bez recepty w aptekach zawiera wyciągi z morwy białej, która ma udowodnione, pozytywne działanie na stabilizację poziomu cukru. Są one przeznaczone zarówno dla osób dbających o linię, jak i osób z problemami diabetologicznymi.

0% = zero wartości?

Wszelkie produkty typu light czy 0% tłuszczu są bardzo często mocno przetworzone, a dodatkowo, aby poprawić smak - dosyć mocno dosładzane (dla naszego zmysłu smaku atrakcyjny jest tłuszcz przenoszący aromat dań oraz cukier). Czasem mniejsza ilość tłuszczu okazuje się korzystniejsza i mniej kaloryczna od dodatku dosładzaczy. 


 photo fb_zps7hvweqzd.jpg


Ocena: 0

Komentarze (2)

 

 • 2015-09-09 13:23:46
  Natasza
  zawsze miała problem z utrzymaniem wagi albo gdy byłam na diecie chudłam a totem w szybkim tempie przybierałam i to jeszcze wiecej niz przed odchudzaniem w Klinice Amaryllis gdzie uczeszczam na rózne zabiegi zaproponowana mi wizyte u dietetyka bardzo sympatyczka konktetna pani wizyta trwała godzine, dostałam jadłospis i musze przyznac od 3 miesiecy trace na wadze zaczełam tez cwiczyc jestem bardzo zadowolona z efektów polecam moje centrum i pania dietyetyk
  IP: 87.205.42.159
 • 2015-02-23 22:39:35
  Z tym liczeniem kalorii to dobry pomysł, ale nie można dać się zwariować. Najważniejsze to jeść mniejsze porcje, ale częściej.
  IP: 178.36.85.147
do góry strony