Uroda.com / Artykuły / Problem z przetłuszczającymi się włosami?

Artykuły

Problem z przetłuszczającymi się włosami?

2013-10-11


O włosach przetłuszczających się mówimy wtedy, gdy wymagają od nas codziennego mycia. Mimo, że nie zawsze znamy przyczynę nadmiernej aktywności gruczołów łojowych skóry głowy, istnieje kilka uniwersalnych sposobów, pozwalających na zachowanie świeżego wyglądu dłużej niż tylko jeden dzień.

Autor: Maciej Szymański

Źródło: informacja prasowaJeżeli chcemy ograniczyć problem nadmiernie przetłuszczających się włosów, należy zacząć od określenia czynników i przyzwyczajeń, które nasilają ten stan. Następnie skutecznie wyeliminować je z rutyny dnia codziennego. I nie chodzi tu tylko o estetykę, ale także – walory prozdrowotne.

UWAGA! Musicie wiedzieć, że nadmierna produkcja łoju może prowadzić do przykrych konsekwencji, w tym osłabienia cebulek, wypadania włosów i stanów zapalnych skóry głowy. Odpowiednia pielęgnacja i unikanie rzeczy „zakazanych” stają się zatem niezbędne nie tylko na drodze do ładnego wyglądu, ale także zachowania naszego zdrowia.

Zastanawiając się nad sposobami walki z przetłuszczającymi się włosami, warto poznać przyczyny, dla których gruczoły łojowe wydzielają zbyt duże ilości sebum. Tak naprawdę ich praca uwarunkowana jest dwoma grupami czynników. Do wewnętrznych, czyli endogenicznych zaliczymy zaburzenia w gospodarce hormonalnej oraz uwarunkowania genetyczne, do zewnętrznych – niewłaściwą pielęgnację. Dziś skupimy się na ostatniej z tych grup, ponieważ często to nasze, nieświadomie popełniane błędy powodują nasilanie problemów z przetłuszczającymi się włosami.

Warto zapoznać się z poniższą listą i sprawdzić, które z tych czynności wykonujemy w domu:

1. Zbyt częste i intensywne szczotkowanie czy dotykanie włosów dłońmi.
2. Stosowanie kosmetyków, których skład oparty jest na olejkach (np. argan).
3. Używanie masek oraz odżywek bez spłukiwania.
4. Mycie i spłukiwanie włosów gorącą wodą/wrzątkiem.
5. Stylizowanie fryzur przy pomocy mocno utrwalających kosmetyków.
6. Używanie „uniwersalnych” szamponów do włosów.

Efekt? Zwiększone wydzielanie sebum oraz nieświeże włosy już po kilku godzinach od mycia. - Pierwszym błędem jest przekonanie, że włosy przetłuszczające się powinniśmy myć wrzątkiem. Strumień gorącej wody działa przeciwnie – pobudza pracę gruczołów łojowych, przez co fryzura tłuści się szybciej. Trzeba też wiedzieć, jakie kosmetyki wolno nam używać, a których lepiej unikać – radzi Maciej Szymański, przedstawiciel marki LOOK EXPERT.

Wybierając szampon, powinniśmy zwrócić uwagę, by był to produkt o działaniu antybakteryjnym i przeciwłojotokowym, jednym słowem przeznaczony specjalnie dla włosów o skłonnościach do przetłuszczania się. Za jedne z najskuteczniejszych uważa się szampony ziołowe, których skład oparty jest na ekstrakcie z pokrzywy.W liściach tej rośliny znajdziemy niezwykle cenne składniki, które pomagają w walce z nadaktywnością gruczołów łojowych skóry głowy, przez co włosy zachowują świeżość, lekkość i puszystość na dłuższy czas. Są to przede wszystkim:

 •  kwasy organiczne i flawonoidy
 • garbniki
 • karotenoidy
 • witaminy, takie jak: E, C, K, B2
 • kwas pantotenowy
 • składniki mineralne, jak: potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan i krzem

Co ciekawe, profesjonalny szampon do włosów przetłuszczających się, obok ekstraktu z pokrzywy, może zawierać dodatkowo hydrolizowane białko jedwabiu. Składnik ten odpowiada za działanie wygładzające i nawilżające oraz zapobiega zbytniemu przesuszeniu skóry głowy. Dodatkowo chroni włosy przed utratą blasku oraz ryzykiem pojawienia się rozdwojonych końcówek. W takim produkcie można znaleźć także kondycjonery (jak POLYQUATERNIUM 7 i DIMETHICONE), dzięki którym włosy są miękkie, nie elektryzują się i nie ma problemu z ich rozczesaniem (np. LOOK EXPERT Refresh Start).

UWAGA! Przy stylizacji włosów warto skorzystać z pianki dodającej objętości, ponieważ ma lżejszą i mniej obciążającą formę niż lakier do włosów.

- Stosując się do powyższych rad, na pewno można zyskać efekt w postaci włosów świeższych na dłużej. Jeżeli jednak wskazówki nie odniosłyby skutku – zaleca się kontakt z lekarzem, który pomoże w określeniu przyczyn wystąpienia takiego stanu włosów oraz sposobów jego leczenia – podsumowuje Maciej Szymański.Ocena: 0

Komentarze (4)

 

 • 2013-12-14 06:52:05
  Wszystko to wiem, staram się stosować, a włosy i tak wyglądają jak strąki już kilka godzin po umyciu...
  IP: 89.74.119.199
 • 2013-11-03 09:53:42
  gloska
  Dziewczyny ja też mam dobry sposób na piekne włosy http://nutrikosmetyka.pl/produkt/my_beauty_system_my_hair_and_nails_repair Po takiej kuracji same zobaczycie efekty.
  IP: 178.180.198.73
 • 2013-10-14 13:40:09
  dusia
  A ja myję codziennie od lat... To nie problem, przy mojej długości, tylko trzeba koniecznie zadbać o to, żeby się nie przesuszały. Rzeczywiście nie używam odżywek bez spłukiwania, ale oleje i owszem - ale na noc. Ostatnio korzystam z serii Biovaxu Oleje Naturalne - szampon i maska, mają też olejek, który wcieram w końcówki na noc, a rano myję włosy. Jestem zadowolona z tych produktów i ze stanu moich włosów :)
  IP: 89.76.64.228
 • 2013-10-14 09:40:57
  dark_forest
  Bardzo dobry artykuł! Stosuję się do wszystkich wskazówek i nie mam problemu przetłuszczania się włosów :)
  IP: 5.226.69.34
do góry strony