Uroda.com / Artykuły / Prawdy i mity chirurgii plastycznej

Artykuły

Prawdy i mity chirurgii plastycznej

2013-08-26


Mitów na temat chirurgii plastycznej pojawia się coraz więcej. Ma to swoją przyczynę w coraz częstszych wyznaniach celebrytów i osób publicznych – wielu z nich przyznało się do mniejszej, bądź większej, ingerencji w naturę swojego ciała. Ile prawdy jest w tym, co mówi się o możliwościach sklapela, implantach, powikłaniach po operacji i możliwościach współczesnej chirurgii plastycznej?

Autor: dr n. med. Tadeusz Witwicki

Źródło: informacja prasowaKorekta na zawsze

Mówi się, że zabiegi wykonane przez chirurga plastyka wystarczają na całe życie. Czy to prawda? Niekoniecznie. Facelifting, czyli operacyjne usuwanie zmarszczek twarzy wystarcza na ok. 10 lat, w niektórych przypadkach na dłużej. – Nie powoduje on przecież zatrzymania procesów starzenia się skóry zachodzących od chwili urodzenia. Usuwa jednak zauważalne objawy starzenia się, dając wyraźny efekt odmłodzenia twarzy co najmniej o kilka lat – zaznacza dr Tadeusz Witwicki, chirurg plastyk.

Kolejnym częstym mitem dotyczącym chirurgii plastycznej jest przekonanie, że raz wykonana korekta odstających uszu jest wystarczająca na całe życie. Zdarzają się też opinie przeciwne, iż może nastąpić nawrót wady. Dr Tadeusz Witwicki przekonuje, że co do zasady, operacja odstających uszu powinna dawać trwały efekt. Uzależnione jest to częściowo od metody, a częściowo od przestrzegania zaleceń pooperacyjnych przez pacjenta – nawet drobne urazy we wczesnym okresie pooperacyjnym mogą spowodować pogorszenie wyniku zabiegu.


Niewidoczne blizny

Mówi się, że doświadczeni chirurdzy plastyczni potrafią przeprowadzić operację plastyczną w taki sposób, że blizny jakie po niej pozostały są praktycznie niezauważalne. Oczywiście założeniem chirurgii plastycznej jest pozostawienie jak najbardziej estetycznych, mało widocznych blizn. Okazuje się jednak, że wytworzenie blizny jest konieczne, aby nastąpił proces gojenia rany. – To absolutnie naturalny i nieunikniony proces, ponieważ gojenie przeciętej skóry przebiega właśnie przez wytworzenie w niej blizny – zapewnia dr Witwicki.

Widoczność blizn pooperacyjnych ma też przyczynę w anatomii. Wiadomo, że osoby z ciemną skórą mają większą bliznę, a u blondynki z niebieskimi oczami blizny są bardziej zanikowe. – Jest pewien genotyp, w którym możemy przewidywać, jaka ta blizna będzie. Te zlokalizowane w obrębie mostka lub barku często ulegają przerostowi. Zatem lokalizacja blizny również ma znaczenie – dodaje dr Witwicki.

Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony