Uroda.com / Artykuły / Poznaj swoje ciało

Artykuły

Poznaj swoje ciało

2012-10-09


Jak dużo wiesz o swoim ciele? Potrafisz wykorzystać zdobytą wiedzę, aby żyć z nim w zgodzie? Zacznijmy od skóry...

Autor: Katarzyna Chmaj - NewU Beauty Clinic

Źródło: www.blog.newu.pl

Skóra    
Skóra jest najbardziej rozległym narządem ustroju ludzkiego. Pełni ona cały szereg bardzo ważnych funkcji dla organizmu, m.in. chroni go przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak urazy mechaniczne, promieniowanie słoneczne, drobnoustroje chorobotwórcze czy też środki chemiczne.

Zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Bezpośrednią barierę między organizmem a światem zewnętrznym stanowi naskórek składający się z czterech warstw:
•    podstawnej,
•    kolczystej,
•    ziarnistej,
•    rogowej,
które przechodzą stopniowo jedna w drugą. Komórki naskórka ulegają rogowaceniu, następnie złuszczaniu, a miejsce starych zajmują nowe, wytwarzane w głębszych jego warstwach. Okres od podziału komórek warstwy podstawnej do utworzenia się komórek zrogowaciałych wynosi w normalnych warunkach około 27 dni.

Ze względu na higienę skóry proces ten jest zjawiskiem niezbędnym do jej prawidłowego funkcjonowania, ponieważ wraz ze złuszczającymi się komórkami oddzielają się także zanieczyszczenia skóry, wydzieliny organizmu, mikroorganizmy chorobotwórcze.

Czym jest pH?
Wartość pH służy do odróżniania odczynów kwaśnych od zasadowych oraz do określenia ich stężenia. Wszystkie roztwory wodne posiadają określoną wartość pH, którą można zmierzyć, na przykład za pomocą tzw. papierków wskaźnikowych. Skala pH jest skalą bezwymiarową o wartościach od zera do czternastu. Wielkość siedem odpowiada tzw. roztworom o odczynach obojętnych. Układy zasadowe przyjmują na tej skali wartości powyżej, zaś kwaśne odpowiednio poniżej siedmiu.

Ponieważ warstwa rogowa skóry zawiera w swojej strukturze wodę, również ona będzie posiadała pewną, charakterystyczną wartość pH. Znajdujące się na powierzchni skóry związki powodują, że jest ona lekko kwaśna. Kwaśny jest bowiem pot, tłuszcz produkowany przez gruczoły łojowe, a nawet złuszczający się naskórek. Wartość pH skóry przyjmuje wielkości od 4,5 do 6,2. Zależy ona od wieku, płci, a nawet trybu życia człowieka.
Dlaczego skóra się przesusza? – przeczytaj na http://blog.newu.pl/poznaj-swoje-cialo/

Jak o siebie dbać?
W celu opóźnienia tego typu zjawisk należy stosować dobrze dobrane preparaty kosmetyczne, które zapewnią skórze odpowiednią ilość wody, zatrzymają ją w naskórku, przywrócą naturalny mechanizm nawilżania. Zadowalające efekty można osiągnąć, stosując klasyczne metody wykorzystujące w preparatach kosmetycznych zarówno czynniki filmotwórcze, jak i związki higroskopijne.

Hitem kosmetycznym w ostatnim czasie są kosmetyki Laboratory Nantes. Głównym składnikiem, na której firma oparła swoja ofertę jest woda – a konkretnie nanowoda, dzięki której substancje aktywne przedostają się głębiej do skóry. Kosmetyki nie uczulają i co ważne – bardzo szybko się wchłaniają. Coraz większą popularność zyskują również nanokosmetyki, których działanie opiera się na rozbijaniu dużych cząstek substancji, jak w przypadku nanowody Nantes. Oczywiście nie możemy zapominać, że nasz wygląd, to nie tylko kosmetyki ale przede wszystkim odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Ocena: 50

Komentarze (1)

 

  • 2012-10-18 19:28:11
    Nawilżanie od środka jest bardzo ważne, skóra dłużej pozostaje młoda
    IP: 46.113.96.71
do góry strony