Uroda.com / Artykuły / Pielęgnacja skóry atopowej

Artykuły

Pielęgnacja skóry atopowej

2013-04-08


Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy nasz organizm jest osłabiony i podatny na wszelkie choroby. Skóra jest wysuszona i podrażniona. Wtedy też zaostrzają się zmiany wywołane AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry. Jak dbać o bardzo wrażliwą i delikatną skórę ze skłonnością do atopii?

Autor: jp

Źródło: informacja prasowa

 

 

Czym jest atopowe zapalenie skóry (AZS) ?

To choroba genetyczna, potęgowana rozwojem cywilizacyjnym. Polega na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na antygeny. Jest to defekt bariery naskórkowej, który przejawia się przyspieszoną keratynizacją i nadmierną przepuszczalnością alergenów do głębszych warstw skóry. Z AZS zmaga się już ponad 20% ludzi na całym świecie, a liczba to ciągle rośnie. 

Przyczyny AZS

Podstawową przyczyną występowania tej dolegliwości jest uwarunkowanie genetyczne oraz rozwój cywilizacyjny (zanieczyszczenie środowiska, konserwowana i modyfikowana żywność, sztuczne barwniki a także krótsze i rzadsze karmienie piersią, palenie papierosów przez kobiety w ciąży, zbyt wczesne wprowadzanie do diety dzieci produktów alergennych oraz wszechobecny stres).


Charakterystyka skóry atopowej

AZS powoduje przenikanie alergenów przez uszkodzoną barierę ochronną naskórka (płaszcz lipidowy) w głębsze warstwy skóry i stymulację układu odpornościowego, który zbyt silnie na nie reaguje wywołując suchość, nadmierną wrażliwość i zmiany skórne. Atopowe zapalenie skóry może ujawnić się w każdym wieku i ustępować samoistnie, może również utrzymywać się przez całe życie. Charakterystyczne są okresy remisji i zaostrzeń.

 

Jak rozpoznać AZS?

Jeśli  skóra  jest bardzo sucha, szorstka i zaczerwieniona, a do tego swędzi, łuszczy się i często pojawia się na niej rumień, wszystko wskazuje na AZS. Prawdopodobieństwo dolegliwości rośnie jeśli ktoś w rodzinie cierpi na alergię wziewną lub pokarmową. Aby uzyskać pełną diagnozę, najlepiej udać się do specjalistów – dermatologa i alergologa.

 

Jak pielęgnować?

Skóra atopowa wymaga specjalnego traktowania. Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację. Istnieją serie kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry suchej i atopowej. Przy wyborze odpowiednich kosmetyków warto sprawdzić czy w ich składzie są substancje silnie nawilżające i odbudowujące barierę lipidową. 

Dla osób z tego typu dolegliwościami wskazane są bowiem specjalne preparaty o działaniu nawilżająco-natłuszczającym, które głęboko nawilżają i jednocześnie pomagają odbudować barierę ochronną skóry. Szczególnie wartościowe są te bogate w mocznik i emolienty. 

 Ocena: 0

Komentarze (2)

 

 • 2015-08-13 16:19:52
  Jolanta
  zawsze miaąłm z tym probelmy kolezanka poleciła mi centrum dermatologi Amaryllis wybrałam sie i jestem mega zadowolona pani dr rewelacyjna moja podrażniona skóra naprawde sie uspokoiła polecam
  IP: 213.238.82.97
 • 2013-11-19 12:44:35
  Oleetta
  Olejek pod prysznic Emoleum jest naprawdę fajny, nawilża, łagodzi i pasuje do mojego lenistwa :), bo w zasadzie nie trzeba potem używać balsamu
  IP: 89.76.64.228
do góry strony