Uroda.com / Artykuły / Para, nie do pary

Artykuły

Para, nie do pary

2012-08-16


Coraz częściej decydujemy się na to, by zdrowo jeść i żyć. Jednakże czasami zdarza się, że to, co przez większość z nas uważane jest za zdrowe, niekoniecznie takim jest. Przygotowując posiłki, warto zapoznać się z tym, czego łączyć nie warto, gdyż traci swoje wartości odżywcze, a czego wręcz nie wolno.

Autor: Marta Nawrot

Zdrowe jedzenie- ryby, warzywa i owoce, lecz czy zawsze? Czasami połączone z innymi również odżywczymi produktami, tracą swoją wartość, a nawet stają się szkodliwe. 

Na stan naszego zdrowia wpływa w 70% to, co jemy. Gdybyśmy naprawdę rozsądnie się odżywiali znacznie zmniejszylibyśmy większość problemów zdrowotnych. Jak pokazują badania Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem (WCRF)- 1/3 wszystkich zachorowań na raka wywołuje zła dieta. Co więcej ponad 40% przypadków chorób nowotworowych można by uniknąć zmieniając tryb życia oraz dietę. Zatem temat wydaje się naprawdę poważny. 

Nie wszystko złoto, co się świeci…

Wiele powszechnie zdrowych produktów połączonych ze sobą może przynieść odwrotne , od oczekiwanych skutki. Przykładem takiego niebezpiecznego połączenia jest ogórek i pomidor.  Ogórek, wydawać by się mogło idealny składnik sałatek, dodany do pomidorów, papryki i pietruszki - bogactwo witaminy C- pozbawia pożywienie tej wartości odżywczej. Dlaczego tak się dzieje? Ogórek zawiera minimalne wartości witamin, minerałów i co najważniejsze kalorii, ale za sprawą swojego specyficznego składnika- askorbinazy, może wyrządzić niemałą szkodę. Askorbinaza jest enzymem utleniającym witaminę C, zatem dodanie ogórka do sałatki bogatej w nią, może całkowicie jej pozbawić . Lepiej zjeść ogórka bez innych warzyw. 

Wiele diet prezentuje nasz kolejny duet, jako pozornie zgrany- nic bardziej mylnego. Kolejnym nienajlepszym pomysłem jest połączenie pomidora z białym serem. Jedzenie tego zestawu zbyt często może boleśnie zemścić się na naszych stawach. Dzieje się tak poprzez połączenie się licznych kwasów zawartych w pomidorze z wapniem zawartym w białym serze. W wyniku tego powstają nierozpuszczalne kryształki, odkładające się w stawach, następnie wywołujące silne bóle przy każdym ruchu. Nie brzmi dobrze… jednakże jedzenie takiego zestawu sporadycznie, nie powinno przynieść nam żadnych szkód.

Ciacho? 

Nie ma nic przyjemniejszego niż połączenie puszystego, drożdżowego ciasta i pysznej, mocnej, aromatycznej herbaty? Ten zestaw też nie należy do najlepszych. Bogate w witaminę B1, która odpowiada za sprawne działanie naszego systemu nerwowego , ciasto drożdżowe, połączone z mocną herbatą stanie się całkowicie bezwartościowe. Zawarte w herbacie garbniki , działając na błonę śluzową układu pokarmowego, przyczyniają się gorszego wchłaniania wapnia, magnezu, żelaza, cynku i innych ważnych biopierwiastków, a przede wszystkim niszczą witaminę B1. Decydując się na ciasto drożdżowe lepiej jako towarzysza wybrać słabszy herbaciany wywar. 

Dość zaskakujące może wydawać się wymienienie na tej liście niebezpiecznych połączeń czerwonego mięsa i wina. Jak wiadomo, każdy znawca sztuki kulinarnej będzie zachwalał to połączenie, jako idealnie podkreślające smak potraw z czerwonego mięsa. Być może zalety smakowe są, jednakże zdrowotnych brak. Otóż zawarte również w winie garbniki, uniemożliwiają wchłanianie żelaza, którego jest tak dużo w czerwonym mięsie. Częste stosowanie takiego połączenia, zwiększa ryzyko anemii. 

Herbata z cytryną, szkodliwa?

Dla mnie osobiście największym zaskoczeniem była informacja o szkodliwym połączeniu czarnej herbaty z cytryną. Chyba każdy, gdy cierpi na przeziębienie, od razu sięga po gorącą herbatę z cytryną. Jej zdrowotne oddziaływania są nam przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zarówno herbata, jak i cytryna zawierają w sobie bardzo istotne dla zdrowia składniki, chroniące nas przed wieloma chorobami. Jednakże łączenie tych dwóch produktów może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Otóż liście herbaty zawierają sporo glinu, który może przyczyniać się do zmian w mózgu, w tym do choroby Alzheimera. Sam napar z liści herbaty zawiera glin, który jest nieprzyswajalny przez nasz organizm, więc nie ma co się martwić. Problem pojawia się, gdy do herbaty dodamy sok z cytryny. Wówczas powstaje łatwo wchłaniany przez nasz organizm cytrynian glinu, który już stanowi poważne zagrożenie dla naszego organizmu. 

Jak widać chcąc wprowadzić zasady zdrowego jedzenia należy naprawdę wiele się nauczyć. Nie wystarczy tylko znać produktów, które są zdrowe, należy sprawdzić także, czy można je bez obaw łączyć ze sobą.

Ocena: 0

Komentarze (11)

 

 • 2012-09-04 14:15:34
  ja zawsze jem pomidora z ogorkiem
  IP: 193.254.238.41
 • 2012-09-03 14:55:09
  oj..pomidor z ogorkiem, herbata z cytryna.. ile to czlowiek zle robie ;(
  IP: 153.19.220.28
 • 2012-08-21 11:31:52
  ooo i pije herbate z cytryna.. nie do wiary ze to niby szkodzi
  IP: 80.52.171.85
 • 2012-08-21 11:31:34
  ups.. a ja czesto mieszam ogórek z pomidorem ;D
  IP: 80.52.171.85
 • 2012-08-20 19:25:39
  Jestem zdziwiona ,że akurat herbatka z cytryną żle wpływa na zdrowie,przecież jak byłam przeziębiona ile razy ją piłam dodawałam jeszcze miód,albo ciasto drożdzowe z herbatą, o połączeniu ogórka z pomidorem to słyszałam.
  IP: 93.105.64.124
 • 2012-08-17 18:36:10
  Uwielbiam herbatę z cytryną, ale nie piję jej aż tak często żeby mogła mi zaszkodzić. Ważne jest, żeby mieć we wszystkim umiar, wtedy możemy mieć pewność iż nic nam nie zaszkodzi.
  IP: 31.128.17.12
 • 2012-08-17 11:21:36
  Słyszałam o ogórku i pomidorze, ale o reszcie nie, dzięki !
  IP: 193.34.2.1
do góry strony