Uroda.com / Artykuły / Olejki eteryczne

Artykuły

Olejki eteryczne

2012-07-19


Olejki eteryczne są wszędzie – w przyrodzie, kosmetykach i potrawach. Są także szeroko wykorzystywane w leczeniu – mogą nam poprawić nie tylko humor, ale także zdrowie.

nicavera89

Autor:

w s

Jak powstają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to naturalny składnik roślin. Złożone są z wielu związków chemicznych, nierzadko tak nieprzyjemnych jak te zawierające azot i siarkę. Olejki są pozyskiwane z roślin najczęściej przez destylację z parą wodną lub ekstrakcję, czyli wyodrębnianie olejków poprzez rozcieńczanie odpowiednich związków chemicznych.

Do czego są wykorzystywane?

Olejki eteryczne od wielu tysięcy lat są wykorzystywane w aromaterapii czy kosmetologii. Ponieważ olejki eteryczne w naturalnym stężeniu są  szkodliwe dla skóry, rozcieńcza się je i niewielkie ilości dodaje do naparów, kosmetyków czy innych substancji, tworząc przyjazne dla człowieka ekstrakty. Olejki wykorzystywane są także w kuchni, by nadać potrawom pożądany smak.

Lawenda i zapach jodły

Najbardziej znane zastosowanie olejków to oczywiście aromaterapia. Każda z nas wie, że po ciężkim dniu lawendowa kąpiel działa na nas uspokajająco, a po wdychaniu leśnego olejku udrażniają się drogi oddechowe. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak istotną rolę odgrywa zapach w naszym życiu – zastosowanie olejków cynamonowych czy imbirowych przy wejściu do restauracji od razu sprawia, że nabieramy apetytu.

Na kaszel i gorączkę

Działanie olejków eterycznych można podzielić na kilka kategorii. Niektóre olejki działają drażniąco – celowo wywołują stany zapalne czy przekrwienia, aby organizm zaczął produkować przeciwciała(jest to na przykład olejek eukaliptusowy czy kamfora). Inne z kolei działają przeciwbakteryjnie, czyli zabijają drobnoustroje(olejek miętowy i anyżkowy).

Olejki eteryczne działają także żółcio-(olejek miętowy) czy moczopędnie(olejek jałowcowy). Są także olejki wykrztuśne, który dezynfekują i udrażniają drogi oddechowe(olejek sosnowy czy szałwiowy).

Kosmetyki z dodatkiem olejku

Olejki eteryczne są wykorzystywane także w kosmetologii. Skład perfum to ściśle chroniona receptura, złożona z odpowiednio dobranych olejków eterycznych i innych składników chemicznych. Chociaż coraz częściej naturalne olejki są zastępowane tymi wytworzonymi syntetycznie, wciąż to naturalne składniki pozostają najbardziej cenionymi.

Olejki eteryczne w kuchni

Olejki eteryczne stanowią bardzo ważny składnik wielu roślin używanych jako przyprawy. Przykłady można mnożyć – jest to chociażby olejek imbirowy, cynamonowy czy migdałowy. Olejki poprawiają smak potraw i pobudzają trawienie. Stanowią składnik wielu alkoholi, dodawane są też do aromatyzowania słodyczy i wyrobów tytoniowych.

Olejki naturalne nie takie bezpieczne

Bardzo ważne, przy stosowaniu olejków eterycznych, jest ścisłe przestrzeganie zaleceń co do ich stosowania. Musimy sobie zdawać sprawę, że naturalne olejki są bardzo wysoko stężone i mogą poważnie podrażnić nasze błony śluzowe czy skórę. Tylko odpowiednio rozcieńczone olejki można wdychać i stosować bezpożrednio na ciało. 

Ocena: 45

Komentarze (11)

 

 • 2013-01-20 00:21:03
  Uwielbiam wszelkie olejki. Są rewelacyjne dla ciała i zmysłów.
  IP: 83.9.231.94
 • 2012-12-22 12:59:31
  DnvVIctTsbWQkYNN
  No dokładnie, wszystkie kornency rąbią nas jak mogą. Podobno koszt wyprodukowania Red Bulla to 40 gr. Coca Coli podobnie. Takoż i szczepionki (koszty produkcji są groszowe, a cena w aptece kilkaset złotych, bo konkurencji brak przez patent). Wiadomo, że nikt nie będzie pracował za darmo, ale są gdzieś granice przyzwoitości. Produktf3w FM nie znam, ale jeśli mądrze zarządzają kosztami, to zejście z ceną z pewnościąa0jest możliwe bez znaczącej utraty jakości. No chyba że elementem produktu jest dla kogoś dobre samopoczucie po kupieniu czegoś elitarnego. Fajny blog!
  IP: 131.188.11.53
 • 2012-10-29 19:14:23
  Uwielbiam olejek pomaranczowy, po kąpieli obowiązkowo skrapiam sie odrobiną i wprawia mnie on w świetny nastrój
  IP: 46.113.215.212
 • 2012-09-16 09:41:59
  ciekawe bardzo
  IP: 153.19.220.28
 • 2012-08-07 10:20:27
  Nie za bardzo lubię olejki eteryczne :/
  IP: 83.10.156.5
 • 2012-07-26 12:32:42
  Olejki eteryczne, ślicznie pachną a jednak w nieodpowiednich proporcjach mogą podrażniać.
  IP: 83.23.246.138
 • 2012-07-22 17:20:09
  Uwielbiam olejki eteryczne, które jak żadne inne kosmetyki potrafią doskonale zadbać o nasze ciało jak i zmysły, pozwalając im się odprężyć. Na przeziębienie używam olejku eukaliptusowego a na zrelaksowanie pomarańczowego;)
  IP: 31.128.17.12
do góry strony