Uroda.com / Artykuły / O pielęgnacji skóry wrażliwej wg Lirene

Artykuły

O pielęgnacji skóry wrażliwej wg Lirene

2011-02-15


Skąd bierze się nadwrażliwość? Czym charakteryzuje się skóra wrażliwa oraz jak ją pielęgnować? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w tym artykule.

Autor: Dr n. biol. Karolina Bazela

Źródło: Lirene

WRAŻLIWOŚĆ SKÓRY – POWSZECHNE ZJAWISKO
Według badań przeprowadzanych przez ekspertów Laboratorium Naukowego Lirene, problem nadwrażliwości skóry może dotyczyć 25-50% populacji. Skłonność do wrażliwej skóry możemy odziedziczyć, ale też nasza skóra może stać się wrażliwa pod wpływem działania pewnych bodźców. Słońce, wiatr, mróz, dym tytoniowy, stres a nawet niewłaściwie dobrane kosmetyki mogą spowodować  podrażnienie, suchość i szorstkość skóry.  Przejściowo, problem wrażliwości skóry może pojawić się u osób z każdym typem skóry, nawet w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Mechanizmy powstawania i rozwoju nadwrażliwości skóry są złożone i nie do końca poznane.  Jednym z głównych elementów jest nieprawidłowe funkcjonowanie bariery skórnej. Osłabienie funkcji ochronnej skóry ułatwia alergenom przenikanie w głąb skóry, co przyczynia się do powstania podrażnienia skóry i wystąpienia świądu oraz rozwoju stanu zapalnego. 

Skóra wrażliwa jest cienka, na ogół dość jasna lub prześwitują przez nią naczynia krwionośne nadając jej lekko zaróżowiony kolor. Charakteryzują ją matowość oraz tak silne napięcie, że każde dodatkowe podrażnienie, np. przez wodę, powoduje silne uczucie ściągnięcia. Charakterystyczne reakcje skóry wrażliwej na bodźce to rumień, suchość, szorstkość i łuszczenie się. Objawami subiektywnymi mogą być: odczucie kłucia, ściągnięcia czy gorąca, długotrwałe, nawracające pieczenie oraz świąd. 

PIELĘGNACJA SKÓRY WRAŻLIWEJ
Niezwykle ważnym elementem życia codziennego osób ze skórą wrażliwą jest odpowiednia pielęgnacja skóry, zarówno twarzy jak i ciała. Podstawową zasadą jest stosowanie kosmetyków stworzonych z myślą o skórze wrażliwej, dostosowanych do jej potrzeb. Produkty te pozbawione są barwników i zapachu, a ich bezpieczeństwo i skuteczność została przetestowana na grupie osób ze skłonnością do alergii. Warto stosować produkty jednej serii, które kompleksowo pielęgnują skórę, wzajemnie się uzupełniając. 

Kluczowe w pielęgnacji skóry wrażliwej jest odbudowanie i utrzymanie na odpowiednim poziomie funkcji barierowych naskórka. Dlatego też w recepturachshutterstock_14428582.jpg kosmetyków powinny znaleźć się substancje aktywne, które uzupełnią ubytki w płaszczu hydrolipidowym skóry, takie jak np. masło Shea, wosk  z oliwek czy oleje roślinne.Cenne dla skóry wrażliwej są substancje o działaniu nawilżającym – warto, by krem zawierał roślinne polisacharydy, glicerynę, kwas hialuronowy. Wzmocnienie naturalnych mechanizmów ochronnych skóry oraz ochronę przed czynnikami środowiska wewnętrznego zapewnią antyoksydanty oraz minerały, takie jak miedź, cynk, wapń.  W kosmetykach do cery wrażliwej szukajmy też substancji o działaniu łagodzącym i kojącym - allantoiny, D-pantenolu, wyciągu z lnu, minerałów: miedzi i cynku. 

Oprócz stosowania na skórę odpowiednich kremów i balsamów o działaniu ochronnym i nawilżającym, należy zwrócić szczególną uwagę  na konieczność odpowiedniego oczyszczania skóry. Kąpiele w gorącej wodzie, zwłaszcza zbyt częste, powodują wysuszenie skóry. Zalecane jest używanie delikatnych kosmetyków myjących pozbawionych silnych detergentów, zapachu zawierającego alergeny i barwników, które nie zaburzą funkcjonowania naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry. Szczególną uwagę należy poświęcić oczyszczaniu twarzy i okolic oczu – tu polecane są delikatne śmietanki i mleczka, których stosowanie nie wymaga spłukiwania wodą.

SKÓRA WRAŻLIWA A SŁOŃCE…
Pielęgnując skórę wrażliwą należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej -  ten typ skóry jest często szczególnie wrażliwy na działanie promieni słonecznych, na które może nawet zareagować tzw.  fotoalergią*. Problem ten nasilić się może w okresie letnim, kiedy wystawiamy ciało na różnorodne czynniki, takie jak słońce, wiatr, słona woda czy różnice temperatur pomiędzy upalnym powietrzem na zewnątrz a chłodnym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dlatego osoby ze skórą wrażliwą powinny szczególnie zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Osoby ze skórą wrażliwą powinny  stosować kremy fotoochronne o co najmniej średnim stopniu ochrony (SPF 20) już od wczesnej wiosny, przez cały okres lata i wczesnej jesieni. Ochrona taka potrzebna jest także zimą, podczas wyjazdów na narty. Osoby, których skóra reaguje na słońce fotoalergią, powinny używać kosmetyków o najwyższym stopniu ochrony (SPF 50).

* Fotoalergia - reakcja alergiczna skóry na działanie promieni słonecznych. Występuje najczęściej w postaci swędzącej wysypki, pojawiającej się już po pierwszym kontakcie ze słońcem. 
Ocena: 0

Komentarze (1)

 

  • 2011-06-18 18:49:28
    jVbBWpoxfC
    With the bases loaded you sutrck us out with that answer!
    IP: 80.11.47.33
do góry strony