Uroda.com / Artykuły / Noworoczne postanowienia – puste słowa?

Artykuły

Noworoczne postanowienia – puste słowa?

2010-12-03


Historia ta powtarza się co roku, gdy zbliżamy się do świąt oraz do sylwestrowego szaleństwa. Zawsze towarzyszy jej mnóstwo zapału, dużo emocji, a niekiedy wzniosłe cele. Jaki tytuł ma ta historia? Noworoczne postanowienia!

kmalodobry

Autor:

Katarzyna Małodobry

Źródło: Uroda.com

Postanowienia noworoczne są nieodłącznym elementem, który towarzyszy nam na finiszu starego roku. Wtedy właśnie jesteśmy bardziej skłonni do refleksji, a także do podsumowania naszych dokonań, bilansu życiowych zysków i strat. Czego wyrazem są tak naprawdę postanowienia noworoczne? Na pewno powinny być przejawem chęci zmian, które chcemy wprowadzić. Niekiedy mają na celu polepszenie naszego życia, wyeliminowanie spraw, które nam je utrudniają. Patrząc na to można stwierdzić, że postanowienia noworoczne są potrzebne. Tylko jak sprawić, aby niebyły tylko czczą gadaniną, albo słomianym zapałem? Istnieje kilka sposób, które mogą pomóc nam je dotrzymać, reszta zależy tylko od nas samych.

Okazuje się, że według badań amerykańskiego profesora Richarda Wisemana z University of Hertfordshire, mężczyznom dużo łatwiej jest dotrzymać postanowień, w momencie gdy widzą dla siebie konkretną korzyść. Na przykład kiedy stracą na wadze, staną się szczuplejsi mogą okazać się bardziej atrakcji dla płci pięknej. U kobiet wygląda to nieco inaczej. Łatwiej jest nam dotrzymać postanowień, gdy o swoich celach poinformujemy rodzinę oraz znajomych, a tym samym otrzymamy od nich moralne wsparcie i doping do zrealizowania postanowienia.

Jak się zabrać do postanowień noworocznych, aby miały największą szansę realizacji? Przede wszystkim należy dobrze przemyśleć swoje postanowienia. Warto się zastanowić co możemy zmienić w swoim dotychczasowym życiu, może to być coś duchowego lub bardziej przyziemnego. Następnie zapisz swoje cele od najważniejszego, do tego najmniej ważnego. Istotne  jest, aby postawione przez nas cele były realistyczne, ale jednocześnie niezbyt proste. Niech to nie będzie jeden ciężki do osiągnięcia cel, ale kilka mniejszych  bardziej prawdopodobnych. Staraj się podchodzić do realizacji swoich postanowień, zawsze w sposób pozytywny. Określ sobie strategiczną datę rozpoczęcia realizacji, nie odwlekaj tego w czasie. Umieść swoje postanowienia w ramach czasowych, czyli ustal termin do jakiego zrealizujesz swoje cele.  Postaraj się dla swoich dwóch najważniejszych celów, ułożyć szczegółowy plan przebiegu realizacji. Możesz poszukać osoby, która będzie miała ten sam cel i wspólnie z Tobą, będzie dążyć do jego realizacji. Jest to bardzo dobry sposób, który mobilizuje do działania, a jednocześnie pozwala kontrolować stopień realizacji postanowienia. Towarzysz pozwoli Ci także, na rozwijanie i ulepszanie metod osiągnięcia wspólnego celu. Staraj się codziennie śledzić przebieg realizacji oraz planować działania, dla konkretnego celu. Możesz zapisywać w kalendarzu co dziś zrobisz dla swoich postanowień, a co najważniejsze egzekwuj to bez względu na to, jak jesteś zajęty. Stosuj zasadę małych kroczków, skupiając się na drodze do celu, a nie na samym celu. Nagradzaj samego siebie za etapy, które uda Ci się przejść, z góry określ nagrodę.

Ważne jest, aby w czasie precyzowania zmian, które chcemy wprowadzić w nasze życie, być w dobrej kondycji umysłowej. Pamiętaj, jeśli chcesz zrealizować jakikolwiek cel, będziesz potrzebował sporo motywacji i konsekwencji, w dążeniu do realizacji. W momencie, gdy zdarzy Ci się „polegnąć”, nie poddawaj się, tylko zastanów dlaczego i kontynuuj wykonywanie postanowień. Nie załamuj się, miej świadomość, że postanowienie czegoś oraz realizacja to naprawdę ciężka praca. Jeszcze cięższa jest, gdy ten efekt chcemy utrzymać.

Życzymy Wam realizacji wszystkich postanowień i tych dużych, i tych trochę mniejszych!       
Ocena: 50

Komentarze (2)

 

  • 2012-12-12 18:57:02
    co roku ten sam problem :D Nawet spisanie tego wszystkiego na kartki nic nie da ;p
    IP: 81.219.156.45
  • 2012-09-03 19:38:30
    Niestety zawsze jest z tym problem ale wystarczyłoby wypisać najwazniejsze 1 postanowienie i trzymac sie tego... jednak wiekszośc z nas wypisuje całą listę,do której później nie sięga i tak co roku:))
    IP: 164.126.70.97
do góry strony