Uroda.com / Artykuły / Nietolerancja pokarmowa

Artykuły

Nietolerancja pokarmowa

2013-10-09


Bóle mięśni czy stawów, zapalenia zatok, wzdęcia, zaparcia, bóle głowy, zmęczenie, wypryski - to tylko kilka z wielu objawów nietolerancji pokarmowej.

romamagnopere

Autor:

Roma ZielińskaMożna długo zastanawiać się skąd biorą się te objawy, ponieważ mogą one pojawić się do trzech dni po spożyciu pokarmu i utrzymywać się tygodniami. Zupełnie inaczej niż w przypadku alergii pokarmowej, kiedy objawy często są widoczne natychmiast po kontakcie z alergenem. Obydwa terminy są często mylone.

Przy standardowej alergii pokarmowej, po spożyciu określonego pokarmu występuje zazwyczaj ostra i natychmiastowa reakcja układu immunologicznego. Objawy nietolerancji pokarmowej są rozłożone w czasie i mają miejsce od kilku godzin do kilku dni od spożycia pokarmu. Jeśli konsultowałeś z lekarzem rodzinnym swoje objawy, a diagnoza nie została ustalona, być może cierpisz na nietolerancję pokarmową. Szacunkowo na nietolerancję pokarmową cierpi nawet 45% populacji. U chorych z nietolerancją pokarmową mogą wystąpić więcej niż jeden objaw w tym samym czasie.

Od dawna wiadomo, że spożywanie niektórych pokarmów może mieć znaczny wpływ na nasze zdrowie - tłumaczy dr Roma Zielińska z gabinetu medycyny estetycznej MAGNOPERE w Krakowie. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach spożywamy ogromną ilość przetwarzanych produktów spożywczych. Nietolerancji pokarmowej towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów i wiele przewlekłych zaburzeń - dodaje dr Roma Zielińska.

Wskazanie konkretnego pokarmu lub pokarmów powodujących objawy może być bardzo trudne. Dieta nie zawierająca pokarmów stwarzających problemy często wystarczy, aby zapobiec objawom. Identyfikacja tych pokarmów jest rzeczą trudną, natomiast pierwszy etap w tym procesie stanowi wykonanie testu Food Detective. Test Food Detective, na podstawie próbki krwi pobranej z palca, pozwala określić produkty pokarmowe powodujące nietolerancję. Produkty te powinniśmy wyeliminować całkowicie z diety i zastąpić innymi z tej grupy na co najmniej trzy miesiące. W ten sposób odciążony organizm, zregeneruje siły witalne i odpornościowe układu immunologicznego. Jeżeli objawy ustąpią, wyeliminowane pokarmy można wprowadzać pojedynczo i monitorować efekty ich wprowadzania.

Stosowana dieta ma bezpośredni wpływ na stan naszego zdrowia. Zaleca się stosowanie zrównoważonej diety, gdyż może to pomóc w uniknięciu różnych chorób - tłumaczy dr Roma Zielińska. Zrównoważona dieta będzie zapewniała regularną podaż białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Ważne jest, aby spożywać urozmaicony zestaw pokarmów a eliminacja nietolerowanych pokarmów pozwoli ponownie ocenić swój styl życia i wybory żywieniowe.

Ocena: 0

Komentarze (4)

 

 • 2017-07-14 02:51:39
  EK6hayRS
  Good article, Daniel. However, it's worse than mere denial. The West's elites are set-lfoalhing vermin who hate, and want to destroy, their own culture and society. It doesn't matter to them who the destroyers are: Marx or Mohammed. They worship death, as Jamie Glazov has observed.
  IP: 46.161.14.99
 • 2017-07-14 02:02:07
  aWTqakD0
  I\'ve been lokiong for a post like this forever (and a day)
  IP: 46.161.14.99
 • 2015-04-29 14:26:17
  IwonaBalicka
  Ja swojego dietetyka znalazłam z ogłoszenia tutaj http://oglos24.pl/ogloszenia/all/all/163,dieta/1 o 180 stopni zmieniło się moje życie kiedy nie jem już zabronionych produktów.
  IP: 87.204.106.131
 • 2014-09-30 13:38:28
  IrminaWroc
  Zdecydowanie pierwszym krokiem powinna być wizyta u dietetyka, powie jakie badania trzeba przeprowadzić i zasugeruję co trzeba a czego nie jeść. Ja z córką we Wrocławiu byliśmy w http://jasmed.pl bo jej waga systematycznie rosła, okazało się że jadła wiele złych rzeczy.
  IP: 87.204.106.131
do góry strony