Uroda.com / Artykuły / Nieprzyjemne skutki stresu - jak się ich pozbyć?

Artykuły

Nieprzyjemne skutki stresu - jak się ich pozbyć?

2016-10-28


Dzisiejsze szybkie tempo życia przekłada się na wiele sfer życia miedzy innymi na pracę. Biegamy od spotkania do spotkania, łykamy w pośpiechu kolejną kawę, często na pusty żołądek. Pracy jest coraz więcej, a szefowie wydają się być coraz bardziej wymagający. Kolejne deadline’y, kolejne projekty, a konkurencja na rynku pracy spora. Staramy się więc dać już nie 100 ale 150% z siebie.

Autor: Uroda.com

Źródło: informacja prasowaW takim rytmie jesteśmy w stanie wytrzymać kilka tygodni, może miesięcy, aż wreszcie stajemy się coraz bardziej nerwowi, źle sypiamy, boli nas żołądek, doskwierają nam biegunki, a przed ważną prezentacją zdarza się zwymiotować. Coraz większe możliwości, które daje nam praca mają także swoją drugą, ciemną  stronę – okropny stres, na który jesteśmy narażeni każdego dnia, który zaczyna przeszkadzać nam w normalnym funkcjonowaniu i odbija się na naszym zdrowiu. 
 
Nieprzyjemnie skutki stresu

Stres to reakcja organizmu na stresory, czyli sytuacje wywołujące stres. Stresorami może być występ przed publicznością, egzamin, ważne wydarzenie w życiu człowieka. Stres wywołany przez wymienione sytuacje jest czymś naturalnym, czasem nawet motywującym do działania. Są jednak sytuacje, które trwają przez dłuższy czas i wywołują reakcje stresu – spotykamy się z nimi najczęściej w pracy. Gdy organizm nie jest w stanie sobie z nimi już radzić wysyła sygnały w postaci różnych dolegliwości. Kiedy jesteśmy zdenerwowani mózg wysyła do wszystkich komórek i tkanek sygnał, żeby przygotować się do walki. We krwi podnosi się poziom kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny, wzrasta stężenie glukozy, następuje przygotowanie organizmu do przetrwania.

Wysoki poziom adrenaliny i kortyzolu powoduje obniżenie odporności organizmu, wzrasta wówczas napięcie mięśniowe, ciśnienie ulega podniesieniu co może prowadzić nawet do zawału serca. Stres odczuwa także żołądek. Pod wpływem działania adrenaliny wydzielają się większe ilości kwasów trawiennych, które drażnią błonę śluzową wyściełającą żołądek. Daje to objawy w postaci zgagi, pieczenia w dołku, jeśli będą utrzymywać się dłużej, mogą przerodzić się we wrzody żołądka i dwunastnicy, czy zapalenie błony śluzowej. Większa ilość kwasów trawiennych powoduje także skurcze jelit i biegunkę. Biegunka spowodowana jest także wydzielaniem się większej ilości katecholamin, które wydzielają się pod wpływem stresu, a które pobudzają perystaltykę jelit. Zdarza się, że człowiek obciążony długotrwałym stresem wypróżnia się nawet kilkanaście razy dziennie. Przy silnym stresie można, poza biegunką, odczuwać także ściskanie w jelitach, skurcze żołądka i wymioty. Jeśli takie dolegliwości będą utrzymywać się dłużej, może dojść do utraty ważnych elektrolitów i odwodnienia organizmu.


Ocena: 0

Komentarze (1)

 

  • 2016-11-07 09:13:18
    MAARCIA
    Po stresującym dniu polecam gorącą kąpiel przy użyciu egzotycznego żelu pod prysznic mango & marakuja z firmy floslek!
    IP: 83.144.90.58
do góry strony