Uroda.com / Artykuły / Niekoniecznie czapka – czyli jak skorygować kształt uszu

Artykuły

Niekoniecznie czapka – czyli jak skorygować kształt uszu

2010-10-01


Istnieje wiele powiedzeń odnoszących się do naszej aparycji – ładnym żyje się łatwiej czy jak cię widzą tak cię piszą. Wiele osób z pewnością zgodziłaby się z takimi opiniami. Może właśnie dlatego niedoskonałości w naszym wyglądzie są źródłem tylu kompleksów. Przykładem może być problem odstających uszu – często nawet sami rodzice zastanawiają się jak skorygować kształt uszu swojego dziecka, aby wyglądało lepiej.

Autor: Ars Estetica

Odstające uszy to dla wielu osób ogromny problem. Nie wyglądają zbyt ładnie, a tym samym są źródłem kompleksów. Choć tak naprawdę jest to niewielka wada, którą można ukryć np. pod dłuższymi włosami, sprawia, iż znajdujemy się w niekomfortowej sytuacji. „Domowe” sposoby takie jak przyklejanie lub krępowanie uszu nie dają oczekiwanych rezultatów, dlatego często zastanawiamy się nad tym, jak skorygować kształt uszu, aby definitywnie rozwiązać nasz problem.

Jak skorygować kształt uszu?   

shutterstock_53536393.jpg   Jedynym sposobem pozbycia się odstających uszu jest poddanie się operacji. Choć jest to zabieg wymagający interwencji chirurgicznej, leczeniu mogą się poddać osoby w różnym wielu, nawet bardzo młode.
Taką operację można wykonywać na pacjentach, którzy ukończyli 6-7 rok życia. Przedtem trzeba jednak sprawdzić, czy maluch będzie w stanie znieść stres i niedogodności całej sytuacji- mówi dr Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica. -Dzieciom podawane jest znieczulenie ogólne, natomiast dorosłym – miejscowe.  Hospitalizacja nie jest niezbędna, dlatego zaraz po zabiegu pacjent może udać się do domu.
    Choć leczeniu może poddać się praktycznie każdy, niezbędne jest wyrażenie woli i zgoda na wykonanie operacji. Ta czynność podejmowana jest również często wobec dzieci, ale jedynie wówczas, gdy jest w stanie samodzielnie określić swoje potrzeby oraz oczekiwania. Dzieje się tak, ponieważ wielu rodziców sugeruje dziecku coś, co tak naprawdę jest dla niego szkodliwe.
    Korekcji uszu poddają się osoby w różnym wieku, jednak najczęściej są to młodzi ludzie, którzy z różnych względów nie mieli wcześniej okazji poddać się leczeniu, choć myśleli o tym od dawna.

Przebieg zabiegu – czy jest się czego bać?

    Operacja rozpoczyna się od podania pacjentowi środka znieczulającego. Dzieciom podaje się znieczulenie ogólne, natomiast dorosłym – miejscowe. Dzieje się tak dlatego, iż maluchy, z  racji swojego wieku, mogłyby źle znosić zabieg przy zachowaniu świadomości. Zazwyczaj jednak pacjent jest w pełni przytomny, jednak nie odczuwa żadnego bólu.
    Już na stole operacyjnym na małżowinach malowany jest zarys linii, wzdłuż których prowadzone będą cięcia. W tej okolicy podawane jest znieczulenie w formie zastrzyków bardzo cienką igłą. Operowany czuje jedynie pierwsze ukłucie, gdyż wszystkie następne odbywają się już w znieczulonej skórze. Następnie dokonywane są wszystkie niezbędne cięcia oraz korekty, które mają poprawić wygląd uszu. Zakładane w czasie zabiegu szwy zdejmuje się już po kilku dniach. Na koniec pacjentowi zostaje założony opatrunek obejmujący małżowiny oraz całą głowę. W tym stanie może on następnie udać się do domu – hospitalizacja nie jest konieczna.

Czas pooperacyjny – gojenie

    W pierwszych dniach, tuż po zabiegu, możliwe jest wystąpienie uczucia dyskomfortu. Z pewnością będzie towarzyszył nam także ból. Nie jest on jednak bardzo dotkliwy, dlatego można sobie z nim poradzić, zażywając leki przeciwbólowe dostępne w naszych aptekach bez recepty (np. APAP, Paracetamol, Panadol czy Saridon). Jeśli ktoś jednak jest bardziej wrażliwy na ból, może poprosić o wydanie recepty na środki o nieco silniejszym działaniu, choć zwykle nie jest to konieczne. W przypadku, gdyby ból był szczególnie silny, należy zgłosić się z tym do swojego lekarza prowadzącego.
    Opatrunek zmienia się zazwyczaj po dwóch dniach od operacji, a już po  tygodniu zdejmowany jest całkowicie wraz ze szwami. Obrzęk oraz krwiaki powinny już w tym okresie zniknąć lub staną się mniej widoczne. Uszy pozostaną jednak lekko opuchnięte i tkliwe jeszcze przez kilkanaście następnych dni. Blizny, które powstaną wskutek operacji, zostaną ukryte w bruździe między małżowiną uszną, a czaszką. Efekt operacji utrzymuje się do końca życia, trzeba jednak pamiętać, aby unikać urazów w początkowym okresie po zakończeniu leczenia.

    Istnieje tylko jedna odpowiedź na pytanie, jak skorygować kształt uszu. Jest nią oczywiście poddanie się operacji estetycznej. Jeśli faktycznie bardzo tego pragniemy i nie jesteśmy w stanie pogodzić się z drobną niedoskonałością naszego wyglądu – nie mamy na co czekać. Nie jest to zabieg skomplikowany ani bolesny, dlatego każdy, kto tego potrzebuje może się mu poddać. Nagrodą jest rozwiązanie przykrego, dla każdego posiadacza odstających uszu, problemu.

    
 
Ocena: 0

Komentarze (4)

 

 • 2015-01-31 21:01:26
  Nikola
  W Medycynie Młodości w Warszawie jest coś takiego jak jednoetapowe zabiegi. One w bardzo szybki sposób leczą takie wady wrodzone, jak odstające uszy – i to nawet u dzieci po 6 roku życia. Operacja, którą przeprowadza chirurg, dr Zbigniew Surowiec trwa dosłownie pół godziny, a efekty przylegających uszu są trwałe. Potem dziecko wraca do domu tego samego dnia (z założonymi na uszach opatrunkami), a po tygodniu zdejmowane są szwy. Piszę o tym wszystkim, bo myślę, że warto dziecko odpowiednio wcześnie ustrzec przed kompleksami. Jeśli ma bardzo odstające uszy, lepiej zlikwidować tę wadę wcześniej niż czekać aż dorośnie i samo o tym zadecyduje. Nie wiem, przynajmniej mnie się tak wydaje.
  IP: 89.74.236.15
 • 2014-11-08 20:33:23
  Anonim
  Nie róbcie operacji gdy dzieci nie chcą , róbcie ja gdy mają kompleksy !
  IP: 46.151.136.17
 • 2013-11-11 15:50:34
  Rafał
  jestem po zabiegu i po 2 latach uszy znowuwróciły do swojej postaci z przed operacji. byłem u lekarza i dziwił się.Chciałem jeszcze raz zrobić operację ale stwierdził że to jest bez sensu i wmawiał mi że nie ma tragedii .. ale ja widze ze jest. powiedział tez ze ponowna operacja nie ma sensu .. nic nie rozumiem
  IP: 83.1.197.220
 • 2012-12-06 11:54:37
  Ja wybieram się na zabieg....... Trzymajcie kciuki :)
  IP: 83.8.140.102
do góry strony