Niebieska linia przeciw przemocy
2019-04-03

Pracownice Rossmanna zrobią sobie niebieski makijaż na znak solidarności z ofiarami przemocy domowej.
Autor: uroda.com
Źródło: informacja prasowa
Bo makijaż może wyrażać osobowość, ale także zaangażowanie. Akcja rozpocznie się z początkiem kwietnia, jest dobrowolna i wezmą w niej udział panie, które po prostu chcą zamanifestować swoje wsparcie.

Niebieska Linia, czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w rodzinie powstała w 1995r. jako placówka Instytutu Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. O przemocy w rodzinie w tamtych czasach w ogóle się nie mówiło, nieznana była skala zjawiska, policja nie miała procedur jak postępować w takich sytuacjach. Jednak już w pierwszym roku działania Niebieskiej Linii zadzwoniło po pomoc blisko 4 tys. osób.
Inicjatywa utworzenia Niebieskiej Linii wyszła od Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która wraz z policją stworzyła procedurę Niebieskich Kart, czyli co trzeba zrobić, gdy funkcjonariusze dostaną informację o jakiejkolwiek formie domowej przemocy: o co pytać, jak się zachować i co robić już po samej interwencji.
Wszczęcie procedury Niebieskiej Karty nie jest równoznaczne z oskarżeniem (choć w razie potrzeby informacje z Niebieskich Kart mogą stać się dowodem procesowym), za każdym

Ofiary przemocy zwykle mają nawet problem z nazwaniem tego, czego doświadczają od najbliższych przecież sobie osób. Szukają winy w sobie, wstydzą się powiedzieć o tym rodzinie czy przyjaciołom. Dlatego często najłatwiej im podzielić się z tym anonimowo przez telefon.
- Nasi psychologowie i prawnicy mają wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami doznającymi przemocy. Rozumieją, że dzwoniący znaleźli się w trudnej, kryzysowej sytuacji. Często nie starcza im już sił, aby zgłosić się po pomoc bezpośrednio do placówki pomocowej, bo taka wizyta wymaga wiele odwagi i energii. Oznacza to kontakt z kimś obcym, a taki krok może wzbudzać wiele obaw i lęku u osób potrzebujących wsparcia, zwłaszcza jeśli czują się bezsilne wobec przeżywanego problemu. Anonimowa rozmowa telefoniczna to komfortowa forma uzyskania pomocy na początkowym etapie, kiedy szuka się dróg rozwiązania problemu – wyjaśnia Renata Durda, kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.
W 2018r. według statystyk policyjnych aż 88133 osób doświadczyło przemocy w

Ale dzwonią także dzieci i młodzież (12404 osoby), które same znalazły się w tak dramatycznej sytuacji lub są świadkami przemocy wobec bliskich oraz mężczyźni skarżący się głównie na przemoc psychiczną, w tym ośmieszanie i upokarzanie przez żony lub partnerki.
Coraz częściej dzwonią także świadkowie przemocy – ponad połowa telefonów do Niebieskiej Linii – którzy pytają co mogą zrobić, jak zareagować.
Niebieska Linia otrzyma od Rossmanna wsparcie finansowe, ale też rzeczowe. Pogotowie znalazło się na liście 250 organizacji, którym w ramach akcji „Pomagamy jak umiemy” firma Rossmann przekaże produkty warte w sumie 5 mln zł.
Każda osoba, która dokona zakupów za pomocą aplikacji Rossmann PL do 31 października 2019r. będzie gromadziła punkty. Przełożą się one na pomoc dla instytucji z całej Polski. Ciągle do 5 kwietnia (przedłużyliśmy termin) można jeszcze wybierać, którą organizację np. Niebieską Linię, chce się wspierać. Jeśli ktoś przystąpi do Klubu Rossmann później – nic straconego, będzie miał dwa tygodnie na wybranie „swojej” organizacji.
*) Poradnia telefoniczna Niebieska Linia nr. telefonu: 226687000 (działa codziennie w godz. 12.00-18.00)
Mail: poradnia@niebieskalinia.pl
Komentarze (452)