Uroda.com / Artykuły / Nie martw się potem

Artykuły

Nie martw się potem

2012-07-17


Lato. Ponad 30 stopni Celsjusza. A my w garniturach, krawatach, koszulach, eleganckich sukienkach na których plamy potu niestety bezlitośnie zostawiają ślady. Do tego mokre dłonie, o stopach nawet już nie wspominając… to jakiś koszmar a nie piękne, upalne lato!

romamagnopere

Autor:

Roma Zielińska

Źródło: Gabinetu Medycyny Estetycznej MAGNOPERE

Ale spokojnie- w medycynie estetycznej to już od dawna nie jest problemem dzięki toksynie botulinowej typu A, którą wstrzykujemy w miejsca gdzie nasz organizm nadmiernie wydziela pot- wyjaśnia dr Roma Zielińska  z gabinetu Medycyny Estetycznej MAGNOPERE w Krakowie.

Dlaczego i po co się pocimy?

Pocenie się jest fizjologicznym procesem naszego organizmu. Utrzymuje ono prawidłową temperaturę ciała, wydala niepotrzebne substancje oraz chroni naszą skórę przed bakteriami, wirusami, grzybami. Problemem natomiast jest nadpotliwość. Przyczyną jej jest nadreaktywność gruczołów potowych, których najwięcej jest na dłoniach, stopach, w okolicach pach i pachwin. Gdy umycie skóry, zastosowanie antyperspirantu nie przynosi efektu- warto zastanowić się nad zastrzykami z botuliny.

Jak wygląda zabieg?

Po przeprowadzeniu niezbędnego wywiadu i zakwalifikowaniu do zabiegu, lekarz przy użyciu strzykawki oraz cienkiej igły  wstrzykuje niewielką objętość roztworu  w miejsca nieznacznie oddalone od siebie, pokrywając równomiernie okolicę skóry objętej wzmożoną potliwością. Mimo, iż jest to zabieg lekarski możemy powiedzieć -tzw. zabieg „lunchowy”- trwa nie dłużej niż 30 minut. Po zabiegu spokojnie można wrócić do codziennych obowiązków.  Zahamowanie wydzielania potu widoczne jest już po kilku dniach i utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Zabieg jest prawie bezbolesny, ale osoby wrażliwe mogą być znieczulone.

Jak działa botulina?

Toksyna botulinowa powoduje porażenie zakończeń nerwowych pobudzających gruczoły do produkcji i wydzielania potu. Jej skuteczność w leczeniu nadmiernej potliwości jest bardzo wysoka i obarczona minimalnym ryzykiem wystąpienia przemijających efektów ubocznych takich jak zmęczenie, niewielki wzrost temperatury ciała, bóle mięśniowe.

Dlaczego warto?

Podobno zapach dociera do nas jako pierwszy. A chyba nikt z nas nie chce aby nieprzyjemny zapach był naszą wizytówką. A mokre dłonie dawały sygnał o naszym stresie i braku kontroli emocjonalnej- szczególnie w pracy. Mimo iż pocenie jest prawidłowym procesem organizmu, nadmierne pocenie jest już niezmiernie kłopotliwe. Z problemem tym wiąże się poczucie wstydu, zażenowania, co prowadzi w efekcie do ograniczeń w kontaktach z innymi ludźmi. Dlatego naprawdę warto zastanowić się nad likwidacją tego problemu. Szkoda byłoby z takiego powodu rezygnować z kontaktów towarzyskich, kariery zawodowej i izolować się od otoczenia.


Ocena: 0

Komentarze (5)

 

 • 2015-08-18 12:52:55
  Paweł
  miałem straszne problemy z poceniem sie dłoni a szczególnie latem w upalne dni koleżanka poleciła mi Centrum Amaryllis w którym wykonuja zabiegi z użyciem botoxu na nadpotliwosc dłoni musze przyznac efekt super przestał mi spływac pot z dłoni warto!!!
  IP: 213.238.82.97
 • 2012-08-19 20:06:26
  Myślę, że osoby które naprawdę mają problem z nadmiernym poceniem mogłyby skorzystać z takiego rozwiązania. Szkoda tylko, że nie nie podano ceny takiego zabiegu.
  IP: 87.205.195.20
 • 2012-07-24 14:34:53
  Każdy z nas boryka się z tym problemem, jednak nie każdy poci się tak samo, niektórzy prawie wcale nie mają takich problemów, natomiast inni czują sie skrępowani. Mi na szczęście wystarczy zwykły antyperspirant np. Nivea i problem jest pod kontrolą. na rynku jednak istnieją specyfiki, mocniejsze, także każdy znajdzie coś dla siebie.
  IP: 83.21.80.169
 • 2012-07-22 17:35:13
  Na szczęście nie mam z tym problemu, wystarcza mi dobry antyperspirant np. z Bioderma. O tym magicznym kamieniu słyszałam, podobno jest skuteczny, niestety łatwo może ulec uszkodzeniu;)
  IP: 31.128.17.12
 • 2012-07-19 17:21:56
  słyszał ktoś o o antypotnym magicznym kamienu? możecie napisać coś więcej na ten temat?
  IP: 212.244.47.30
do góry strony