Uroda.com / Artykuły / Nie bagatelizuj alergii!

Artykuły

Nie bagatelizuj alergii!

2011-02-01


Ciągle pociągasz nosem? Pojawiają Ci się cyklicznie wysypki? A może odczuwasz permanentne zmęczenie? Nie ignoruj takich przypadków, może się okazać, że to objawy alergii.

Autor: sonia zieleniewska

Źródło: uroda.com

W dzisiejszych czasach niemożliwa jest całkowita izolacja od środowiska zewnętrznego. Tym samym jesteśmy narażeni na działanie wielu alergenów. Pyłki kwiatów, sierść zwierząt czy kurz to najbardziej znane alergeny, które stanowią jedynie nikły procent substancji, które mogą uczulać człowieka.

Alergia to choroba przede wszystkim dziedziczna, bo to właśnie od genów zależy nasz poziom antygenów w organizmie. Może się ujawnić już w niemowlęctwie (jeśli dziecko ma kontakt z alergenem), lub  w późniejszych etapach rozwoju. U dzieci w wieku przedszkolnym często uwidacznia się astma, katar sienny czy wyprysk alergiczny doskwiera nastolatkom. Jednak produkcja co raz to nowszych detergentów, środków czyszczących i innych chemikaliów narażają nasz organizm na kontakty z alergenami, na które brak antygenów w naszym ciele. Dodatkowo wyziewy z elektrowni czy szkodliwe substancje emitowane przez silnik diesla zwiększają prawdopodobieństwo zostania alergikiem nawet w wieku dojrzałym. Niestety siedząc w domu nie jesteśmy bezpieczni, gdyż zagrożenie czyha w naszej kanapie, dywanie czy nawet lodówce, o kosmetyczce nie wspominając. 

Większość alergenów, na które możemy być narażeni we własnym domu (i ich objawy) to:

- sierść zwierząt
objawy: astma, katar sienny, zmiany skórne, podrażnienie śluzówki nosa
- pierze, wełna
objawy: podrażnienie śluzówek, świąd
- odchody roztoczy (kurz domowy)
objawy: katar sienny, astma, podrażnienie śluzówki nosa, świąd
- zarodniki pleśni 
objawy: katar sienny, astma
- substancje chemiczne (detergenty, kosmetyki)
objawy: głównie zmiany skórne, podrażnienie śluzówki, świąd
- składniki leków
objawy: pokrzywka, obrzęk, podrażnienie układu pokarmowego
- żywność (głównie produkty mleczne, ale i owoce, jaja, orzechy)
objawy: podrażnienie układu pokarmowego, obrzęk, wykwity skórne

Na zewnątrz domu uczulają głównie:

- jad owadów (np. pszczół, os)
objawy: obrzęk, wysypka, wymioty, świąd
- pyłki traw i drzew (np. brzoza, topola, dąb, babka, leszczyna)
objawy: podrażnienia śluzówki oczu, górnych dróg oddechowych, świąd

Niestety najczęściej nie wiemy na co jesteśmy uczuleni, o ile w ogóle wiemy, że jesteśmy chorzy. Dlatego warto przejrzeć poniższą listę symptomów alergii. Większość z nich uprzykrza nam codzienne funkcjonowanie. Jeśli zauważyłaś któreś z nich u Ciebie, lepiej udaj się w najbliższym czasie do alergologa.

Ogólne objawy alergii:
- podrażnienie błon śluzowych: nieżyt nosa, podrażnienie spojówek oczu, kichanie, astma oskrzelowa,
- zmiany skórne: wysypka, pokrzywka, pęcherze, świąd, atopowe zapalenie skory,
- zaburzenie pracy układu pokarmowego: biegunka, wzdęcia, podrażnienie błon śluzowych żołądka,
- infekcje dróg moczowych, wielomocz,
- zmęczenie, senność, apatia,
- ból głowy, migreny,
- wahania ciśnienia, bóle mięśniowe,
- różnego rodzaju zmiany nastroju, lęki.
shutterstock_53874880.jpg
Leczenie:
Alergia jest choroba przewlekłą, nie wynaleziono na nią jeszcze skutecznej metody. Jedynie w przypadku alergii pokarmowej możemy postarać się o całkowite wyeliminowanie alergenów z naszego menu.
Doraźnie możemy wspomagać nasz organizm w walce z alergenami przez stosowanie leków doustnych przeciwhistaminowych, których zadaniem jest blokowanie receptorów histaminowych (I lub II generacji), które odpowiadają za powyższe objawy alergii. Na rynku farmaceutycznym dostępne są także lekarstwa obkurczające naczynia krwionośne, lub lekarstwa stosowane miejscowo. Jednak lepiej poprosić o radę lekarza specjalistę, niż samemu decydować się na których z medykamentów. Leki na alergie nie są  obojętne dla układu nerwowego, po niektórych następuje senność, odradzane jest prowadzenie samochodu.

W Internecie, prasie czy telewizji publikowane są wyniki pomiarów o stężeniu poszczególnych alergenów w powietrzu na konkretnych obszarach. Dzięki temu możemy się ‘przygotować” na ewentualny atak alergii i w miarę szybko zapobiec jej objawom.

Ocena: 50

Komentarze (0)

 

do góry strony