Uroda.com / Artykuły / Napoje energetyczne

Artykuły

Napoje energetyczne

2013-10-02


Już miliony Polaków sięgają po nie regularnie, w końcu nic tak nie pobudza, jak te słodkie, musujące trunki. Ale czy każdemu wyjdzie to na zdrowie? Czy na pewno możemy pić je bez obaw?

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta DerkowskaKochają je wszyscy podróżujący nocą i sportowcy. Także studenci uczący się do sesji i, siedzący do późna przed komputerami, pracownicy biurowi. Coraz więcej z nas. Nic innego, bowiem, tak szybko nie ożywia, jak one. Popularne „energetyki”. Napoje energetyczne mogą poważnie szkodzić, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Również dlatego, że są dla nich pierwszym stopniem do świata wzmocnionych wrażeń. Ale i dorośli powinni sięgać po nie z rozwagą.

Działają jak filiżanka kawy, tyle, że znacznie szybciej

Wszystko stosowane bez umiaru szkodzi. Ale jedna, dwie puszki napoju energetycznego dziennie, wypite przez dorosłą, zdrową osobę nie powinny wyrządzić krzywdy. Wszelkie produkty dopuszczone do obrotu muszą być pod tym kątem przebadane, a normy Unii Europejskiej są naprawdę rygorystyczne. Nierzadko taki energetyk jest bardzo pomocny: pomaga pokonać senność, pobudzić ciało i umysł do aktywności, co ważne zwłaszcza dla osób pracujących w nocy albo potrzebujących być w dobrej kondycji mimo znużenia. Napoje energetyczne dają natychmiastowy zastrzyk energii. Sprzyja temu dodatek dwutlenku węgla, który ułatwia jej wchłanianie, a spora ilość cukru dodatkowo podnosi poziom glukozy we krwi, co jeszcze dodaje energii.

Ważnym składnikiem napojów pobudzających jest tez tauryna. Ma wiele zdrowotnych właściwości: ochrania wątrobę, pozytywnie wpływa na narząd wzroku, pomaga widzieć w nocy. Tauryna w parze z kofeiną - dodatkowo potęgują swoje działania. Niestety, organizm może się do nich przyzwyczaić i z czasem potrzebować większej ilości, by odczuć pobudzenie.


Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony