Uroda.com / Artykuły / Najczęstsze dolegliwości po porodzie naturalnym

Artykuły

Najczęstsze dolegliwości po porodzie naturalnym

2014-10-22


Bolesność piersi, popękane naczynka i ból w kroczu to tylko niektóre dolegliwości, na jakie najczęściej skarżą się kobiety po porodzie naturalnym.

Autor: Point.fm

Źródło: www.point.fmDolegliwości poporodowe są inne w przypadku kobiet rodzących naturalnie i inne w przypadku kobiet, które zdecydowały się na cesarskie cięcie. Co może najbardziej Ci doskwierać w przypadku porodu siłami natury?

Bóle krocza

Ból w okolicy naciętego lub popękanego krocza nasila się podczas wysiłku, oddawania moczu oraz dłuższego niż kilkanaście minut siedzenia. Po porodzie naturalnym możesz przez kilka a nawet kilkanaście dni czuć lęk przed korzystaniem z toalety z obawą, że coś pęknie. Czasem do tego dochodzi szczypanie, a nawet mrowienie w okolicach narządów rodnych.

Po dwóch tygodniach wszystko powinno wrócić do normy. By lepiej radzić sobie w tych początkowych dniach, zadbaj o siedzenie na specjalnej poduszce z dziurką (lub zwykłym kółku do nauki pływania), podczas oddawania moczu odkręcaj kran – to może pomóc Ci pozbyć się uczucia strachu przed pękaniem w okolicach cewki moczowej. Do tego nie zapominaj o higienie – powinnaś podmywać się kilka raz dziennie. Możesz używać do tego delikatnych płynów do higieny intymnej, najlepiej z nagietkiem czy rumiankiem.

Wypróżnianie – bolesne lub niemożliwe

Kobiety po w okresie połogu często miewają problemy z wypróżnianiem. Ulgę przynieść mogą ziołowe środki oczyszczające oraz czopki glicerynowe, które zminimalizują ryzyko pojawienia się silnych bóli brzucha czy kolek i wzdęć. Czopki glicerynowe można dostać w aptece bez recepty, aplikuje się je do odbytu, a tam pod wpływem ciepła rozpuszczają się i przyspieszają pracę jelita grubego.

Popękane naczynka twarzy

Po naturalnym porodzie u części kobiet pojawiają się na twarzy popękane naczynka, będące efektem ogromnego wysiłku, na jakie narażone było całe ciało. Popękane naczynka powinny same zniknąć po dwóch tygodniach, jednak zawsze jako element wspomagający ten proces, możesz zastosować delikatne kremy np. z bławatkiem i kremy rozjaśniające, które zamaskują defekt.
Ocena: 0

Komentarze (1)

 

  • 2015-07-13 22:49:22
    a co polecacie na nudności w ciąży?
    IP: 88.156.134.82
do góry strony