Uroda.com / Artykuły / Muzykoterapia

Artykuły

Muzykoterapia

2012-01-03


Chociaż na Zachodzie muzykoterapia jest niezwykle popularna, w Polsce zainteresowanie nią dopiero raczkuje. Muzyka pomaga w leczeniu wielu schorzeń, począwszy od bezsenności, przez bóle głowy, alergię, na cukrzycy skończywszy.

nicavera89

Autor:

w s

Źródło: Uroda.com

Muzyka – niezastąpiona i uniwersalna
Muzykoterapia jest niezastąpioną metodą leczenia,shutterstock_32910154_1.jpg ponieważ jak żaden farmaceutyk wpływa nie tylko na nasze ciało, ale przede wszystkim psychikę. Zbawienne działanie muzyki znane jest od czasów plemiennych, kiedy to szamani odpędzali choroby za pomocą śpiewu i tańca. Elementy muzyczne wykorzystywane są także podczas tradycyjnych sesji terapeutycznych jako tło muzyczne.


Muzyka jest bezinwazyjną metodą leczenia. Nie ma żadnych istotnych przeciwwskazań do jej stosowania, poza tzw. epilepsją muzykogenną lub ostrymi stanami psychotycznymi. Poza tym można ją stosować wobec wszystkich, niezależnie od stopnia upośledzenia, wieku czy zdolności muzycznych.


Bardzo wiele chorób spowodowanych jest lub nasila się przez stres czy różnego rodzaju napięcia. Muzyka pozwala te napięcia złagodzić i przez to zlikwidować lub osłabić objawy schorzenia.


Rodzaje terapii
Nie każda muzyka nadaje się do przeprowadzenia terapii. Odradza się (wbrew powszechnemu przekonaniu) stosowanie tzw. odgłosów natury, czyli wszelkiego rodzaju szumów fal, wiatru lub trzasków, gdyż wzmagają stany depresyjne. Najczęściej stosuje się muzykę instrumentalną, poważną.
W zależności od tego, co chcemy leczyć, zaleca się słuchanie muzyki o różnym stopniu dynamiki. Muzykę spokojną, relaksacyjną poleca się przy bezsenności, nerwicach czy nadciśnieniu. Z kolei muzykę szybką, dynamiczną poleca się przy depresjach gdyż dodaje energii i pobudza do działania.


Jak wyglądają sesje terapeutyczne?

Na początku każdy zainteresowany musi spotkać się z terapeutą w celu ustalenia przyczyny schorzenia i odpowiedniego dobrania sposobu terapii – indywidualnej lub w grupie. Istnieją także bierne i aktywne formy terapii – możesz albo muzyki słuchać, albo muzykę tworzyć poprzez różne warsztaty muzyczne.
W czasie terapii prowadzący może cię poprosić o wyobrażenie sobie scenki i właściwe umiejscowienie w niej swojej osoby. Na przykład słuchając muzyki barokowej, musisz wyobrazić sobie dworski bal. Kim na nim jesteś – królem, damą dworu czy służącym? To pozwoli określić, czy masz problemy ze swoją osobowością i jak rozumiesz swoje miejsce w środowisku.
Możesz także pracować w grupie, tworząc z innymi uczestnikami muzykę. Poprzez wspólne działanie przełamujesz swoje słabości, pozbywasz się nieśmiałości, niwelujesz napięcie. Dzięki muzyce wytwarza się równowaga między sferą przeżyć emocjonalnych a twoją fizjologią. Zwiększa się metabolizm, przyspiesza trawienie, normuje się ciśnienie i zmniejsza napięcie mięśni.
Wiele chorób odbywa się w twojej głowie. Bez wiary w wyleczenie, same farmaceutyki nie przyniosą efektu. Dlatego muzyka i inne formy terapii psychologicznej są tak ważne.

Ocena: 48

Komentarze (3)

 

 • 2012-12-12 20:25:42
  Muzykoterapię codziennie stosuję w domu, włączając ulubione kawałki :D Na instrumentach niestety grać nie umiem, ewentualnie moje gardło mi służy jako instrument, gdy mam ochotę pośpiewać ;) To też działa terapeutycznie ;)
  IP: 81.219.156.45
 • 2012-08-22 01:05:42
  zdumiewająca terapia :)
  IP: 46.113.168.88
 • 2012-06-28 11:49:09
  Uwielbiam śpiewać i ogólnie muzyka mnie uspokaja lub dodaje energii :)
  IP: 89.229.130.248
do góry strony