Uroda.com / Artykuły / Mokry problem

Artykuły

Mokry problem

2012-05-02


Nadopotliwość jest dolegliwością bardzo krępującą. Do niedawna był to temat tabu, ale na szczęście dziś coraz mniej osób boi się o tym mówić.

Autor: Anna Rzepka

Źródło: www.newu.pl

Choroba najczęściej pojawia się po 20. lub 30. roku życia, a szacuje się, że nawet ok. 1% populacji cierpi na którąś z jej odmian. Jeśli tradycyjne metody leczenia zawodzą warto skorzystać z oferty gabinetów medycyny estetycznej, by odzyskać komfort i pewność siebie.

Czym jest pot i dlaczego nasz organizm go wydziela

Pot, choć go nie lubimy, pełni w naszym organizmie ważne funkcje. Pot w ponad 90% składa się z wody, ale oprócz niej zawiera także zbędne związki, powstałe w procesie przemian metabolicznych. Dzięki niemu pozbywamy się toksycznych dla naszego organizmu substancji, jak mocznik czy amoniak. Zapach potu i jego intensywność jest bardzo indywidualny i nie jest bezpośrednio związany z potem, ale z bakteriami, które powstają w miejscach jego wydzielania się. 

Nadmierna potliwość – czym jest spowodowana

Nadmierna potliwość spowodowana jest nadaktywnością gruczołów potowych, jednak trudno znaleźć jednoznaczną przyczynę takiego zjawiska. Być może ma ono podłoże genetyczne, gdyż od 1/3 do 1/2 osób mających taki problem ma krewnego, u którego  również taka dolegliwość występuje. Diagnozę utrudnia również brak normy ilości wydzielanego potu – stąd rozpoznanie tej choroby opiera się na subiektywnym odczuciu człowieka. 

 

Dwa typy choroby oraz jej leczenie

Oprócz stanów emocjonalnych na wydzielenia potu ma wpływ szereg czynników: temperatura, wysiłek fizyczny, stres, używki, a nawet niektóre pory dnia. Pot zaczyna uprzykrzać nam życie w okresie dojrzewania, kiedy nasze gruczoły potowe reagują w sposób wzmożony i gwałtowny na nasze stany emocjonalne. Jednak te problemy nie zawsze przechodzą z wiekiem. Rozróżniane są dwa typy nadmiernej potliwości:
 • pierwotną: ogniskową (gdy nadmiernie pocą się określone części ciała) i uogólnioną;
 • wtórną: będącą wynikiem innych chorób (np. przewlekłych zakażeń, chorób endokrynologicznych, nowotworowych, itd.).

 

Antyperspiranty

Jeśli dbanie o higienę ciała oraz dezodoranty zawodzą, czas sięgnąć po antyperspiranty. Warto kupować je w aptece. Na polskim rynku takich kosmetyków jest coraz więcej, nie koniecznie trzeba więc ulegać reklamom tych najbardziej znanych. Oczywiście cena takich preparatów rośnie wraz z temperaturą powietrza - latem zapłacicie za nie nieco więcej niż zimą. Antyperspiranty dostępne w sklepach kosmetycznych są często zbyt delikatne i oprócz ładnego zapachu nie zawierają substancji, które zmniejszą nadmierne wydzielanie potu. Sprawdzają się oczywiście w przypadku osób, które nie cierpią na nadpotliwość. Specjalistyczne preparaty przeważnie stosuje się na noc (np. żeby nie zabarwiły ubrania), na dokładnie oczyszczoną i niepodrażnioną skórę. 

 

Wkładki antypotowe

Jeśli z jakichś przyczyn skóra nie toleruje antyperspirantu, w sklepach dostępne są również wkładki antypotowe. Pozwolą one uniknąć nieprzyjemnych mokrych plam pod pachami, leczą więc skutki - nie przyczyny. Takie wkładki przykleja się po wewnętrznej stronie ubrania – nikt nie zauważy, że je macie. Są zbudowane z niskoalergicznej warstwy, lekko perfumowanej np. aloesem. Oczywiście używanie wkładek nie wyklucza używania antyperspirantu, obie metody można łączyć. 

 

Toksyna botulinowa

Jeśli powyższe metody zawiodą, bardzo skutecznym i bezpiecznym sposobem na pozbycie się problemu nadmiernej potliwości jest miejscowe zastosowanie toksyny botulinowej. Zabieg wykonuje się dosyć szybko, bez stosowania znieczulenia ogólnego, jest bowiem prawie bezbolesny. W przypadku osób bardzo wrażliwych na ból, stosuje się miejscowe znieczulenie (szczególnie, jeśli zabieg wykonywany jest na dłoniach i stopach). Przed jego wykonaniem pacjent pod okiem lekarza określa obszar nadmiernej potliwości. Czasem jednak trudno to zrobić, dlatego stosuje się tzw. test jodowo-skrobiowy (test Minora). W tym celu smaruje się określone miejsce jodyną i posypuje skrobią ziemniaczaną. Po kilku sekundach poszukiwany obszar skóry ulega zaczerwienieniu. Następnie przy pomocy roztworu, np. fioletu gencjany, dzieli się go na kwadraty o wymiarach 1,5x1,5 cm. Do każdego z nich lekarz, za pomocą cienkiej igły, wstrzykuje niewielkie ilości toksyny botulinowej. 

Efekty takiego zabiegu pojawiają się po kilku dniach, a utrzymują się od kilku miesięcy do roku. Toksyna botulinowa blokuje zakończenia nerwowe, dzięki czemu wydzielanie potu maleje nawet o połowę! Po 6-12 tygodniach zakończenia nerwowe odbudowują się, dlatego dla utrzymania efektu zabieg należy powtórzyć.


Ocena: 38

Komentarze (4)

 

 • 2015-08-18 13:02:39
  Viktoria
  jestem 30 letnia kobieta od paru latmam a raczej miałam problem z nadmierną potliwoscia stóp znalazłam na internecie klinikie Amaryllis w której wykonuja zabig ostrzykniecia botoxem jestem po zabiegu nie jest zbyt przyjemny ale byłam juz tak zdesperowana ze bylo mi wszystko jedno ale teraz jest super dolegliowsci ustały wkoncu pozbyłam sie mojego kompleksu
  IP: 213.238.82.97
 • 2012-08-19 20:08:53
  Dla osób mających ten problem polecam Etiaxil - naprawdę pomaga, trzeba tylko stosować się do instrukcji podanej w ulotce.
  IP: 87.205.195.20
 • 2012-06-05 14:13:58
  Współczuję osobom które maja taki problem bo jest to uciążliwe napewno..
  IP: 89.229.130.248
 • 2012-05-17 09:06:45
  tak to już jest że się pocimy, wiadomo możemy sobie pomagać na różne sposoby :)
  IP: 91.231.80.53
do góry strony