Uroda.com / Artykuły / Masaż miodem

Artykuły

Masaż miodem

2011-11-17


Masaż miodem jest jedynym rodzajem masażu wyciągającym nagromadzone w organizmie toksyny przez skórę. Masaż miodem wyciąga toksyny z coraz głębszych warstw, powoduje oczyszczanie komórkowe, otwiera pory, dotlenia, odstresowuje i relaksuje.

Autor: km

Źródło: e-masaz.pl

Każdy masaż uwalnia od toksyn bo pobudza krążenie krwi i limfy, ale dzieje się to przez organy wydalania. Tutaj toksyny usuwają się przez skórę. Masaż miodem oczyszcza skórę lepiej niż sauna czy peeling. Poprzez masaż otwierają się pory, a skóra lepiej oddycha.

Masaż jest składowa częścią kuracji, ale można go stosować samodzielnie. Robimy masaż całego ciała albo jego wybranych części - pleców, rąk, nóg, kolan brzucha. Masaż pleców jest stosowany najczęściej. Bóle pleców wszelakiego pochodzenia, sztywność mięśni, przeziębienia, trądzik pleców - ale także niskie ciśnienie, ogólne problemy ciśnieniowe, zastoje limfy, problemy ze spaniem - przy tych zdrowotnych problemach zalecany jak masaż pleców a także masaż całego ciała.

Masaż odstresowuje, jest shutterstock_14177119.jpgzalecany przede wszystkim dla zapobiegania powstawania stanów chorobowych, a także wzmacnia system immunologiczny. Nadwaga, cellulitis, nerwice, stany depresyjne, stany po wylewie czy zawale - też są powodem, by poddać się temu "słodkiemu" masażowi. Chociaż taki słodki on nie jest, gdyż czasami bywa bolesny (w szczególności pierwsze 3 masaże).

W trakcie pierwszych zabiegów mogą wystąpić: pogorszenie samopoczucia i nasilenie dolegliwości. Całe ciało masujemy tylko kiedy nie występują zmiany naczyniowe na nogach! Kierunek masażu - zaczynamy od góry pleców, od kręgosłupa na boki. Szczególnie ostrożnie masujemy dół pleców w okolicy odcinka lędźwiowego. Pośladki spiralnie od centrum na zewnątrz i z powrotem. Podobnie masuje się brzuch, ważne jest by dotrzymywać kierunku z prawa na lewo.

Miód ma unikatową właściwość - w zdrowej strefie po nasmarowaniu po prostu się wchłania, natomiast z chorych miejsc podczas masażu wydobywa się coraz więcej brudnoszarej cieczy, niczym nie przypominającej miodu. W takim przypadku  można zasugerować ze zaistniała nierównowaga energetyczna. Maria Wukowska potrafiła nawet charakter człowieka określić według tego, jak zachowywał się miód podczas masażu - czy "puszczał" szybko czy po dłuższym czasie, jakiego koloru wychodziła maź... Brudno-szara wydzielina świadczy o mieszkaniu w zanieczyszczonym środowisku albo o nałogowym paleniu papierosów.

Przy masażu całego ciała nogi masujemy też z góry na dół. Uwaga! Żylaki są przeciwwskazaniem do wykonania masażu! Taki kierunek jest zgodny z merydianem pęcherza moczowego, powoduje szybsze oczyszczanie się organizmu. Jeżeli chcemy poprawić krążenie krwi i limfy tylko w kończynach dolnych, masujemy je z dołu do góry.

Brzuch masujemy spiralnie sprawa na lewo. Ręce masujemy od palców do ramion. Nie masujemy nigdy twarzy i piersi!

Kąpiele w wyciągach z ziół po masażu są ważną częścią kuracji. Ich skład jest uzależniony od potrzeb. Kąpiel w słomie jest cudownym wręcz środkiem przy wielu problemach -wzmacnia układ mięśniowy, kostny, łagodzi podrażnienia, niezastąpiona u dzieci z porażeniem mózgowym. Jeszcze lepsza dla takich dzieci jest kąpiel w wywarze ze świeżego owsa. Słomę ok.0,5 kg zalewamy na 12 godzin przegotowaną ostudzoną wodą. Przed kąpielą zagotowujemy, odcedzamy, wlewamy do wanny z wodą.

Czas kąpieli - dla dzieci: 10-15 min., dorosłych - 20-30 min. Przy problemach z sercem krócej i w letniej wodzie. Przy powtarzających się infekcjach górnych dróg oddechowych - kąpiel w mchu, zbieranym w maju albo w igliwiu, które jest dostępne cały rok. Przy schorzeniach reumatycznych i układu moczowego- kąpiele w wyciągach z brzozowych liści, dla ukojenia nerwów - w szyszkach chmielu. Przy problemach z nerkami i pęcherzem też bardzo korzystne są kąpiele w wyciągu ze skrzypu polnego - 30 min. siedzenia w cieplej wodzie z wyciągami daje i przyjemność i korzyść.

Kąpiel w 0,5 kg soli raz w tygodniu jest dobra praktycznie na wszystko, ma też właściwości oczyszczające aurę, neutralizuje negatywne energie.

Technika wykonania masażu

Skórę dokładnie osuszyć, latem nawet warto przetrzeć spirytusem salicylowym. Lekko podgrzany - do 30°C miód, (wyższa temperatura niszczy właściwości odżywcze miodu) - bierzemy na dłoń, rozsmarowujemy po plecach masowanego. Na plecy wystarczy ok. łyżki miodu. Potem palcami wykonujemy wklepujące ruchy, jeden przy drugim, aż z powierzchni skóry zaczyna wydobywać się niczym nie przypominająca miodu kleista maź, którą zbieramy z palców na kawałek sztywnego papieru. Skóra po masażu powinna zostać prawie sucha.

Resztę zmywamy ciepłą woda - albo od razu po masażu wykonujemy kąpiel w ziołach. Skóra po masażu jest oczyszczona ze zrogowaciałego naskórka, pory otwarte, organizm lepiej dotleniony. Nie smarujemy od razu po masażu żadnym kremem. Jednostajne ruchy przy masażu obciążają mięśnie masażysty, dlatego między masażami robimy dłuższą przerwę. Czas trwania masażu pleców do 40 min, całego ciała do 1,5 godziny. Dla dzieci odpowiednio 10 min. i 20 min. Uwaga! Nie masujemy długo jednego miejsca, bo może dojść do obtarcia naskórka! Masaż wysusza skórę, dlatego robimy go co 2 dzień. Podczas kuracji można go wykonywać naprzemiennie z masażem bańkami. Kuracja trwa 14 dni, rezultat otrzymuje się po roku. Sam masaż można robić praktycznie całe życie np. raz w tygodniu, rezultaty też są bardzo dobre.

Jaki miód stosujemy do masażu?

Właściwie nadaje się każdy, nawet nie w postaci płynnej z wyjątkiem spadziowego. Wielokwiatowy, rzepakowy, malinowy - mają dużo glukozy, wzmacniają serce, wątrobę, system odpornościowy. Akacjowy ma dużo fruktozy, jest dobry dla diabetyków, oczyszcza nerki i przewód moczowy, przy przeziębieniach bez gorączki też podajemy ten miód np. w herbatce rumiankowej. Akacjowy miód polepsza trawienie, drożność żył. Wrzosowy - dla panów po 40 roku życia, ze względu na dobroczynne oddziaływanie na prostatę. Lipowy używamy przy przeziębieniach z gorączką, najlepiej z naparem z kwiatostanu lipy, przy chorobach układu oddechowego, dla uspokojenia, przy bezsenności.

Są jeszcze takie egzotyczne miody jak koniczynowy, miętowy, głogowy, tymiankowy, lawendowy, eukaliptusowy, kasztanowy - każdy nadaje się do masażu. Spadziowy natomiast polepsza przemianę materii, pomocny jest przy gruźlicy, astmie, katarze, anginie, jest bardziej przyswajalny. Miód głogowy wzmacnia mięsień sercowy po przebytych infekcjach. Najczęściej stosujemy do masażu miód wielokwiatowy, który długo pozostaje w stanie płynnym. Jest tolerowany przez alergików.

Dla ogólnego wzmacniania i poprawy przemiany materii na czczo wypijamy przygotowany z wieczora roztwór łyżeczki miodu w szklance przegotowanej ostudzonej wody. Miód do masażu podgrzewamy na wodnej bani do 30 stopni.

Przeciwwskazania do masażu miodem
nietolerancja miodu i produktów pszczelich
aktywna choroba nowotworowa
żylaki
otwarte rany
przy schorzeniach serca, nerwicach, stanach lękowych masaż wykonujemy tylko w pozycji siedzącej!

artykuł pochodzi z e-masaz.pl

Ocena: 50

Komentarze (1)

 

  • 2012-08-22 01:09:07
    masaż miodem to prawdziwe ukojenie dla ciała
    IP: 46.113.168.88
do góry strony