Uroda.com / Artykuły / Masaż - jesienna terapia

Artykuły

Masaż - jesienna terapia

2012-10-01


W jesienne, chłodne dni najlepszy jest masaż. Niestety wielu z nas kojarzy się on ze zbędnym luksusem, na który szkoda czasu i pieniędzy. Czy rzeczywiście szkoda?

Autor: Anna Rzepka - NewU Beauty Clinic

Źródło: www.blog.newu.pl

Ludzki dotyk to najdłużej znana metoda terapeutyczna, lecznicza, relaksacyjna i kosmetyczna. Masaż to zabieg, wykorzystujący różne techniki  po to, by wpłynąć na powierzchniowe i głębokie tkanki organizmu. Jak wpłynąć? To zależy od rodzaju masażu i powodu, dla którego się na niego decydujemy. Wyróżniamy wiele typów masaży: lecznicze, relaksacyjne, antycellulitowe czy odchudzające to tylko niektóre z nich. Co chwilę pojawiają się nowości, jak masaże czekoladą, gorącymi kamieniami, a nawet – wężami. Przedstawiam dwa z nich, najbardziej popularne mimo wciąż zmieniających się mód: masaż klasyczny oraz relaksacyjny.

Klasycznie
Mało kto wie, że masaż klasyczny jest rodzajem masażu leczniczego. Nie stosuje się go jednak w schorzeniach narządu ruchu jak w przypadku masażu specjalistycznego, ale w celach rozluźniających. Jeśli prowadzisz szybki tryb życia, masz stresująca pracę, w większości siedzącą – ten masaż jest dla Ciebie. Nie zdajesz sobie sprawy z napięcia mięśniowego, jakie wywołane jest przez te czynniki. Dlatego podczas masażu ważne jest swobodne ułożenie i rozluźnienie mięśni. Masażysta stosuje technikę głaskania, rozcierania, oklepywania, wstrząsania. Dzięki metodzie ręcznej masażysta może wyczuć ewentualne zmiany tkankowe (zgrubienia), zmiany napięcia mięśniowego, a także ocenić tkliwość bólową.

Masaż klasyczny ma stonizować napięcie mięśni, rozluźnić i poprawić funkcjonowanie naczyń skórnych oraz transport substancji odżywczych. Dzięki technice głaskania usunięty zostaje martwy naskórek. Rozcieranie ma natomiast wpłynąć na głębsze warstwy skóry – tkanki są rozcierane i rozciągane, a Ty odczuwasz wtedy charakterystyczne ciepło. Temperatura ciała wzrasta wówczas nawet o 5 st. Ugniatanie masowanej tkanki poprawia oddychanie skórne i regeneruje mięśnie. Masaż wpływa także na uspokojenie układu nerwowego i obniża pobudliwość emocjonalną.

Relaksacyjnie
Jak widać masaż nie tylko wpływa na Twoje ciało, ale także psychikę. Szczególnie masaż relaksacyjny – jego celem jest zmniejszenie, a nawet całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego oraz psychicznego. Dzięki temu poczujesz odprężenie i relaks. Oprócz dotyku na Twój stan wpływa także odpowiedni wystrój, muzyka i zapach. Olejki do masażu nie tylko odżywią Twoją skórę, ale także dostarczą doznań aromaterapeutycznych. Uspokajająco – stosowany także przy przeziębieniach, bólach głowy i bezsenności, działa zapach lawendy; przeciwdepresyjnie zapach paczulowy; natomiast pobudzająco zadziała zapach czekoladowy czy goździkowy. Masaż relaksacyjny pomoże Ci odnaleźć harmonię i przyniesie ukojenie Twoim zmysłom, tak potrzebne w ciągłym biegu.

Szkoda?
A więc: czy na masaż szkoda czasu i pieniędzy? Moim zdaniem nie. Po pierwsze – masaże są coraz tańsze, a ich wybór coraz większy. Po drugie – każdy potrzebuje chwili odprężenia i relaksu. Oderwania się od spraw codziennych, odstresowania i rozluźnienia. Szczególnie, że coraz więcej z nas prowadzi głównie siedzący tryb życia. Jesteśmy spięci, co powoduje na przykład bóle kręgosłupa, szyi, głowy, czy nadgarstków. Masaże są również zalecane w przypadku nerwic, otyłości czy w stanach pourazowych. Są one także świetnym dopełnieniem wysiłku fizycznego, zapobiegając tworzeniom się nieprzyjemnych zakwasów.

Zapraszamy na stronę www.blog.newu.pl, na której dowiesz się jak przygotować się do masażu.

Ocena: 50

Komentarze (6)

 

 • 2015-08-12 14:22:16
  Joanna
  polecam masaze w klinice Amaryllis masaze ujedrniajace na ciało efekty swietne rozstepy niweluja sie skora robi sie gladsza polecam
  IP: 213.238.82.97
 • 2013-12-26 11:40:26
  fizjoterapeuta
  Świetny artykuł. Więcej informacji o masażach, fizjoterapii w serwisie http://e-masaz.pl zapraszam.
  IP: 213.192.65.46
 • 2012-10-18 19:31:00
  ja nie muszę nawet prosić mojej drugiej połówki, bo sam chętnie ten masaż wykonuje z myślą ze będzie odwzajemniony ;)
  IP: 46.113.96.71
 • 2012-10-03 19:41:45
  Masaż to prawdziwe ukojenie dla naszego ciała. To także wspaniała forma terapii dla naszych mięśni. Nie możemy również zapomnieć o naszym samopoczuciu, które również staje się lepsze. Od czasu do czasu każdy z nas powinien udać się na taki masaż! :)
  IP: 46.112.4.232
 • 2012-10-03 12:37:04
  Masaż to najlepsze co może być po dniu pełnym stresów.. Niesamowicie rozluźnia i uspokaja. Coś pięknego.
  IP: 83.4.29.67
 • 2012-10-02 21:38:49
  tylko kto ten masaz zrobi...?:(
  IP: 89.206.19.130
do góry strony