Uroda.com / Artykuły / Łatwe sprzątanie – praktyczne i sprawdzone sztuczki

Artykuły

Łatwe sprzątanie – praktyczne i sprawdzone sztuczki

2013-11-29


Szafka ze środkami czystości nie musi być wypełniona drogimi preparatami. Równie skuteczne znajdziesz… w kuchni!

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta DerkowskaGdy coś się przypali…

Do małej ilości wody w rondelku wsyp łyżkę cynamonu, kilka goździków, gwiazdki anyżu. Doprowadź mieszankę do wrzenia. Woń przypraw zamaskuje brzydki zapach, np. przypalonej ryby.

Sposób na tłuszcz

Zaschnięty tłuszcz na kuchence gazowej usuniesz specjalna pastą przygotowaną z tabletki do zmywarki i wody. Włóż tabletkę do miseczki. Potem dodaj wodę i rozmieszaj, tak, aby powstała papka. Nakładaj ja na tłuste osady na około 2-3 minuty, a gdy zacznie rozpuszczać brud, lekko pocieraj miękką gąbką. Rób to w rękawiczkach!

Zmywarka „bez zapachów”

Brzydki zapach ze zmywarki to zmora niejednej gospodyni. Aby się go pozbyć, wykorzystaj domowy sposób: włóż do koszyczka na sztućce skórkę z wyciśniętej cytryny i włącz urządzenie. Możesz tez wypróbować gotowy preparat, np. odświeżacz do zmywarek, które neutralizuje nieprzyjemne zapachy w zmywarce i starcza na ok. 60 cykli zmywania.

Jak czyścić kuchenne blaty?

Laminowany utrzymuj w suchości, zwłaszcza w miejscu styku ze zlewem. Najlepiej myć go płynem do mycia naczyń i miękką ściereczką. Plamy z tłuszczu, soku, kawy, owoców, usuwaj wilgotną szmatką z mydłem. Gdy masz drewniany blat, pamiętaj, że nieumiejętnie go czyszcząc, możesz łatwo go uszkodzić. Unikaj szorowania. Należy go czyścić miękką szmatką, najlepiej z mikrofibry, zwilżoną wodą, a następnie szybko osuszyć. Olejowany blat z drewna raz w miesiącu konserwuj olejem. Natomiast warto wiedzieć, że granitowego nie wolno wybielać! Wymaga on specjalnych środków czyszczących.

Odświeżony piekarnik


Przetrzyj go ściereczką zamoczoną w roztworze 1:1 octu i gorącej wody. Jeśli na dnie piekarnika zalegają przypalone resztki jedzenia, posyp je cienką warstwą sody oczyszczonej i zwilż wodą. Zostaw na ok. 2 godziny, a następnie wyczyść. Jeśli zależy ci na czasie, użyj gotowanego sprayu do czyszczenia piekarników.


Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony