Uroda.com / Artykuły / Kwasem w zmarszczki

Artykuły

Kwasem w zmarszczki

2011-03-08


Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym to przełom w rozwoju medycyny estetycznej. Podawany do odpowiedniej warstwy skóry działa w trzech kierunkach: podnosi i wypełnia zmarszczki, nawilża skórę, pobudza komórki do produkcji kolagenu.

Autor: Gabriela Kózka

Źródło: Multimedis

Na przestrzeni ostatnich lat kwas hialuronowy wykorzystywany był w wielu dziadzinach medycyny: okulistyce, reumatologii, chirurgii dentystycznej oraz medycynie estetycznej. O zastosowaniu oraz rewitalizującym działaniu na naszą skórę twarzy kwasu mówi kosmetolog Agnieszka Szpakowska z Centrum Medycyny Estetycznej Scanmed Multimedis w Krakowie.       

Dlaczego właśnie ten kwas stosuje się do wypełniania zmarszczek?

Agnieszka Szpakowska: Kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka przez co bardzo rzadko powoduje alergie. Związek ten nazywany jest przez dermatologów „gąbką molekularną”, co oznacza że jest silnie higroskopijny - ma zdolność do wiązania dużej ilości cząsteczek wody i ich magazynowania. Kwas hialuronowy jest polisacharydem, posiada wolne reszty karboksylowe, które nadają mu ładunek ujemny, dzięki czemu przyciąga do siebie cząsteczki wody. Daje to efekt wypełnienia zmarszczek od środka.  

Jak wygląda zabieg?

A.S.: Zabieg jest stosunkowo bezbolesny. Dla poprawienia komfortu pacjenta przed zabiegiem można zastosować środek miejscowo znieczulający. Zabieg polega na śródskórnym podaniu preparatu, przy czym technika iniekcji oraz objętość wstrzykniętego preparatu zależy od obszaru zabiegowego, usuwanego defektu oraz efektu jaki chcemy uzyskać. To oznacza tylko jedno, że podchodzimy do pacjenta indywidualnie. Kompleksowość zabiegów polega właśnie na tym, by każdy pacjent czuł się komfortowo, był poinformowany o charakterze zabiegu oraz był zadowolony z efektu!  

Na które części ciała stosuje się kwas hialuronowy?

A.S.:  Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest do skóry właściwej i tam działa wiążąc cząsteczki wody. Iniekcji poddaje się twarz - gładzizna czoła, bruzda nosowo – wargowa, zmarszczki wokół ust, oczu, obszary podoczodołowe, usta oraz policzki.  Zabiegi te wykonuje się w celu biorewitalizacji skóry, a także spłycenia zmarszczek i poprawienia konturów twarzy. Stosuje się go również na szyję, dekolt oraz dłonie. W zależności od stężenia, usieciowania oraz wielkości cząsteczki kwasu można także wykonywać zabiegi na ciało - powiększanie biustu, modelowanie kształtu pośladków i łydek.

Jakie efekty zobaczy pacjent?

A.S.: Zabieg wyraźnie poprawia kondycję skóry poprzez jej nawilżenie, pobudzenie do odnowy, odmłodzenie, redukcję zmarszczek. Za pomocą kwasu hialuronowego można także dokonać poprawy kształtu twarzy i ciała. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość i jakość kwasu hialuronowego, co prowadzi do zwiotczenia skóry. Skóra robi się wysuszona, pojawiają się delikatne linie, a potem głębokie zmarszczki. Policzki i usta tracą swoją objętość. Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego, który nawilża i nadaje objętość można zatrzymać czas, wygładzić zmarszczki, modelować czerwień wargową i poprawić wcześniej wspomniany już kontur twarzy. 

Czy należy się przygotować do zabiegu? 

A.S.: Tak, jak wszystkie tego typu zabiegi i ten wymaga współpracy pacjenta z lekarzem. Głównie, na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem nie można stosować doustnie środków sterydowych oraz rozrzedzających krew - np.: popularnej aspiryny, a na dzień przed zabiegiem należy nie spożywać alkoholu.

Czy jest jakieś ograniczenie wiekowe?

A.S.: Nie są jasno określone ograniczenia wiekowe, wszystko zależy od stanu skóry, a zwłaszcza obecności zmarszczek i bruzd. W przypadku powiększania ust,shutterstock_20528306.jpg mogą być to już osoby po 20-tym roku życia, natomiast zmarszczki gładzizny po 25-tym roku. Nie mniej jednak nie należy przesadzać. Uważam, że wypełnianie zmarszczek powinno się zacząć najwcześniej po 30-tym roku życia lub jeszcze później. Bardzo istotne jest to, by lekarz podszedł do pacjenta jednostkowo - nie wolno w takich delikatnych sprawach podejmować pochopnych decyzji. 

Czy są przeciwwskazania do wypełniania w ten sposób zmarszczek?

A.S.: Przeciwwskazania to: alergia na kwas hialuronowy, choć zdarza się naprawdę bardzo rzadko, ciąża, laktacja, zaburzenia immunologiczne, infekcje bakteryjne i wirusowe w miejscu iniekcji oraz choroby autoimmunologiczne. Nie wykonuje się także zabiegów u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. 

Czy można porównywać botox i kwas - pod kątem działania? Czy są to odrębne sprawy?

A.S.: Nie należy porównywać kwasu hialuronowego z toksyną botulinową. Toksyna nie jest wypełniaczem, nie „wypycha” zmarszczek. Ma ona zupełnie inne działanie, blokuje wydzielanie acetylocholiny, przez co dochodzi do porażenia mięśni, a tym samym efektu wygładzenia i likwidacji zmarszczek. Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w korekcji zmarszczek statycznych, które podatne są na rozciąganie. Zabiegom mogą być poddawane fałdy nosowo-wargowe, zmarszczki gładzizny czołowej oraz poprzeczne czoła – „zmarszczki ze zmartwienia”, zmarszczki śmiechowe – „kurze łapki”, zmarszczki okolicy ust. Wypełniacze te nie znajdują zastosowania w przypadku zmarszczek dynamicznych, rozstępów, głębokich blizn, niepoddających się rozciąganiu. Dla tych przypadków alternatywne są zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Oczywiście obie substancje działają „odmładzająco”, jednak kwas hialuronowy powoduje dodatkowo rewitalizację skóry i jej nawilżenie, poza tym jest substancją występującą naturalnie w organizmie człowieka. 


 
 

Ocena: 0

Komentarze (7)

 

 • 2015-08-05 15:59:34
  NIna
  ja wypałniłam zmarszczki wokół ust kwasem hialuronowym marki StylAge w klinice Amaryllis jestem strasznie zadowolona naprawde polecam
  IP: 213.238.82.97
 • 2013-08-10 01:43:51
  zYQBeSk4u
  11Markotka mf3wi: Słyszałam (ale nie stosowałam) o spcroyh zaletach kremu z peptydami miedzi. Czytałam tekst naukowca, ktf3ry je odkrył brzmiało całkiem sensownie. Niestety kremf3w z peptydami miedzi nie ma w ofercie zbyt wiele co z miejsca oznacza wyższą niż mogłaby być cenę.Ja sobie jeszcze odczekam, może pojawi się więcej, albo nowość się spowszedni, moda minie i cena znormalnieje -2Czy ta odpowiedź była pomocna?
  IP: 189.105.94.28
 • 2013-07-31 18:30:14
  BAnn4GdG
  11Debi mf3wi: Sposf3b na drobne, płytkie zmrckzazsiNie gadajcie żeby nie było sposobu na płytkie zmrckzazsi. Młode zmrckzazsi to tak jak rak w początkowym stadium rozwoju są zawsze do usunięcia. Kwas liponowy w kremie nie jest zły, jest tutaj miejsce dla niego. Rzecz tylko w tym , że lipon sam z sobą to za mało. Dodajcie do tego retinol, niacynamid, kwas askorbinowy. A to już oznacza grubszą forsę, w jednym kremie tego wszystkiego nie uświadczycie -2Czy ta odpowiedź była pomocna?
  IP: 2.228.224.48
 • 2013-01-16 22:50:09
  ola
  Ja narazie postanowiłam w inny sposób powalczyć z moimi zmarszczkami. Kupiłam 3mc kuracje Collagenem Noble Health. Mam nadzieje ze to da mi pozytywne efekty na mojej skórze ;)
  IP: 80.238.108.198
 • 2012-08-31 17:28:42
  Zabiegi upiększające są dla nie jednej pani spełnieniem marzenia.
  IP: 93.105.64.124
 • 2011-07-06 15:16:02
  dorota
  Rzeczywiscie teraz mozna zrobić prawie wszystko a na pewno próbowac zatrzymac czas na naszej twarzy. Jesli chodzi o stretchcare,to moaj kolezanka z kolei chwali sobie ten zabieg ,kiedy miała po ciązy zwiotczała skóre na brzuchu i po 4 zabiegach w jednej serii dziewczyna wreszcie moze pokazac sie na plazy w bikini.Wiec to nie tylko twarz,ale i ciało.
  IP: 188.147.141.12
 • 2011-04-20 13:03:40
  lena
  Ja mysle ze jesli takie rzeczy sa dostepne,to dlaczego mielibyśmy z nich nie skorzystac.W sumie kazda z nas chce jak najdłuzej zatrzymac młodość i jesli tylko mamy taka szansę to z niej korzystamy.JA niedawno robiłam zabieg Stretchcare.Sama sie potem dziwiłam,ze taki niepozorny przezroczysty kwas jest w stanie tak odmienić twarz i zreszta kazda inna czesc ciała.A teraz tez ceny zabiegów nie sa jakieś mega przerazajace,wiec spokojnie mozna z nich korzystac.
  IP: 212.76.49.191
do góry strony