Uroda.com / Artykuły / Kobiece badania - ważna część profilaktyki!

Artykuły

Kobiece badania - ważna część profilaktyki!

2013-06-17


Cytologia, mammografia, USG… My - kobiety musimy pamiętać o wielu badaniach. Sumienność w tym przypadku może nas sowicie wynagrodzić – problemy zdrowotne wykryte we wczesnym stadium, dają prawie 100% szans na wyleczenie! Poniżej krótki przewodnik po najważniejszych kobiecych badaniach.

nicavera89

Autor:

w sFryzjerka, kosmetyczka… lekarz?

Medycyna stoi dzisiaj na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu, jak zapewniają lekarze, choroby wykryte we wczesnym stadium są w wielu przypadkach w 100% wyleczalne. Szkoda byłoby zmarnować szansę na zdrowie tylko dlatego, że nie miałyśmy czasu (bo nie chodzi tu o pieniądze – większość badań w ramach NFZ jest bezpłatna), aby o nie zadbać. Skoro pamiętamy o wizytach u kosmetyczki, fryzjerki, w solarium czy kupieniu sobie nowej (kolejnej?) bluzki, powinnyśmy znaleźć miejsce na wizytę u lekarza.

Większość kobiecych badań finansowana jest w ramach NFZ, co oznacza, że jedna wizyta u lekarza wystarczy, abyśmy dostały komplet skierowań na wszystkie badania. Niektóre z nich mają limity, to znaczy - mamy prawo do jednego badania na określoną długość czasu, np. dwa lata. Naprzeciw wychodzą nam akcje tematyczne organizowane przez gminy i placówki medyczne – mammobusy regularnie pojawiają się nawet w niewielkich miastach i wioskach i cieszą coraz większym zainteresowaniem starszych pań (bo do nich głównie skierowane są te akcje). Świadomość społeczna z każdym rokiem wzrasta, pomagają w tym również gwiazdy z pierwszych stron gazet. Po ostatnim wyznaniu Angeliny Jolie, która zdecydowała się na podwójną mastektomię piersi, gdyż istniało wysokie prawdopodobieństwo zachorowania przez nią na raka piersi, w gabinetach publicznych i prywatnych zaczęły ustawiać się kolejki kobiet chętnych do kontrolnego przebadania się. Weźmy z nich przykład!

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi to ważna część profilaktyki. Badanie powinno wykonywać się co miesiąc w dwóch pozycjach – statycznej i leżącej, na tydzień po menstruacji. Poniżej krótka instrukcja wykonywania badania:

1. Unieś ręce do góry, sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi i kolorze skóry. Czy skóra nie marszczy się, a brodawki nie są wciągnięte? Sprawdź to samo, opierając ręce na biodrach. Ściśnij kolejno brodawki i zobacz, czy nie wydziela się z nich płyn.

2. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Tak samo skontroluj prawą pierś. Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.

3. Połóż się wygodnie. Wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś, tak samo jak pod prysznicem. Powtórz to samo z prawą piersią.

4. Wyjmij rękę spod głowy, ułóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.


Ocena: 0

Komentarze (1)

 

  • 2013-06-21 11:12:47
    Astrokamera.pl to najłatwiejszy sposób na spotkanie z profesjonalnym doradcą duchowym. Wystarczy wykupić żetony za pośrednictwem sms lub przelewem internetowym i korzystać z oferowanych usług naszych doradców. Spotkanie z wróżką na żywo bez wychodzenia z domu. To bardzo proste! Sprawdź jak działa http://www.astrokamera.pl/
    IP: 85.12.8.64
do góry strony