Uroda.com / Artykuły / Kawa na zdrowie!

Artykuły

Kawa na zdrowie!

2013-09-27


Wiele z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez aromatycznej kawy. Potem – wypijamy drugą koło południa, a potem następną…

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta DerkowskaMiłośnicy tego czarnego napoju martwią się, czy dla tego smaku warto ryzykować zdrowie. Co z ciśnieniem, jak wpływa na żołądek i czy aby na pewno nie spowalnia metabolizmu i nie sprzyja tyciu?

Napar na zdrowie

Do niedawna pokutowały mity, że picie kawy wypłukuje magnez z organizmu, powoduje nadciśnienie i problemy z sercem, odwadnia, uzależnia. Współczesne badania dowiodły jednak, że jej umiarkowane picie, czyli nie więcej niż 4 filiżanki dziennie o rozsądnych porach, nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, a nawet może mu sprzyjać. Kofeinie, której kawa zawiera sporo, zawdzięczamy łagodne pobudzenie, lepszą koncentrację i samopoczucie oraz obniżenie napięcia mięśni.

Okazuje się także, że w ziarnach kawy zawarte są setki substancji zapachowych, a ich kompozycja jest na tyle niepowtarzalna, że naukowcom do dziś nie udało się odtworzyć tej woni w laboratorium. Dodawanie do kawy mleka, cukru itd. osłabia aromat samego napoju oraz sprawia, że staje się on bardziej kaloryczny i ciężkostrawny. Mała czarna jest więc najzdrowsza i dietetyczna. Występuje wniej kilkadziesiąt substancji o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, które stanowią barierę ochronną przed miażdżycą, starzeniem i nowotworami.

Kawa zawiera także składniki mineralne i witaminy. Jest bogata w wapń, potas, magnez i fosfor, które wpływają na układ nerwowy, zdrowe kości i zęby oraz prawidłową przemianę materii. Znajdziemy w niej także witaminy z grupy B, które mają korzystny wpływ na kondycję włosów, paznokci i skóry.

Tajemnica smaku

Na walory smakowe kawy wpływa wiele czynników, m.in. proces produkcji oraz sposób jej przechowywania i przyrządzania. Należy pamiętać, aby po każdym otwarciu opakowanie ponownie szczelnie zamknąć. Dopływ powietrza sprawia, że produkt szybko wietrzeje i chłonie zapachy z zewnątrz.

Kawa, czyli czarne złoto

Towar ten przynosi co roku miliardy dolarów zysku. Rocznie na świecie wypija się ok. czterystu miliardów filiżanek kawy. W Europie największymi smakoszamikawy są Skandynawowie. Na jednego Fina przypada rocznie ponad 12 kg ziaren.Na drugim miejscu jest Szwajcaria, Norwegia i Dania. Tam wypija się ok. 9 kg tego produktu. Polacy zajmują 22. miejsce z wynikiem 3,4 kg.


Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony